Sari la conținut

inchiriez motocicleta cu atas


Okesz
 Share

Postări Recomandate

plm merge, omu e baiat de treaba, fierul nu e pe gustul meu ca e modificata estetic, te duci o iei pui atasul la ea, cumperi setul de piese de drum de la dany, hai ca stii cum e.

De unde sa gasesti un fier perfect sa aiba setul de cabluri, garnituri, bujii, eventual 1m de fisa, 1 m de furtun benzina, eventual o bobina, 5-6 kg de scule trebuincioase la bord, o camera ....(stii ca pot sa umplu incacateva randuri bune)?

Pana la urma cu inchiriatul, setul de piese, chinuiala sa-i rezolvi bubele si sa-l montezi, sa-l iei sa-l aduci nu mai bine iti iei unul de tot?

Mai ai 1 saptamana, ai timp.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu anuntul lui pe bikeshop, i-am trimis un mail, dar nu mi-a raspuns.

Trebuie sa-l sun.

Aleko, stii cumva in ce stare de functionare este motocicleta?

I-am propus asta acum o saptamna.., dar omul e patron de magazin(e), deh, a zis ca nu are nevoie de bani! ;) Ps Emile, sa caut in portbagaj de carne?! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm merge, omu e baiat de treaba, fierul nu e pe gustul meu ca e modificata estetic, te duci o iei pui atasul la ea, cumperi setul de piese de drum de la dany, hai ca stii cum e.

De unde sa gasesti un fier perfect sa aiba setul de cabluri, garnituri, bujii, eventual 1m de fisa, 1 m de furtun benzina, eventual o bobina, 5-6 kg de scule trebuincioase la bord, o camera ....(stii ca pot sa umplu incacateva randuri bune)?

Pana la urma cu inchiriatul, setul de piese, chinuiala sa-i rezolvi bubele si sa-l montezi, sa-l iei sa-l aduci nu mai bine iti iei unul de tot?

Mai ai 1 saptamana, ai timp.

Pai chiar ma gandeam, ca mai bine cumpar una decat sa dau aprox. un sfert din pret pe chirie si nu raman cu nimic (in afara de amintiri, bineinteles :burnout: ).

Problema e ca nu am unde s-o tin si as merge mult prea rar cu ea, iar astea sunt contraargumente serioase.

 

In ceea ce priveste "trusa" de drum, in '99 cand am fost in Italia, Franta si Germania cu Niprul meu, pe langa o trusa completa de scule, am avut cu mine inclusiv o chiuloasa completa, un carburator, etc.

Tura a fost de peste 6.000 km si tot ce mi s-a intamplat:

1) s-a dereglat aprinderea, fiindca am pus platina noua (din alea proaste, facute de dupa '95), dar am reglat-o intr-un caming si gata

2) s-au infundat niste jicloare in carburatoare cu vopsea diluata, deoarece meseriasul care mi-a vopsit rezervorul, l-a vopsit si pe la interiorul gurii de alimentare

3) mi s-au rupt niste spite

4) mi-a iesit boltul din cardan (e de fapt o pana), cel care este inspre grup, sub un "clopot" de tabla si a distrus clopotul

 

Am fost foarte multumit de acel motor, niciodata nu m-a lasat in drum si am facut in total peste 10.000 km cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si daca ti-a placut Nepra cu atas de ce crezi ca nu ai sa mergi cu atasul decat f rar.

Eu mi le tin pe toate afara ca nu am curte.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pretul unui Dnepr este 300-700Euro. Dnepr cu atas se tine in fata blocului cu husa pe ea, din nefericire pt mien eu tin toate fiarele afara. Daca ai mers pe Dnepr si ti-a placut mersul cu atasul tare ma mir cum de nu te roade sa mergi in continuare cu atasul. Pai tu cu ce cari pepenii si sacii de cartofi? Cu masina??!

 

 

 

 

la aia cu cartofii m-am gandit si eu :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la aia cu cartofii m-am gandit si eu :burnout:

Eu niciodata nu mi-am tinut motociclete afara (nici in curte si cu atat mai putin pe strada), pentru ca am tinut si tin la ele, m-as imbolnavi s-o gasesc

buharita de copii sau cu una alta furata de pe ea.

Nici nu vreau sa ma gandesc la vre-un vecin "binevoitor" care sa-mi puna hartie sub pipa de bujie sau zahar in benzina, fiindca vreodata l-am deranjat venind acasa tarziu (sau stiu eu mai ce).

