Sari la conținut

Easy Rider istoria celor doua choppere


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

Cu totii stim legendarele motociclete din "Easy Rider".

post-5472-1232372558_thumb.jpg

post-5472-1232372577_thumb.jpg

Poate nu toti stiti cine le-a construit.Ei bine,acest lucru nu a fost stiut timp de mai bine de 15 ani.De ce?Pentru ca geniul care a proiectat motocicletele era...negru.Iata cateva detalii despre Ben Hardy:

http://www.flamingknights.org/modules.php?...page&pid=21

 

Si un fragment din documentarul The History of The Chopper in care se vorbeste despre Ben Hardy,acest constructor caruia scena chopper ii datoreaza enorm:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut bine ca ai pust acest topic, adevarul e ca sa tinut in secret foarte multi ani despre cine a construit cele doua motoare din filmul easy rider.

La rindul lui Sugar bear ce prezinta istoria in acea filmare pusa de tine de pe youtube si el la rindul lui a avut probleme fiind negru si construia choppere...revista easy rider nu vroiau sa puna poza cu el si motorul fiind negru, cei de la easy rider au spus ca putem pune poze cu chopperele facute de tine dar nu cu tine linga ele... sugar bear lea spus daca eu nu apar in poza nici chopperele facute de mine nu vor aparea in revista voastra...FOARTE CORECT .

 

In ziua de azi sugar bear este unul dintre cei mai buni constructori de choppere cu furcile exagerat de lungi si foarte comode de condus si foarte stabile la orce viteza,datorita sistemuui folosit de el la patea de jos a furci.

 

http://www.sugarbearchoppers.com

 

history of the chopper .sugar bear segment

 

bun topic ....

bun topic ....

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut bine ca ai pust acest topic, adevarul e ca sa tinut in secret foarte multi ani despre cine a construit cele doua motoare din filmul easy rider.

La rindul lui Sugar bear ce prezinta istoria in acea filmare pusa de tine de pe youtube si el la rindul lui a avut probleme fiind negru si construia choppere...revista easy rider nu vroiau sa puna poza cu el si motorul fiind negru, cei de la easy rider au spus ca putem pune poze cu chopperele facute de tine dar nu cu tine linga ele... sugar bear lea spus daca eu nu apar in poza nici chopperele facute de mine nu vor aparea in revista voastra...FOARTE CORECT .

 

In ziua de azi sugar bear este unul dintre cei mai buni constructori de choppere cu furcile exagerat de lungi si foarte comode de condus si foarte stabile la orce viteza,datorita sistemuui folosit de el la patea de jos a furci.

 

http://www.sugarbearchoppers.com

 

history of the chopper .sugar bear segment

 

bun topic ....

bun topic ....

 

 

 

Chiar tinute secret n-as zice. Nu exista interes.

 

 

 

 

Asa tirziu un asemenea topic, la chopperisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa tirziu ca si la noi is multi contra culorii pielii....hai sa no lungim si sa lasam lumea cu gura cascata...

 

MAI INCHIDETI GURILE ca se vede pina dincolo dupa comp :yikes:

 

inca o filmare ce merita vazuta

 

sugar bear

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha ilie ce buna poza ai pus asta este unul din vechile choppere a lui sugar bear ce a fost construit de el in 1969, apare si in filmarea cu sugar bear...la reconstruit acum citiva ani...motorul ese un panhead din 1948 reconstruit.....

 

poza pusa de nea Chopper gigi ( ilie ) luata de aici

 

http://blogs.hotbikeweb.com/6321364/harley...pper/index.html

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha ilie ce buna poza ai pus asta este unul din vechile choppere a lui sugar bear, apare si in filmarea cu sugar bear...la reconstruit acum citiva ani...

