Sari la conținut

nepristi in timpul liber


berchez_cel_turbat
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

toate ca toate, roaga pe cineva sa mearga la un Brico-Store si vezi ca gasesti de la celebra firma " SANTO" extractor de rulmenti. In Bucale e 18 Ron cel mic si 25 cel mare.

 

Da stai ca eu tot nu am inteles de ce dai tu jos toate? Ti s-a stricat?

Daca nu capa-i cuzineti noi, segmenti nou si garniturile alea care trebuie si da-i bataie. Nu te apuca sa dai jos vibrochenul daca nu are uzura mai mare ca in pozele din paginile anterioare. Axa cu came o inspectezi scotand tachetii du un magnet si bagan lanterna si gata. In 2 ore pui totul la oc si bei si o Timisoreana la 2L. SI te apuci sa iti fabrici furca aia ca sa-ti rupi picioarele la vara :crack:)

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooo! Va salut, d-ule berchez!

In sfarsit o postare "grea"! Hai sa vedem ce iese? Da-i inainte cu "tocana", eu am inceput deja, sunt la "ciulama". Revin cu "mamaliga si sarmalele".

 

va salut, cu mare pofta......menu'ul pare bogat , eu vin cu udatura....daca primitzi......un niprist din Iasi cam in aceeasi situatzie. pofta buna!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate ca toate, roaga pe cineva sa mearga la un Brico-Store si vezi ca gasesti de la celebra firma " SANTO" extractor de rulmenti. In Bucale e 18 Ron cel mic si 25 cel mare.

 

Da stai ca eu tot nu am inteles de ce dai tu jos toate? Ti s-a stricat?

Daca nu capa-i cuzineti noi, segmenti nou si garniturile alea care trebuie si da-i bataie. Nu te apuca sa dai jos vibrochenul daca nu are uzura mai mare ca in pozele din paginile anterioare. Axa cu came o inspectezi scotand tachetii du un magnet si bagan lanterna si gata. In 2 ore pui totul la oc si bei si o Timisoreana la 2L. SI te apuci sa iti fabrici furca aia ca sa-ti rupi picioarele la vara :crack:)

 

 

nu, nu s-a stricat, mergea dar suna ingrozitor(e praf rulmentul din fata de pe axa cu came), vibrochenul e oglinda, cuzinetii la fel, rulmentii nu au joc nu suna. Sunt tare multumit de ce am gasit prin el, arata super(nitica uzura pe pinioane)

 

dar m-am ocosit si am vrut sa stiu de una ce am prin el ,voi schimba doar rulmentul praf si daca reuesc pinioanele apoi daca e sa fie un drum pana la bikes on ice HD

 

partea cu furca n-am inteles-o :blink: ce furca?, ciuparul este alta poveste(lucrez la el in paralel si incetut), cu asta merg original cu atas...(l-am pus la rand chiar binisor)

post-13995-1233655015_thumb.jpg

post-13995-1233655036_thumb.jpg

post-13995-1233655052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..pinionul tot n-am reusit sa-l scot de pe ax..

cauta o teava in care intra axa, proptesti pinionul in ea, incalzesti cu brenerul pana se invineteste/albastreste apoi lovesti scurt si sec in axa cu un ciocan(cauta o tevusca care sa intre pe motul de la axa cu came, alama sau cupru, sau fa-ti un bac de aluminiu). Rulmentul ala trebe schimbat neaparat!

... eu vin cu udatura....daca primitzi......un niprist din Iasi cam...

..vino, sa vedem si noi cum se "manaca" si cu ce, :blink: la Iasi... poate ai si ceva "retete"

...e praf rulmentul din fata de pe axa cu came.. ..partea cu furca n-am inteles-o ..

ok, schimba-l.. :crack: ..daca n-ai inteles, nu-i nimic treci mai departe :blink: sau mai intreaba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta o teava in care intra axa, proptesti pinionul in ea, incalzesti cu brenerul pana se invineteste/albastreste apoi lovesti scurt si sec in axa cu un ciocan(cauta o tevusca care sa intre pe motul de la axa cu came, alama sau cupru, sau fa-ti un bac de aluminiu). Rulmentul ala trebe schimbat neaparat!

 

mestere hai bre ca poti mai mult de atat da si matale niste idei tehnice demne de un veteran al motociclismului...!

eu sant sigur ca se poate scoate si fara sa fie incalzit-ciocan-tevi-si alte minuni,ia gindeste si tu putin daca incalzeste ala pina se(asta daca ai permite compozitia lui ca si material) albastreste nu ai schimba structura? si culmea al mai pui sa dea si cu ciocanu an ax nu al ''rupe''?

eu iti spun ca sant 2 metode fara ciocan-tevi si incalzire,

de ex;

1) daca nu sa rezolvat intre timp ,ia doua suruburi de 12mm+piulite cat mai lungi posibil doua flanse de fier cat mai gros de ex 10-12mm da gauri pt (suruburi +ax) cat mai aproape de ax, pune o flansa in capatul axului si aici pot sa pui un bac de al sau cu,si una in spatele pinionului baga suruburile si stinge treptat, in timp ce strangi piulitele poti sa mai ciocanesti usor in flanse cu un ciocan de ex si e optional nu necesar

2) cum a sustinut si Aleko cu o presa dar daca omu nu are si vrea sa-l faca neaparat ciocaul ramane todeauna ca si ultima optiune :blink:

 

hai acu sariti cu paru!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am scos in sfarsit

 

Multumesc inca odata tuturor!

