Sari la conținut

Codita custom ZZR 600


scania.topline
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Caut pe net ceva solutii de modificare a coditei (seii) pentru ZZR 600. Aveti careva saua sau codita de la ZZR modificata? Nici nu stiu daca se poate modifica, dar ma gandeam la ceva mai...diferit, un alt look.

cauta in zona un nene care lucreaza cu fibra ... te duci la el si ii explici cam ce vrei, apoi el o sa iti faca ... sau poti sa incerci sa adaptezi alta coditza de la alt motor, dar e bataie mare de cap asa. Din fibra ti-o face cum vrei tu dar sa se si potriveasca pe motorul tau la prinderi si toate alea ...

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

/index.php?...206957&st=0

Eu am folosit o codita de R1..

Dar sa te pregatesti de cheltuieli mari si sa dai de meseriasul care stie sa faca asa ceva.Eu am facut-o la Kerosen de aici de pe forum,la Alba Iulia.Scump,dar a iesit superfrumos.

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu s-a potrivit nimic.

Trebuie taiat din cadru,la saua spate,trebuie facuta o singura sa,alte prinderi,multe modificari.Apoi incepi cu stop pe led,alte tobe,alt traseu de evacuare,adaptat un vas de expansiune,etc.

De asta spun ca trebuie cineva care a mai facut asa ceva,nu se baga oricine,volumul de munca este mare,cheltuielile deasemenea.

Gindeste-te daca merita,pentru ca la mine clar nu a meritat,am bagat o gramada de bani in ea si acum o dau pe nimic.

Luigi vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a potrivit nimic.

Trebuie taiat din cadru,la saua spate,trebuie facuta o singura sa,alte prinderi,multe modificari.Apoi incepi cu stop pe led,alte tobe,alt traseu de evacuare,adaptat un vas de expansiune,etc.

De asta spun ca trebuie cineva care a mai facut asa ceva,nu se baga oricine,volumul de munca este mare,cheltuielile deasemenea.

Gindeste-te daca merita,pentru ca la mine clar nu a meritat,am bagat o gramada de bani in ea si acum o dau pe nimic.

Luigi vicol

 

:) M-ai pus pe ganduri! Daca nu sunt indiscret, cati bani te-a costat modificarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori esti fan ZZRica si bagi o gramada de bani ca sa faci ceva ca lumea si care sa-ti placa, bani care ii pierzi cu dobanda la revanzare. Ori vinzi utilaju, mai pui niste bani si iei direct un Ninja care are codita mai faina. Sa schimbi codita in bani putini si sa nu arate jenibil precum creatiile celor de la Chop Shop London nu se poate. :)

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba se poate ... ideea e sa stii ce si din ce sa faci ... eu mi-am facu coditza (ce e drept destul de simpla ca forma) cu un buget de 50 Roni ...

Am cumparat fibra si rasina de la un prieten, apoi am dat codita veche jos, am suprapus cateva bucati de polestiren pentru a obtine inaltimea dorita pentru codita apoi am puso pe motor, am taiat conturul fix dupa sa, dupa asta am inceput sa o modelez cum am vrut eu sa arate, doar ca un pic mai mica, cam cu 5mm. Dupa ce am terminat am acoperit coditza facuta din poliestiren cu scoci (rasina ataca poliestirenul) apoi am dat cateva straturi de fibra si rasina, dupa 24 de ore am scos din mulaj si gata ... slefuit, chit, slefuit iar apoi grund si toate alea, cu prinderile a fost mai greu dar a iesit in final

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...