 

poza pusa de nea Chopper gigi ( ilie ) luata de aici

 

http://blogs.hotbikeweb.com/6321364/harley...pper/index.html

 

 

 

:yikes: :yikes: :kiss:

 

 

Vorba lu' Prudi: doar cine cunoaste, stie si cine are, poseda. Capisci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va uitati doar la pozele din linkuri cititi ce este scris dedesupt merita este o adevarata istorie ce a fost sub tacere multi ani...mama ei de politica si rasism

 

http://www.flickr.com/photos/7552532@N07/2...in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/7552532@N07/2...in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/7552532@N07/2...in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/7552532@N07/2...in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/7552532@N07/2...in/photostream/

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain ca ati pus link-urile astea, eu chiar am "inghitit" cu mare pofta portia asta de istorie a chpperelor si va foarte multumesc :yikes:

 

 

Lui Robychopper sa-i multumesti, ca io-s mai sictirit, asa, de asemenea "subiecte".

 

Zi-i sa ma mai frece la cap, pe mess, ca mai pun info. Alfel, nu...

 

 

 

 

 

 

Stiu ca-i vorba de Easy Rider, Sugar Bear, etc, dar incercati sa aflati informatii si despre clubul East Bay Dragons, din San Francisco, ca merita.

 

Sonny Barger himself a scris de ei.

 

Afroamericani, MC, choppere, furci, inovatii, inventii, customs, etc.

 

Alta bucata de istorie chopper, trecuta sub tacere si e pacat...

 

 

 

 

 

 

http://www.flamingknights.org/sound/EastBa...gonsPodCast.mp3

 

 

 

La fel cautati informatii despre Rare breed MC, Soul brothers, etc.

 

 

 

 

 

http://de.youtube.com/watch?v=jUXPaktUyrA&...feature=related

 

http://de.youtube.com/watch?v=kDv-xy37kDo&...feature=related

 

http://de.youtube.com/watch?v=v9dSbuw2k4A&...feature=related

 

 

 

 

 

 

 

 

Fara intentia de a deranja fanii, ma intreb: de ce faimoasa Motorcycle Company nu are o pozitie clara, fata de motocicletele in discutie, care au popularizat-o mai mult decit orice reclama?

 

S-a sustinut ca din cauza traficului de droguri, cu care incepe filmul. S-a sustinut ca din cauza culorii pielii creatorului celor doua choppere. S-a sustinut... fuck all!

 

Daca tot ma intreba Robychopper, deseori, daca am ceva cu Harley: da, am si anume cu ipocrizia maretei Company. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, repet, iar daca nu sint inteles, n-are rost sa explic nimic.

 

 

 

 

http://www.imdb.com/title/tt0064276/trivia

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* eaaaaasy! cool down, bade, ca si-asa suntem (sunteti) putini chopperisti. nu-i pacat sa puneti asa mare pret pe ...discordante?

personalitati si gusturi, astea-s cuvintele cu care as descrie eu preferintele pentru un brand sau altul. in rest, toate ar fi bune, daca-ar fi ale noastre :yikes:. eu n-as refuza un Indian, dar nici un Harley sau un Triumph, daca mi s-ar oferi ocazia. La fel, imi place si motorul boxer, da asta-i alta poveste...

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* eaaaaasy! cool down, bade, ca si-asa suntem (sunteti) putini chopperisti. nu-i pacat sa puneti asa mare pret pe ...discordante?

personalitati si gusturi, astea-s cuvintele cu care as descrie eu preferintele pentru un brand sau altul. in rest, toate ar fi bune, daca-ar fi ale noastre :yikes:. eu n-as refuza un Indian, dar nici un Harley sau un Triumph, daca mi s-ar oferi ocazia. La fel, imi place si motorul boxer, da asta-i alta poveste...

 

a la votre!

 

 

 

Pai, nu-i vorba de discordante, ci de a discuta ceva nu doar din perspectiva "placuta", ci obiectiv.

 

No likin' it, I keep my filthy mouth shut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-aveam ca cele doua motoare din easy rider sunt "negre" si functioneaza in ritm de jazz. citisem ca sunt harley. pt mine motocicleta lui wyatt e motorul ideal. bv pt acest topic. cat despre culoarea pielii, imi amintesc o replica din film: "Billy: You think you can help us get out of here? George Hansen: I imagine that I can if you haven't killed anybody. At least nobody white". Va doresc o noapte cat mai neagra tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Fara intentia de a deranja fanii, ma intreb: de ce faimoasa Motorcycle Company nu are o pozitie clara, fata de motocicletele in discutie, care au popularizat-o mai mult decit orice reclama?

