Sari la conținut

Need help, tura de Apuseni in vara (Racatau - M. Mare))


Postări Recomandate

Salutare tuturor hoinarilor! In vara acestui an intentionez sa parcurg un traseu in Muntii Apuseni, care incepe in comuna Maguri-Racatau si care as vrea sa atinga (ca puncte obligatorii) Vf. Balomireasa si apoi Vf. Muntele Mare. Deplasarea e planuita cu doua motociclete: un Suzuki DR 650 RSE si un Kawasaki KLR 600.

 

As aprecia o serie de opinii din partea celor care cunosc zona sau au fost macar o data pe acolo: trasee, zone de evitat, zone recomandate sau alte elemente la care, poate, nu ne-am gandit... Multumesc!

Poteci frumoase tuturor! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul e foarte ok. daca tot mergeti spre racatau, de unde urcati catre intele voastra, in satul gura rastii faceti stanga si urcati pe un drum de tara 6km pana la manastirea muntele rece, de acolo se vede si muntele mare, si o buna bucata din vale, si valea ierii pe cealalta parte.

toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsurile de pana acum, sunt de ajutor. Chiar ma interesa sa ajung si in zona Muntele Rece. Tura nu va fi doar de o zi, vreau sa ma opresc in anumite puncte unde sa petrec poate cate o zi. Deci cam 5 zile in total. Caut sa aflu cat mai multe despre cineva din familia mea care a disparut dintre noi prin '44 - '45 si intentionez sa vorbesc si cu batranii locurilor.

Inca o data, multumesc si, daca mai sunt idei, le ascult cu placere.

 

Voie buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde esti mai exact?

ti-as face o harta cu toate drumeagurile forestiere si catunele izolate, doar pe-acolo am copilarit.

ce vrei tu nu gasesti pe harta rutiera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Tg. Mures. Stiu ca nu gasesc pe hartile rutiere, tocmai de aia am deschis topicul: stiu ca enduristii isi mai fac rost de harti mai detaliate. Daca vrei, putem vorbi pe messenger, eu am ID-ul hellicks. Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parinte da si tu mai multe detalii pe unde vrei sa iti calauzesti calea cu lumina toiagului tau. poate vin si eu daca ma primiti. :)

Buna sa-ti fie inima, fiule! Toiagul ma va purta pe meleagurile sfinte ale Apusenilor... liturghia detaliata eventual pe mess.

:D

Editat de Hellicks Hellmet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare tuturor hoinarilor! In vara acestui an intentionez sa parcurg un traseu in Muntii Apuseni, care incepe in comuna Maguri-Racatau si care as vrea sa atinga (ca puncte obligatorii) Vf. Balomireasa si apoi Vf. Muntele Mare. Deplasarea e planuita cu doua motociclete: un Suzuki DR 650 RSE si un Kawasaki KLR 600.

 

As aprecia o serie de opinii din partea celor care cunosc zona sau au fost macar o data pe acolo: trasee, zone de evitat, zone recomandate sau alte elemente la care, poate, nu ne-am gandit... Multumesc!

Poteci frumoase tuturor! :scratch:

 

SUPER TARE..super faina zona

Zona pe care o vrei tU = buzunarul meu... cunosc cam tot ce misca ca traseu in zona respectiva... niciodata n-am folosit harta acolo dar cunosc bine zona...acolo m-am dat eu pana la refuz...si sper sa mai pot sa ma dau

 

 

Cand vreti sa faceti tura musai sa ma sunati sau sa ma anuntati dinainte ..daca ii pos ....va ofer orice sfaturi vreti... sunt trasee de diverse grade de dificultate .. ne auzim ... poate la sf lui mai se topeste zapada...desi nu prea cred...iunie ii mai sigur

 

 

Best regards / Cu Stima,

 

 

 

Adrian Cioltea

Responsabil Vanzari Piese

 

 

 

EVW Holding SRL Reprezentanta Cluj

 

407042, str.Clujului 7

 

Sannicoara, jud.Cluj

 

mobil: +40 724 323685

 

tel: +40 264 407745

fax: +40 264 407795

e-mail: adrian.cioltea@dafcluj.ro, dafparts@dafcluj.ro

 

web: www.evwholding.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica-ti mail-ul din profil. Cred ca te va ajuta ce ti-am trimis acolo.

vreau si eu ce i-ai trimis lui.Am socrii din Abrud,am fost doar odata cu motorul acolo si m-am dus spre Detunata si Mogos prin padurici.Apoi in partea opusa spre Scarisoara,Arieseni etc.La vara vreau sa ma duc iar cu motorul si de data asta iau prietenii cu mine sa le arat locurile.Mi-ar prinde bine sa stiu ce mai putem vizita.Ne cazeaza socru la cort in curte ca suntem multi si o sa avem timp sa ne dam prin toate directiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...