Sari la conținut

cum se monteaza?


jura
 Share

Postări Recomandate

salut fratilor.....am o problema,am un ij jupiter 4 si vreau sa i ii pun aprindere electronica pe el ,sa ma scap de reglerile dese ale aprinderi...care dintre voi ma poate ajuta cu vreo schema sau vreun sfat este bine primit:).

am inteles ca pe jupiter merge aprindere tranzistorizata cu comanda pe platini..dar aprinderea asta nu am scapa de cosmaru reglari si aprinderea electronica:full electronic cu senzor magnetic : se foloseste un senzor magnetic de trabant si restul instalatiei ("cutia neagra") tot de trabant .

imi puteti da niste sfaturi sa stiu inainte sa ma apuc( sa stiu exact ce trebe sa fac)

cei care au mai facut asa ceva sau cei care stiu va s fi recunoscator daca va ti lasa parerea .

va raman dator beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor.....am o problema,am un ij jupiter 4 si vreau sa i ii pun aprindere electronica pe el ,sa ma scap de reglerile dese ale aprinderi...care dintre voi ma poate ajuta cu vreo schema sau vreun sfat este bine primit:).

am inteles ca pe jupiter merge aprindere tranzistorizata cu comanda pe platini..dar aprinderea asta nu am scapa de cosmaru reglari si aprinderea electronica:full electronic cu senzor magnetic : se foloseste un senzor magnetic de trabant si restul instalatiei ("cutia neagra") tot de trabant .

imi puteti da niste sfaturi sa stiu inainte sa ma apuc( sa stiu exact ce trebe sa fac)

cei care au mai facut asa ceva sau cei care stiu va s fi recunoscator daca va ti lasa parerea .

va raman dator beer.gif

 

 

Vezi aici:

http://www.gotronic.ro/new/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor.....am o problema,am un ij jupiter 4 si vreau sa i ii pun aprindere electronica pe el ,sa ma scap de reglerile dese ale aprinderi...care dintre voi ma poate ajuta cu vreo schema sau vreun sfat este bine primit:).

am inteles ca pe jupiter merge aprindere tranzistorizata cu comanda pe platini..dar aprinderea asta nu am scapa de cosmaru reglari si aprinderea electronica:full electronic cu senzor magnetic : se foloseste un senzor magnetic de trabant si restul instalatiei ("cutia neagra") tot de trabant .

imi puteti da niste sfaturi sa stiu inainte sa ma apuc( sa stiu exact ce trebe sa fac)

cei care au mai facut asa ceva sau cei care stiu va s fi recunoscator daca va ti lasa parerea .

va raman dator beer.gif

SALUT.

PAREREA MEA VINDEO LA COLECTIONARI SI CAUTA O JAPONEZA,O SA SCAPI DE MECANICA SI DE STRESUL CA TE LASA IN DRUM.

AM EU O HONDA CB 450 S LA UN PRET FOARTE BUN,MULT SUB O 1000 EU .DACA TE INTERESEAZA DA UN PM SAU CONTACTEAZAMA LA 0727851018

post-28762-1231750706_thumb.jpg

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da japonezele sunt bune...dar eu vreau sa l pun la punct si cam prin primavara vreau sa l dau la un pret cat de cat

vreau sa mi iau un mz etz 251 sal modific cata gen:http://www.youtube.com/watch?v=omWIdMr_1rY

de aia intreb:se merita sa pui aprindere electronica pe jupiter?...as vrea sa stiu de unde pot sa fac rost si cam cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da japonezele sunt bune...dar eu vreau sa l pun la punct si cam prin primavara vreau sa l dau la un pret cat de cat

vreau sa mi iau un mz etz 251 sal modific cata gen:http://www.youtube.com/watch?v=omWIdMr_1rY

de aia intreb:se merita sa pui aprindere electronica pe jupiter?...as vrea sa stiu de unde pot sa fac rost si cam cat costa.

eu zic ca nu merita ,

mz etz am avut si eu si am avut si honda cb 450 s si e diferenta ca de la cer la pamant

mai intreaba sa vezi ce zic ceilalti

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...989-158285.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da comand dar vreau inainte sa stiu....tu ai montat aprinderi de astea stii ca merge pe jupiter4 ...si scheme ceva sau sa mi explice cineva cum se monteaza..ca nu ma prea pricem..sa am niste scheme ceva sa stiu exact despre ce e vorba si ma si apuc de el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici scheme, iar la sfarsit schema de montare pe Dacie. SCHEME SI EXPLICATII

 

Vezi ca-ti trebuiesc doua module de aprindere electronica pentru fiecare platina.

