Sari la conținut

tura austria, italia si elvetia ep 2


fairplaybiker
 Share

Postări Recomandate

:laugh: ok 1 in primul rand vreau sa stiu care ii cel mai inalt drum,pass sau forestier pe care se poate urca in europa ?,sau in austria ,italia sau elvetia,eu am fost un italia pe passo stelvio si am urcat la 2838 m,asta e cel mai inalt?

post-25872-1233257507_thumb.jpg

 

 

 

 

2 pt cine doreste sa faca tura cu noi sa vada ce am facut anul trecut si ce am vazut si cat a costat aici

/index.php?...20&start=20

3 inca nu am hotarat nimic acum sunt in faza de pregatire daca se poate cine stie zone frumoase,passuri in italia ,austria si elvetia rog ami spune si daca nu ii prea mult ceva poze ....multumesc

Editat de fairplaybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: ok 1 in primul rand vreau sa stiu care ii cel mai inalt drum,pass sau forestier pe care se poate urca in europa ?,sau in austria ,italia sau elvetia,eu am fost un italia pe passo stelvio si am urcat la 2838 m,asta e cel mai inalt?

post-25872-1233257507_thumb.jpg

Pasul in sine nu are atat; altitudinea apare si in poza anexata de tine. Stelvio este cel mai inalt pas din Alpii orientali. Cel mai inalt pas ar fi Col de la Bonette cu Cime de la Bonette (o "bucla" construita artificial - si aici ar fi controversa), undeva peste 2800m si Col de l'Iseran - 2770 (cel mai inalt pas propriuzis). Iar cel mai inalt loc asfaltat din Europa se pare ca ar fi asta:

post-5978-1233263240_thumb.jpgpost-5978-1233263259_thumb.jpg

Iesirea din tunel, la baza unui ghetar de langa Solden.

 

Exista drumuri neasfaltate care urca undeva la peste 3000m prin Pirinei, mai multe insa nu cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: So?

In cazul asta nu alea sunt coordonatele (cele de pe wiki), pentru ca altitudinea maxima este exact la iesirea din tunel - lucru precizat si acolo, pe cand coordonatele vin undeva cu vreo 25m mai in fata, in tunel. Dar ala e drumul, asta era ideea.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

inca nu ii batut nimic in cuie mai ramane sa stabilesc traseul ,dar in principiu vreau sa fac munti multe pasuri din italia si austria cu cat mai putini bani cine vrea sa vada ce am facut anul trecut /index.php?...24050&st=20

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...