Sari la conținut

Gsx-r 1000 vs Hayabusa (2005)


Rossi_jr
 Share

Familia gsx-r  

168 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Voi ce ati alege?! Sunt pe cale sa imi aleg urmatoarea motocicleta. Nu prea imi placea la inceput cum arata Hayabusa asa ca m-am gandit sa combin motorul Busei cu carene de miar. Multi mi-au spus ca nu este o idee asa de buna caci va fi instabila la viteze mari! So, m-am obisnuit cu designul Busei. Acum mi-e greu sa aleg dintre cele doua! Mai mult inclin spre hayabusa. Vreau sa stiu cum se gasesc consumabilele(cat de usor) Imi imaginez ca Busa are un consum mai mare! Motocicleta am de gand so o pastrez cateva sezoane. Si sa fiu sincer nici eu nu sunt linistit, ma mai dau si yo la liniute si nu vreau sa pierd! Dupa voi, ce ar fi cel mai bine sa aleg??

 

Va saluta,

Vlad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

astea doua modele sunt moto diferite,din clase diferite, depinde ce vrei...in plus ambele ptr persoane cu experienta pe doua roti,experienta care se acumuleaza in timp,ori cind ai acumulat destula experienta sti ce iti trebuie...super sport sau sport turing...

 

nu da-ti cu pietre...pararea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea doua modele sunt moto diferite,din clase diferite, depinde ce vrei...in plus ambele ptr persoane cu experienta pe doua roti,experienta care se acumuleaza in timp,ori cind ai acumulat destula experienta sti ce iti trebuie...super sport sau sport turing...

 

nu da-ti cu pietre...pararea mea...

Am destula experienta! Busa nu cred ca mai este consiterata un sport touring!

Editat de SHKD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am destula experienta! Busa nu cred ca mai este consiterata un sport touring!

nu iti cunosc experienta...dar te-ai dat cu Busa si cu un miar si ambele sunt la fel...? dupa tine difera doar carenajul ? pozitia de condus\greutatea\dimensiune...?

si DA...Busa e considerat un sport turing (foarte puternic)...

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am destula experienta! Busa nu cred ca mai este consiterata un sport touring!

 

Ba da, mai ales modelul ales de tine si anume 2005 e tot S.T. :scratch:

Cat despre consumul de benzina.....se pare ca, cam la orice ritm busha sta un pic mai bine(in sensul ca, daca la un anumit ritm busa ia 9%, miaru va lua 9.6%)....poate datorita aerodinamicii mai bune a sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la liniuta ar trebui sa bata super sportul... busa ar fi doar pt top speed :scratch: . nu am mers pe nici una dintre ele, dar am convinerea asta.as alege k5-ul pt oras, pt ca e mai usor, te strecori mai bine cu el in trafic. as alege busa pt drumuri lungi. daca k5-ul incearca sa impace varza si capra, busa impaca doar una dintre ele ,cel putin in aglomeratie e degeaba.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata invidie si bagare de seama .n-am vaz asa ceva ,p forumu' ca nicaieri. :scratch:

 

Invidie? Adica mi-as dori o busa si nu imi permit? Sau mi-as dori sa trag de-o busa si nu stiu unde-i volanul?

 

Ce pupincuristi sunteti unii.

 

Si ce frustrari au altii.

 

Bai ala care ai initiat topicul : Ce te face atat de fericit daca tu castigi o liniuta calarind o busa iar adversarul tau are un geseu de 500 ?

De tras in linie dreapta merg la zoo ,iau un cimpanzeu, il pun in sa si cu putin noroc trece si ala linia de finish.

 

Daca ai Busa , pai te dai tot cu Buse. Frustratii pacii mele. N-am nimic cu posesorii de busa ,dar am mai vazut din-astia care atarnau de ea la o samanta , mandri de cat is de dotati. Si am mai vazut multi cu RS-uri ce inchideau gumele pe curbe si nu mai emiteau atatea pretentii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invidie? Adica mi-as dori o busa si nu imi permit? Sau mi-as dori sa trag de-o busa si nu stiu unde-i volanul?

 

Ce pupincuristi sunteti unii.

 

Si ce frustrari au altii.

 

Bai ala care ai initiat topicul : Ce te face atat de fericit daca tu castigi o liniuta calarind o busa iar adversarul tau are un geseu de 500 ?

De tras in linie dreapta merg la zoo ,iau un cimpanzeu, il pun in sa si cu putin noroc trece si ala linia de finish.