 

imi zice cineva niste cote exacte ale rulmentilor de la vibrochen? sa vad daca reusesc sa-i cumpar, k nu vreau sa-l desfac degeaba :crack:

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mestere hai bre ca poti mai mult ....dar daca omu nu are si vrea sa-l faca neaparat ciocaul ramane todeauna..

Sefu' eu personal, mi-am facut diverse prese si scule specifice pt demontarea diverselor componente. De cele mai multe ori cei ce au o moto veche, n-au bani de o piesa noua dar sa mai bage si in scule :crack: in schimb au flexuri si "idei"... :blink: ..omul vrea solutii de moment, na-re bani nici de rulmenti, iar tu vorbesti de presa, surub de M12, etc..!! Hai sa fim seriosi un surb de presa nu se face cu OL38 si filet metric...

In alta ordine de idei, pinionul in cauza nu este tratat termic, iar incalzirea lui (citez: "se invineteste/albastreste")nu-i afecteaza structura, mai citeste o data! Nu am scris sa-l inroseasca, ci sa-l incalzeasca pinionul si nu axul, apoi am specificat sa foloseasca un "capison" unde loveste cu ciocanul.

 

l-am scos in sfarsit...

Serios!! si cum ai reusit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sefu' eu personal, mi-am facut diverse prese si scule specifice pt demontarea diverselor componente. De cele mai multe ori cei ce au o moto veche, n-au bani de o piesa noua dar sa mai bage si in scule :crack: in schimb au flexuri si "idei"... :blink: ..omul vrea solutii de moment, na-re bani nici de rulmenti, iar tu vorbesti de presa, surub de M12, etc..!! Hai sa fim seriosi un surb de presa nu se face cu OL38 si filet metric...

In alta ordine de idei, pinionul in cauza nu este tratat termic, iar incalzirea lui (citez: "se invineteste/albastreste")nu-i afecteaza structura, mai citeste o data! Nu am scris sa-l inroseasca, ci sa-l incalzeasca pinionul si nu axul, apoi am specificat sa foloseasca un "capison" unde loveste cu ciocanul.

 

 

Serios!! si cum ai reusit?

 

 

 

 

 

 

simplu....i-a tras un ciocan si a "sarit" jos.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi de unde pana unde povestea cu ciocanul?

l-am eliberat pana la urma cu o "presa" destul de improvizata asi zice eu, dar in asa fel incat sa nu deterioreze piesele

 

la chestia cu flex si idei nu cred k era nevoie si de " :crack: " pt k mi se pare normal k fiecare sa aiba pasiuni care din pacate unii le duc cu greu, altii chiar nu reusesc deloc, altii foarte usor...

 

de suparat nu ma supara aceste "glume" pt ca sunteti oameni super ok(observ cum ii ajutati si pe altii nu doar pe mine) folosindu-va o parte din timp dand sfaturi pe forum cand ati putea la fel de bine sa beti o bere la tv...

 

spre exemplu uitati simsonul, in 2005 nu aveam nici atatia bani ca akum cu siguranta si sunt foarte multumit de ce am realizat, merg cu el la multe intruniri in fiecare an(il si mentin in stare de functionare) cu piese de ici colo, care nici cu bani multi nu le mai gasesti la simson...

 

e nevoie de ambitie, rabdare si muuult stres k sa reusesti ceva cu buget redus, dar uite k se poate, bineinteles spun rabdare pt nu vezi produsul finit decat dupa o perioada mai lunga.

 

Da!!

ciocan cu presa de metric 12!! :blink:

 

@Mihai_J4, ma cunosti? stii tu cu ce am depresat?, desi nu vorbesc multe pe forumul asta de studiat il studiez nitel si te cam intreci cu comentariile, sa nu mai zic k esti unul din persoanele care rascoleau si alimentau topicurile "haiducului nostru".

 

prima data parea o gluma si din partea ta dar incepi sa exagerezi, te rog nu mai continua astfel pt devine stresant(ideea e sa fim prieteni aici nu sa ne batem joc)

 

tin sa le multumesc inca odata persoanelor care m-au ajutat cu adevarat:Cristi57,Rocknroll,Aleko(si pe mess)si mai sunt, is niste tipi care intradevar se pricep si avem ce invata de la ei...

 

sunt sigur k voi mai revenii si cu alte probleme, k doar e prima data cand "feliez" motor de nipru :blink:

post-13995-1233696383_thumb.jpg

post-13995-1233696702_thumb.jpg

post-13995-1233696745_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu-ti mai bate capul cu comentariile care nu-si au rostul ale unora de pe aici.........mai ales cand vin de la persoane care mai au ceva de bagat pana sa ajunga sa conduca legal un motor......ca sa nu mai vb de sfaturi tehnice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu-ti mai bate capul cu comentariile care nu-si au rostul ale unora de pe aici.........mai ales cand vin de la persoane care mai au ceva de bagat pana sa ajunga sa conduca legal un motor......ca sa nu mai vb de sfaturi tehnice....

 

 

Salutare Vlad! mai da un semn si pe mess sa mai stie omu de tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...