Sari la conținut

Variator


hihi
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

sal.

De unde pot sa iau si eu niste arcuri noi,ce fac acestea?

Ce maresc?Viteza,demarajul?Cat costa acele arcuri?

 

Poti incerca pe www.polini.it Te uiti dupa modelul tau de scooter (sau moped, nu stiu ce ai), si vezi ca ar trebui sa gasesti ceva pe-acolo, se numeste "Polini Speed Control". Daca ai moped (Bravo, Ciao, Grillo sau SI), ai grija mare ca pentru a monta variatorul trebuie schimbata si partea fata, si partea spate (cea cu ambreiaj) + un ax din grupul spate din roata. Si te duce pe la 200 de Euro cel putin toata shmecheria.

Intarirea arcurilor iti da demaraj.

Daca iti gasesti ce-ti trebuie, dai apoi telefon frumushel la United Motors si faci o comanda. Tre' sa achitzi 50% din valoarea comenzii, ma rog, iti explica ei la telefon.

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca pe www.polini.it Te uiti dupa modelul tau de scooter (sau moped, nu stiu ce ai), si vezi ca ar trebui sa gasesti ceva pe-acolo, se numeste "Polini Speed Control". Daca ai moped (Bravo, Ciao, Grillo sau SI), ai grija mare ca pentru a monta variatorul trebuie schimbata si partea fata, si partea spate (cea cu ambreiaj) + un ax din grupul spate din roata. Si te duce pe la 200 de Euro cel putin toata shmecheria.

Intarirea arcurilor iti da demaraj.

Daca iti gasesti ce-ti trebuie, dai apoi telefon frumushel la United Motors si faci o comanda. Tre' sa achitzi 50% din valoarea comenzii, ma rog, iti explica ei la telefon.

 

Spor !

NU MA REFER LA MOPEDURI, majoritatea n-au variator!

De unde arcuri la variator?!? Variatorul functioneaza pe baza fortei centrifuge!!! In interiol are nuste role cilindrice care gliseaza pe niste santuri. Cu cat creste turatia motorului, cu atat ele tind sa mearga spre exteriorul axului ambielajului(pe care este si fixat). In momentul in care rolele se "ridica", fulia se inhide, cureaua de transmisie modificandu-si raportul( de la mic la mare la plecare si de la mare la mi la viteza).

Arcuri se afla la fulia cealalta(de langa ambrieaj) si au rolul de a apropia cele doua fulii din spate pe care lucreaza cureaua pt a o tine intinsa!! Daca vrei sa fuga mai tare rolele trebuiesc usurate in general pt a permite motorului sa se tureze mai mult inainte "sa schimbe".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MA REFER LA MOPEDURI, majoritatea n-au variator!

De unde arcuri la variator?!? Variatorul functioneaza pe baza fortei centrifuge!!! In interiol are nuste role cilindrice care gliseaza pe niste santuri. Cu cat creste turatia motorului, cu atat ele tind sa mearga spre exteriorul axului ambielajului(pe care este si fixat). In momentul in care rolele se "ridica", fulia se inhide, cureaua de transmisie modificandu-si raportul( de la mic la mare la plecare si de la mare la mi la viteza).

Arcuri se afla la fulia cealalta(de langa ambrieaj) si au rolul de a apropia cele doua fulii din spate pe care lucreaza cureaua pt a o tine intinsa!! Daca vrei sa fuga mai tare rolele trebuiesc usurate in general pt a permite motorului sa se tureze mai mult inainte "sa schimbe".

 

 

Sa inteleg ca ignori total arcurile din ambreiajul care se afla in partea din spate a transmisiei... :moto: Stii tu, cele care tin sabotii de ambreiaj apropiati... Iti aduci tu aminte :laugh:

 

Salutari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Ce e ala Variator ? Am inteles ca mai toate scuterele au acest variator. Unde se afla, si ce face el mai exact ?

 

Variatorul e un mecanism de transmisie variabila continua care se poate monta in locul ambreajului centrifugal (costa 3 mil cu manopera la mopede Piaggio). Are rol de cutie de viteze automata, mareste demarajul la plecarea de pe loc, tractiunea in panta si reduce consumul de combustibil. Se monteaza atat unde e plasat ambreajul cat si in locul fuliei roata spate. Practic vechea transimisie se inlocuieste cu variatorul.

 

Merita sa pui daca ai de carat inca o persoana, la motor de 50 cmc, si mopedul e in stare buna, pe un Si2 sau pe un Grillo. Daca mopedul e jaf, sa mai dai inca 3 mil pe variator nu merita parerea mea.

Editat de orlovisk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...