 

Daca ai Busa , pai te dai tot cu Buse. Frustratii pacii mele. N-am nimic cu posesorii de busa ,dar am mai vazut din-astia care atarnau de ea la o samanta , mandri de cat is de dotati. Si am mai vazut multi cu RS-uri ce inchideau gumele pe curbe si nu mai emiteau atatea pretentii.

 

 

:D cu toate ca liniutele le poate face pe bani :P, dar in mare parte are dreptate

 

 

ontopic : Cu busa din 2000 (aia din semnatura care este si de vanzare) am plecat pana in Austria acum 2 ani si vreau sa spun ca este un ST dat dreaq...dar tot ST ramane :huh:..stai bine de tot pe ea si se lipeste de sosea...la fel este si k5`u

La un astfel de drum nu cred ca faceam fata si in aceleasi conditii, cu un miar SS. Acum m-am mai jucat si in oras cu ea si nu vrei sa stii cum sta langa o sportiva de un litru...LIPITA. Ideea e ca daca nu te duci pe circuit, unde busa nu are ce cauta pt simplul fapt ca e grea, poti sa iti iei busa si ai sa vezi ca face diferenta ( PAREREA MEA)

 

btw, am o cunostinta care se dadea la liniute cu un 950 Adventure SM si pe dist de 400 - 500 m zice ca nu ii stateau miarele 4L in fata :P

 

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dat cu o busa 2000 un mic roll-on si nu prea facea fata...decat la viteze f mari (240+) incepe sa recupereze si eventual sa ti-o dea...nu era liniuta era pur si simplu o curiozitate de cum trage K1-ul de 1000...daca totusi ai experienta suficienta cum pretinzi de ce ne intrebi pe noi ce sa alegi dintre un K5 si o hayabusa din 2005(limitata)...sunt sigur ca din toate posturile de pana acum ai gasit raspunsul corect si vei lua cea mai buna decizie ptr liniute...multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invidie? Adica mi-as dori o busa si nu imi permit? Sau mi-as dori sa trag de-o busa si nu stiu unde-i volanul?

 

Ce pupincuristi sunteti unii.

 

Si ce frustrari au altii.

 

Bai ala care ai initiat topicul : Ce te face atat de fericit daca tu castigi o liniuta calarind o busa iar adversarul tau are un geseu de 500 ?

De tras in linie dreapta merg la zoo ,iau un cimpanzeu, il pun in sa si cu putin noroc trece si ala linia de finish.

 

Daca ai Busa , pai te dai tot cu Buse. Frustratii pacii mele. N-am nimic cu posesorii de busa ,dar am mai vazut din-astia care atarnau de ea la o samanta , mandri de cat is de dotati. Si am mai vazut multi cu RS-uri ce inchideau gumele pe curbe si nu mai emiteau atatea pretentii.

pai daca omului asta ii place sa se dea la liniute ??nu inteleg de ce trebuia u sa comentezi rautacios??fiecare cu nebunia lui ....ne-am saturat d astya ca voi,comentatori la fiecare topic\post...ca ala nu e bun,ca aia nu face bine nush ce ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele nu prea au in comun multe.Poate doar firma si preturile la consumabile pentru ca merg cam cu aceleasi.Dar pentru liniute iti trebuie un k8 pentru ca ambreiajul a fost modificat si nu te mai cupleaza brusc asa cum e la k5 si 6.Busa este buna la liniute dupa 160-180.Greutatea mare o face sa piarda startul.Nu are nici macar o sansa in fata unui k5,zx 1o r sau R1.Cand incepe sa traga busa se apropie deja linie de 400m si competitorul pe sportiva este deja trecut de linie..Problema se schimba pe 500m sau 1km unde busa deja da in limitare(daca are bineinteles).Busa va prinde daca e nelimitata vreo 311-312 reali in timp ce bordul arata undeva pe la 330-340.Sportivele de 100 se vor opri la 300 pe bord (de fapt 299)care nici aia nu stiu cat sunt de reali.Consumul este comparabil,dar tind sa cred ca busa consuma chiar mai putin.Am scos pe ploaie 5,2 l consum,iar in maxim mixt 12-15 l!La inceput nu scadeam sub 10,dar schimbam numai in 10000 ture.Ulterior am invatat ca trebuie sa merg mai domol ca trage in treapta a -6-a de la 50 km ora.AVANTAJUL STABILITATII IL ARE BUSA SI COMODITATE IN CONDUS.Cand o ai pe una o vrei pe celalta si invers.Acum ca am busa as vrea un 1000 ca sa pot sa mai o aplec si eu pe ici pe colo.Dar tinand cont ca avem un trafic nesimtit nu se merita.Strada nu este circuit.Nu vreau sa iti spun ce simti cand esti lasat pe o curba si brusc vezi jos pata de ulei,balega,grau boabe cazut din tir,calul,magarul,vaca,tirul care taie curba...etc.ORICUM ITI VEI LUA TOT CE VREI TU. :scratch:

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se refera la placute de frana, discuri de frana,filru aer etc :scratch:

 

Bre... am eu pe Busa Shop Stoc... placute, filtru aer BMC sau KN +kituri de curatare si ungere, delimitator de viteza, filtre ulei(cred ca mai am vreo 5 OEM-uri)...

 

am si un disc de frana de spate cu Sigla Hayabusa si inscriptie pe el... Power commander si mai am si o toba Muzzy full din galerii pana in evacuare, Bujii NGK iridium (vreo 3 seturi), un filtru ulei Race... care nu tre sa-l schimbi ca il cureti cand schimbi uleiul... vezi link-ul

 

daca te hotarasti da-mi de veste... si iti fac un pret.

 

Daca nu mergi la reprezentanta sau la privati... dhe... apoi vezi costuri.

 

filtru de ulei race merge si pe Busa si pe gsx-ul de 1000

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre... am eu pe Busa Shop Stoc... placute, filtru aer BMC sau KN +kituri de curatare si ungere, delimitator de viteza, filtre ulei(cred ca mai am vreo 5 OEM-uri)...

 

am si un disc de frana de spate cu Sigla Hayabusa si inscriptie pe el... Power commander si mai am si o toba Muzzy full din galerii pana in evacuare, Bujii NGK iridium (vreo 3 seturi), un filtru ulei Race... care nu tre sa-l schimbi ca il cureti cand schimbi uleiul... vezi link-ul

 

daca te hotarasti da-mi de veste... si iti fac un pret.

 

Daca nu mergi la reprezentanta sau la privati... dhe... apoi vezi costuri.

 

filtru de ulei race merge si pe Busa si pe gsx-ul de 1000

Vezi ca am postat si eu la Busa Shop Stoc si daca se gaseste cea ce vreau e voi merge pe mana Busei!

 

:D cu toate ca liniutele le poate face pe bani :P, dar in mare parte are dreptate

 

 

ontopic : Cu busa din 2000 (aia din semnatura care este si de vanzare) am plecat pana in Austria acum 2 ani si vreau sa spun ca este un ST dat dreaq...dar tot ST ramane :huh:..stai bine de tot pe ea si se lipeste de sosea...la fel este si k5`u

La un astfel de drum nu cred ca faceam fata si in aceleasi conditii, cu un miar SS. Acum m-am mai jucat si in oras cu ea si nu vrei sa stii cum sta langa o sportiva de un litru...LIPITA. Ideea e ca daca nu te duci pe circuit, unde busa nu are ce cauta pt simplul fapt ca e grea, poti sa iti iei busa si ai sa vezi ca face diferenta ( PAREREA MEA)

 

btw, am o cunostinta care se dadea la liniute cu un 950 Adventure SM si pe dist de 400 - 500 m zice ca nu ii stateau miarele 4L in fata :P

 

:scratch:

Nenea, de cat este cauciucul ala din poza? Si misto poponeata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca am postat si eu la Busa Shop Stoc si daca se gaseste cea ce vreau e voi merge pe mana Busei!

 

 

Nenea, de cat este cauciucul ala din poza? Si misto poponeata!

 

 

190 Bridgstone :scratch:...Hai sa o vezi si la pret se mai umbla :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.ne-am saturat d astya ca voi,comentatori la fiecare topic\post...

 

Macar aici nu suntem pe regionale unde stateai tu pe Timisoara ca closca pe oua.

 

 

Gata, deja i-am stricat topicul omului, nu mai postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

190 Bridgstone :scratch:...Hai sa o vezi si la pret se mai umbla :D

Din poza parea de 200 deaia te-am intrebat. Ma mai gandesc si daca ma decid te anunt!

 

Din poza parea de 200 deaia te-am intrebat. Ma mai gandesc si daca ma decid te anunt!

Este adevarat ca Busa are probleme cu racirea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: :P ce topic fratee :huh: Chiar am de gand sa imi fac si eu un Gold Wing cu carene de Husqvarna 510 sm...Imi place confortul Hondei ,insa mi-ar place sa ma strecor prin trafic si sa fac derapaje controlate ca si cu Husky.Ma puteti ajuta ? :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...