Sari la conținut

Accident Trafic Greu cu Calea 13 Septembrie


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

In jur de ora 16, mergeam pe Trafic Greu inspre Razoare si la intersectia cu 13 Septembrie aproape de semafor masini de politie pe banda 2, o Dacie 1410 berlina cu bortbagajul infundat, cioburi si platice pe jos si pe stanga soselei politistii stateau de vorba cu niste baieti, dintre care unu' cu geaca de motor; pe dreapta era tras un GSX-R 1000 K8 maroniu. Mai in fata un 600RR argintiu. Am oprit si noi (tocmai ce fusesem cu Kriminal intr-o plimbare in afara orasului si mergeam sa lasam motoarele) si iaca ce s-a intamplat: Dacie pe banda doi, motociclistul in spatele Daciei tot pe banda 2, se apropiau amandoi de intersectie. Dacia a pus frana, s-a oprit (probabil ca s-a pus rosu, desi Dacia nu era prima masina la semafor), GSX-R-ul a pus si el frana, a blocat fata, s-a dus pe frana vreo 2 m (daca nu si mai mult - urma era destul de vizibila) si s-a infipt in spatele Daciei apoi a cazut pe partea stanga.

 

Avarii: Dacia cu portbagaj, bara si spate indoit serios (portbagajul nu se mai inchidea) iar GSX-R-ul cu toata plasticele fata sparte (la o prima vedere erau avariate farul, carenele, amortizorul de ghidon, cadrul de bord, parbrizul spart, oglinzile rupte, aripa fata sparta, rezervor indoit, maneta de ambreiaj rupta si o jamba usor zgariata) si usor polizate plasticele si toba pe partea stanga. Riderul avea casca Shoei (i s-a rupt viziera in momentul impactului si si-a spart nasul), geaca Arlen Ness si cizme de speed in picioare. A lovit cu bijuteriile familiei rezervorul, dar nu-l dureau, il durea mai mult incheietura piciorului si nu a fost nevoie de salvare sau alte ingrijiri medicale. A mai oprit un baiat cu o Dacie Papuc alba, tot motociclist si el si s-a oferit sa duca motocicleta la garajul baietilor. Sper ca baietii l-au cinstit cum trebuie. Motociclistul vinovat a plecat cu soferul Daciei si cu politistii la Candiano Popescu pentru declaratii & shit. Noi am plecat spre casa. Soferul Daciei parea destul de cooperant si n-a vrut sa miste masina de la locul accidentului de firca sa nu se duca motociclistul sa se declare lovit la spital si sa se lase urat, erau ceva sange de la nasul omului pe jos si probabil asta l-a speriat pe sofer.

 

Respect si pentru ducatistul cu Monster rosu care desi i-am facut semn ca e totul in regula si nu e nevoie sa se opreasca, a oprit si a dat o mana de ajutor.

 

Asfalt uscat si daca mai iesiti pe vreme d'asta, grija mare: franele bruste si cauciucurile reci nu sunt cea mai buna combinatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Asfalt uscat si daca mai iesiti pe vreme d'asta, grija mare: franele bruste si cauciucurile reci nu sunt cea mai buna combinatie!

 

Corect!Ieri m-am "amuzat" si eu de cateva ori, cand franand de urgenta, spatele s-a blocat instant, oricat de usor am calcat pedala de frana.M-am oprit la un moment dat si am verificat temperatura gumelor: erau sloi. :laugh:

Parerea mea este ca vremea asta este foarte inselatoare:da senzatia de inceput de primavara, dar la nivelul asfaltului este iarna de la mama ei!Exista doua variante:ori lasam mobrele in garaj, ori ne dam mai usurel.Franarea de urgenta este cam zero pe vremea asta!Parerea mea....

 

Cat despre baiat, sper sa nu aiba probleme grave de sanatate din cauza accidentului.Pacat ca a incheiat sezonul astfel.Poate are Casco si la primavara se face cu o mobra noua... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, a scapat chiar bine (ma mir cum de a scapat nebatut, nimanui nu-i convine sa ramana cu masina lovita de sarbatori si soferii de Dacii sunt destul de recalcitranti in ceea ce priveste incidente de genul) si motocicleta cu pagube minime, sa zicem asa. Din pacate motocicleta era noua, am inteles ca avea cu ea cam 1600 km facuti si inca nu apucase sa-i faca CASCO. Oricum, riderul mai avea si un R6 pentru all-day-use.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!Ieri m-am "amuzat" si eu de cateva ori, cand franand de urgenta, spatele s-a blocat instant, oricat de usor am calcat pedala de frana.M-am oprit la un moment dat si am verificat temperatura gumelor: erau sloi. :laugh:

Parerea mea este ca vremea asta este foarte inselatoare:da senzatia de inceput de primavara, dar la nivelul asfaltului este iarna de la mama ei!Exista doua variante:ori lasam mobrele in garaj, ori ne dam mai usurel.Franarea de urgenta este cam zero pe vremea asta!Parerea mea....

 

Cat despre baiat, sper sa nu aiba probleme grave de sanatate din cauza accidentului.Pacat ca a incheiat sezonul astfel.Poate are Casco si la primavara se face cu o mobra noua... :)

 

Ipoteza: Se ia una bucata guma foarte moale: BT003 TYPE4, Metz K1, Power Race Soft, Supercorsa SC1.

Concluzie: Primavara si toamna sint cea mai buna solutie la mersul pe asfalt rece.

Eu mi-am demonstrat pe banii mei. Cine incearca solutia si este multumit de rezultat da o bere virtuala. Un soft pe fata tine min. 4-5000km la regim de mers stradal. Chiar daca scrie ca e soft , anvelopa trebuie sa fie noua la montaj, nu folosita la curse (se usuca de la ciclurile de incalzire 80grd-racire).

Cine-si permite sa faca acum sau la primavara aceasta investitie, pe pariu ca nu mai cumpara in viata lui Pilot Power, Bt016, etc.

Eu am scos azi motoreta din garaj sa o dezmortesc si fara nici o incalzire de cauciucuri am facut 2-3 stopies pt verificarea aderentei. Wheelie , nici o sansa, nu se pune, Dunlop Sportmax GP Medium, parca erau din plastic, nici o aderenta la 8grd. Pe fata am un Michelin Power Race Soft, de anul trecut, adica destul de uscat dar care la 8 grd afara, fara incalzire face stopie fara prea mari probleme.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma azi chiar tinea destul de bine pe jos chiar am bagat niste stoppie-uri asta dupa ce am curatat cauciucul,

Am facut si eu un stopi fara sa vreau azi, cand mi-a calcat brusc frana rumanu din fata din cauza unei gropi. Aderenta fu destula.

 

Sanatate multa baicarului si ochii mari si distanta si mai mare fata de cel din fata pe viitor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...