 

Nu trai cu impresia ca-i pui aprindere electronica si gata...spui PA LA REGALJE ... :banana:

 

Aprinderea electronica doar protejaza platinile si asigura curent constant si puternic. Apropos vezi ca trebuie sa scoti condensatorii atunci cand ai montat aprinderea.

 

Bafta :)

 

 

baga un ochi si aici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult......va raman dator :) asfalt uscat:moto:

 

bun mai am o intrebare.....eu nu prea ma pricem dar eu am inteles ca prin aprindere electronica scapi de platini si odata cu ele de reglarile dese ale aprinderi de aia m am hotarat daca ar fi asa cum zici tu mai bine ii pun aprindere tranzistorizata cu comanda pe platini, e mult mai usor de montat si e si mai ieftina Aprindere tranzistorizata de dacie (2 buc x 350.0000) , pastrezi platinile dar scoti condensatorii din circuit.Scanteia va deveni mai puternica si mai stabila ,chair si la turatii mici....platinile vor avea rol de comanda, dar nu se mai impusca.

voi ce ziceti? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti iei dealea de la gotronic exista si varianta complet electronica adica fara platina, in loc de platina are senzor inductiv care "citeste" cama fara sa o atinga

Cauta pe la coltul comunistelor si o sa gasesti mai multe detalii. Erau si filmulete cu aprinderi deastea montate pe IJ sau jawa nu mai stiu exact dar oricum ceva 2T cu 2 cil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da comand dar vreau inainte sa stiu....tu ai montat aprinderi de astea stii ca merge pe jupiter4 ...si scheme ceva sau sa mi explice cineva cum se monteaza..ca nu ma prea pricem..sa am niste scheme ceva sa stiu exact despre ce e vorba si ma si apuc de el...

 

am montat, sunt primul din romania care le-a si folosit pe jupiter 4. sunt filmulete si pe youtube cu ele. sunt cu senzori, nu protectii de platina!

 

Uite aici scheme, iar la sfarsit schema de montare pe Dacie. SCHEME SI EXPLICATII

 

Vezi ca-ti trebuiesc doua module de aprindere electronica pentru fiecare platina.

 

Nu trai cu impresia ca-i pui aprindere electronica si gata...spui PA LA REGALJE ... :banana:

 

Aprinderea electronica doar protejaza platinile si asigura curent constant si puternic. Apropos vezi ca trebuie sa scoti condensatorii atunci cand ai montat aprinderea.

 

Bafta :)

 

 

baga un ochi si aici :D

 

 

s-a dat mai sus adresa de la gotronic, nici macar nu ai fost curios sa intri pe ea. eu am pus in 2007 aprinderi electronice, cu senzori de la ei. sunt si mai bune, evident. cele de la imfsoft ar fi alegerea mea. avans variabil, programabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io-s deacord cu cs-marius. Oricum se poate pune aprinderea de la trabant ai zis bine stiu pe cineva care a pus pe un cz...si a reusit acum cu avansul nu prea ma pricep!sfatul meu exact cum a spus marius...cb gasesti si la 500 eu....uita de comuniste...nu merita efortul sa pui aprinderea aia pentru ca oricat ar fi tot te lasa altceva si nu o sa ai incredere depilina in ea.nu sti cand te lasa cate ceva cand iti e lumea mai draga!bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce buni sunt la sfaturi cei care de fapt in afara de schimbat ceva piese in motor fara sa gandeasca "de ce" nu au facut in viata lor dar stiu ca unele motoare nu merita... mai bine cu un ij la drum facut bine decat cu un cb din 1900 toamna... macar ijul are maxim 4 ani intre reparatii capitale, cb-ul decenii. la ij macar mai ai ce-i face, piese gasesti. la cb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce buni sunt la sfaturi cei care de fapt in afara de schimbat ceva piese in motor fara sa gandeasca "de ce" nu au facut in viata lor dar stiu ca unele motoare nu merita... mai bine cu un ij la drum facut bine decat cu un cb din 1900 toamna... macar ijul are maxim 4 ani intre reparatii capitale, cb-ul decenii. la ij macar mai ai ce-i face, piese gasesti. la cb...