Nu in ultimul rand, un Nipru (de fapt toate modele rusesti) rugineste super repede, daca este tinut afara.

Si de ce as merge rar cu ea? Fiindca in oras nu as merge cu atasul (atunci mai bine cu masina), in excursii mai lungi tot nu m-as baga cu ea (avand o motoreta moderna si fiabila), deci as merge foarte rar, doar asa de placere in cate o duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele rusesti nu ruginesc repede de fel tinand cont ce prost sunt vopsite, sau unde ruginesc pana apuci sa remediezi te doare la stoaka ca e tabla groasa, e luata model de la tablaria germana de front. Iar cadrul poti in principiu sa-l ingropi in pamant sa-l scoti peste 50 de ani. In mare parte fiarele mai vechi erau chiar bagate in bai galvanice si nu ruginesc usor. Ce-i drept cromarile sunt cam slabe la modelele recente, dar nu si la Ij, unde tin foarte bine.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu niciodata nu mi-am tinut motociclete afara ...... deci as merge foarte rar, doar asa de placere in cate o duminica.

ok, te inteleg... insa daca ti neaparat, poti inchiria un spatiu de parcare, acoperita, pazita, etc. sunt in tot bucurestiul :crack: cate vrei in toate zonele, cartierele... apoi sunt firme specializate ce in chiriaza tot ce vrei: de la femei pan' la helicoptere... ce atatea comentarii si conditii?

Motocicletele rusesti nu ruginesc ..... dar nu si la Ij, unde tin foarte bine.

Sefu' motorul de epoca, ceva ce-ar vrea omu' necesita pricepere, suflet, apoi stii tu mai bine ce si cum... :laugh: poate gaseste ce cauta!

Cred ca drobu a punctat cat se poate de precis (foarte spiritual, ce-i drept).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, aveti careva vreo motocicleta buna de inchiriat omului, in conditiile enuntate de el. Daca aveti bine, dati-o omului sa mearga cu ea la HD, daca nu, stati in banca voastra, luati-va vinul fiert langa soba si ingugitati-l, nu mai aruncati cu balarii aici.

Alekule, ai trei motorete, nici una nu e fiabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bre nici una nu e de imprumut. Fiecare cu toanele ei la care eu stau si ascult cu urechea mea cea fina ce si cum. In schimb daca are nevoie de piese de imprumut pentru drum dupa ce-si gaseste fier il ajut cu mare placere, i le dau la drum sa le aiba, si el mi le da apoi inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta vreau neaparat sa ajung la intrunirea "Bikes in Ice" si nu vreau sa fiu influentat de vreme (deci nu vreau sa merg inghetzat...,

asadar m-am gandit sa inchiriez o nevasta, de preferat bruneta , pana in 30 de ani.

Caut o nevasta in stare buna de functionare, care sa ma duca si sa ma aduca inapoi, drumul fiind de ca. 700 km (dus intors, de la Cluj).

Tin sa mentionez ca nu sunt genul care sa-si bata joc de neveste, stiu ce inseamna intretinerea si mersul cu neveste mai vechi deci nu voi forja dama.

 

Subliniez ca oferta mea este serioasa si dpdv. financiar, deci nu ma gandesc la o chirie simbolica (nu m-am gandit inca la o suma anume, astept oferte)

si sunt dispus sa las si garantie, daca e nevoie.

 

Precizez inca odata, ca ma intereseaza doar nevestele bine intretinute, care nu te lasa pe drum.

Astept deci oferte pe PM sau aici pe forum (din Cluj sau din judetele limitrofe).

nemiernic om mii drobul aista.Rad de 10 minute. :crack: :laugh: Esti... :) :D :D

Nu ma bag, ca-i stricam definitiv topicul omului, atas oricum n-am,Mihai ne mustra dureros....criza bate la usa...nasol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu ce vrea, nu vezi ca o da la intors, ne zice de autoturisme si de motociclete fiabile si moderne.

Stiu foarte bine ce vreau, o motocicleta cu atas de inchiriat pt. 3 zile.

Cand am vorbit de masini si motoare noi, m-a referit la faptul ca deocamdata nu am de ce sa-mi cumpar una cu atas, deoarece ocaziile de a o folosi sunt rare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...