 

S-a sustinut ca din cauza traficului de droguri, cu care incepe filmul. S-a sustinut ca din cauza culorii pielii creatorului celor doua choppere. S-a sustinut... fuck all!

 

Daca tot ma intreba Robychopper, deseori, daca am ceva cu Harley: da, am si anume cu ipocrizia maretei Company. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, repet, iar daca nu sint inteles, n-are rost sa explic nimic.

 

 

 

 

din aceleasi motive pt care nu vor sa fie asociati cu HA si alti 1%,care se stie prea bine ca au promovat brandul prin cumpararea exclusiva a marcii cit si prin customizarea motocicletelor....politica de marketing(cum ziceai mai sus, ipocrizie).

ma indoiesc ca adevaratii iubitori ai marcii se vor simtii ofensati....nu ne intereseaza politica firmei,ci produsele sale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din aceleasi motive pt care nu vor sa fie asociati cu HA si alti 1%,care se stie prea bine ca au promovat brandul prin cumpararea exclusiva a marcii cit si prin customizarea motocicletelor....politica de marketing(cum ziceai mai sus, ipocrizie).

ma indoiesc ca adevaratii iubitori ai marcii se vor simtii ofensati....nu ne intereseaza politica firmei,ci produsele sale.

 

 

 

Da, man, stiu toate astea si inteleg fanii, dintre care am facut si eu parte (varianta hardcore), chiar mai fac, intr-o oarecare masura.

 

Doar ca o astfel de legatura, intre filme, HA, 1%ers, etc. si o firma producatoare de motociclete, ca in cazul de fata, nu mai exista. That's the point.

 

Ma refeream la un cit de mic gest, din partea the Company, pt. ca legatura exista, e de netagatuit si toata lumea o stie.

 

Doar nu pot spune ca Easy rider e un film imoral, sau mai stiu eu ce!

 

Doar nu pot spune ca TOTI membrii HA si alti 1%ers sint criminali prin definitie!

 

Intelegi?

 

Asta-i ipocrizie curata. N-ai ce-i face, ca-i cam tipic americana...

 

Ma rog, businessu-l fac tot gagii in costume si cravate, ca oriunde, asa ca... inteleg si ei cit pot.

 

Hai sa nu ne luam iarasi de git, pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Hai sa nu ne luam iarasi de git, pe tema asta.

...

 

:yikes: :kiss: --- Easy Rider a fost un film ''outlaw'' (daca pot spune asa si iata ca pot ) deci firma ''mama'' nu avea cum sa imbratiseze productia cinematografica si sa iasa cu ceva de genu : ''Da suntem mandri de filmu asta; reprezinta clientela nostra,sau hai 70% ! '' .Daca stam un pic si ne gandim americanii (albi) nu sunt prea fericiti de perioada aia (...) .Nici maretii ''Hell's Angels'' cu Sonny Barger in frunte nu au fost recunoscuti de Motor Company ... pentru ca e publicitate negativa :eek: Pasiunea se stabileste intre tine ca individ si ''metalul tau pretios'' ;fara alte implicari din afara :yikes:

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes: :kiss: --- Easy Rider a fost un film ''outlaw'' (daca pot spune asa si iata ca pot ) deci firma ''mama'' nu avea cum sa imbratiseze productia cinematografica si sa iasa cu ceva de genu : ''Da suntem mandri de filmu asta; reprezinta clientela nostra,sau hai 70% ! '' .Daca stam un pic si ne gandim americanii (albi) nu sunt prea fericiti de perioada aia (...) .Nici maretii ''Hell's Angels'' cu Sonny Barger in frunte nu au fost recunoscuti de Motor Company ... pentru ca e publicitate negativa :eek: Pasiunea se stabileste intre tine ca individ si ''metalul tau pretios'' ;fara alte implicari din afara :yikes:

 

 

 