NU TE CONTRAZIC.AM AVUT SI IJ-JUPITER SU IJ FESTIVAL SI HONDA CB 450 S.CEL MAI MULT AM COXAT CB-UL,AVEA 56000KM CAND LAM LOAT SI A PLECAT DE LA PRIETENUL MEU LA 80000 KM SI TOT ASA COXAT.CE AM FACUT LA EL.... ULEIURI,CAUCIUCURI SI FILTRE.IJ JUPITER ERA GROAZNIC,BEA CA UN MOTOR DE 1000CC SI TRAGE CA UN MOTOR DE 125CC.TE LASA IN DRUM CAND TIE LUMEA MAI DRAGA,CUTIE NASPA,SECMENTII ZORNAIE SI DACA I NOU SETU,FIABILITATE CANCI.....

APROPO PIESE LA CB NU TREBUIE POATE PESTE MAI 10 ANI......

MARIUS B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am montat, sunt primul din romania care le-a si folosit pe jupiter 4. sunt filmulete si pe youtube cu ele. sunt cu senzori, nu protectii de platina!

 

 

 

 

s-a dat mai sus adresa de la gotronic, nici macar nu ai fost curios sa intri pe ea. eu am pus in 2007 aprinderi electronice, cu senzori de la ei. sunt si mai bune, evident. cele de la imfsoft ar fi alegerea mea. avans variabil, programabil...

 

m-am uitat la adresa de la gotronic......daca ai mai pus zimi exact ce trebe sa comand de la ei ...si care aprindere e mai buna....eu nu ma pricem eu le comand le iau si am un electricioan bun care a mai montat dar pe alte motoare aprindere electronica si duc fieru la el....mersi mult :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita, comanda la gotronic 2 aprinderi cu senzor, costa cam 80-90 de lei bucata. nu mai asculta toti pafaristii!

merge si un singur senzor care sa citeasca doua came opuse...cel putin am vazut filmulete, si pe foaie e ok, schematic vorbind

 

NU puteti sa comparati CB-ul cu IJ-u, da are si Ij-u farmecul lui :lol: Plus ca daca e pus odata la punct frumos de tot parerea mea e ca nu te lasa in drum...

 

Daca imi iau mobra non comunista, ori CB, ori BMW aleg :crack:

 

LE: da cu searchu prin topicurile de la comuniste, si acolo e un topic de genul "Aprindere electronica", unde sunt discutii utile, scheme, tarife, teste, si multe altele :crack:

 

Succes, si baga, ca e ieftina si merita :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm mai danutza...si eu stiu prea bine ce spun!!!nu se pune problema care a avut mai multe motoare!!comunistele merita facute(unele)si tinute de muzeu sau pt colectie..ca mai mergi la o intrunire sau ceva e alta treaba dar nui o motocicleta care sa o folosesti zi de zi.asa ca si daca ai aprinderea lui si e pusa bine la punct pentru ce vei face cu motorul ala nu o sa ai mari necazuri!(daca e totul in regula) nui neaprat nevoie de aprindere electronica..daca e aranjata toata cum trebuie originala cu motorul bun si tot in regula aprinderea pusa la punct..nu vad ce probleme ai avea..din moment ce nu o poti folosi ca pe alta motocicleta..zi de zi!!am zis de cb pentru ca e cea mai apropiata de ij!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...