Cine stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: :D --- Easy Rider a fost un film ''outlaw'' (daca pot spune asa si iata ca pot ) deci firma ''mama'' nu avea cum sa imbratiseze productia cinematografica si sa iasa cu ceva de genu : ''Da suntem mandri de filmu asta; reprezinta clientela nostra,sau hai 70% ! ''

 

Tu ai urmarit filmele si informatia puse de violet biker si de mine ? producatorii filmului easy rider au mers la harley company pe vremea cind au avut proiectul filmarii easy rider si au propus cmpaniei harey sa faca doua motoare pt filmare si B.o.i.i. de ei nu au vrut pt ca vezi doame se fumeaza marijuana si se intimpla io stiu ce in film ce ar dauna firmei.....asa sa ajuns ca Benny Hardy sa construiasca cele doua motoare .....

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai urmarit filmele si informatia puse de violet biker si de mine ? producatorii filmului easy rider au mers la harley company pe vremea cind au avut proiectul filmarii easy rider si au propus cmpaniei harey sa faca doua motoare pt filmare si B.o.i.i. de ei nu au vrut pt ca vezi doame se fumeaza marijuana si se intimpla io stiu ce in film ce ar dauna firmei.....asa sa ajuns ca Benny Hardy sa construiasca cele doua motoare .....

 

 

* si n-a fost rau deloc, nu? :scratch:

 

intre timp, viziunea marketingului a mai evoluat la marile company.

acum vedem in filme supermasini (de marca), telefoane mobile Motorola, laptop-uri Apple, etc. manuite de "bad guys" si nimeni nu se mai teme de "reclama negativa". atunci, in anii '60, America era in plina revolutie (sociala, culturala, ...nu politica). au iesit la iveala toate frustrarile, lipsurile, prejudecatile, fixismele lor, ...dar tot atunci a fost inceputul unei transformari radicale in mentalitatile lor.

 

haideti, nu mai bine ne filmam noi cu chopperele noastre si punem cap la cap clipurile si tragem un film? asa, in spiritul promovarii oricarui model si marca, pe pricipiul "a mea e mai frumoasa - ca-i a mea!" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai urmarit filmele si informatia puse de violet biker si de mine ? producatorii filmului easy rider au mers la harley company pe vremea cind au avut proiectul filmarii easy rider si au propus cmpaniei harey sa faca doua motoare pt filmare si B.o.i.i. de ei nu au vrut pt ca vezi doame se fumeaza marijuana si se intimpla io stiu ce in film ce ar dauna firmei.....asa sa ajuns ca Benny Hardy sa construiasca cele doua motoare .....

 

...lasa ca o lamurim noi pe pm sa nu incarcam aiurea topicul :scratch:

 

:D

 

post-44001-1232703409_thumb.jpg

 

n-am stiut unde sa arunc informatia asta asa ca o pun aici

(scuze de of) :P

 

post-44001-1232797226_thumb.jpg

 

Sugarbear with a short springer

post-44001-1232703429_thumb.jpg

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hmmmm..

 

pentru mine "tare" inseamna ceva mai mult decat ce face un "easy rider". filmul a adus o imagine "imbunatatita" a slangului, dar...

 

easy rider - Social parasite is a derogatory term denoting a group or class in society which is considered to be detrimental to others, by taking advantage of them in some way.

- the term had a different meaning in the "free love" cultural era of the 1960s and was first applied to women who practiced free love. A man who lived with this type of woman had a free or easy ride, since the woman still did most of the chores even though Second-wave feminism began to have a major influence on women at this time.

The term soon acquired a negative connotation however as it became a derogatory way to describe a woman with whom a hippie could live, then leave abruptly and who would not get angry if he came back later. Soon it was applied to prostitutes whom it was easy to fool or steal from or who simply traded their charms for a small amount of food or drugs.

- "An easy rider is a person that is not a pimp, but he lives off a woman; he lives off a whore. He's her easy rider. He's the one that she loves and she gives money to. He doesn't pimp her, but he's her easy rider." (Dennis Hopper)

 

** personal, prefer nomazii :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...