Sari la conținut

uleiuri,amestec,... ptr 2T (gasgas 300)


Postări Recomandate

Salut,

Spuneti-mi si mie va rog, daca stiti:

- care este amestecul ulei benzina? 2,5%? sau est preamult?

- ce ulei se recomanda ptr cutie,am inteles, de fapt am citit pe un forum american ca cel full sintetic nu prea face bine ambreiajului si ar fi mai indicat cel mineral !???

- daca aveti idee cat ulei trebuie bagat in furci (marzochi 45mm) si ce ulei (am inteles ca sae 7,5 ar trebui)

Multumesc mult,

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai uita-te si pe aici http://www.gasgasrider.org/forum/index.php

 

si mai intreba-l pe Patrick. Cauta si numarul lui Cristi Babes de la Rasnov - el are Gas Gas si e si mecanic priceput.

Dark Petak de pe forum mai are Gas Gas; da-i PM

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Spuneti-mi si mie va rog, daca stiti:

- care este amestecul ulei benzina? 2,5%? sau est preamult?

- ce ulei se recomanda ptr cutie,am inteles, de fapt am citit pe un forum american ca cel full sintetic nu prea face bine ambreiajului si ar fi mai indicat cel mineral !???

- daca aveti idee cat ulei trebuie bagat in furci (marzochi 45mm) si ce ulei (am inteles ca sae 7,5 ar trebui)

Multumesc mult,

Stefan

salut,

cand mergeam la motocros cu 2T puneam 600 ml ulei putoline MX5 la 1 canistra 20 l benzina(3%). nu am lipit pistoane, nimic. din cand in cand adaugam niste octane booster.

pt cutie este ulei special de cutie pt motoarele in 2T. atentie nu pune altceva, de transmisie, de motor, ATF.....etc

pt furca iti recomand kayaba. dupa ce am fost la cursul de specializare la kayaba am inteles ca uleiurile de suspensii ale producatorilor de uleiuri gen putoline, repsol, motul....etc nu sunt tocmai bune si nu respecta intocmai specificatia. iti recomand din experienta kayaba sau showa. fac o singura vascozitate. de ce oare??:scratch: si fac numai suspension oil si shock oil. atat.

hai bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi ciprian. spune-mi insa te rog, referitor la kyba, chiar am niste ulei si este 01M parca, dar tocmai asta nu am stiut ca unde am gasit ceva despre marzochi spun ca fabrica recomanda sae 7,5, si nu stiu ce vascozitate are kayba 01M fata de sae 7,5!!????!!

mersi,

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi ciprian. spune-mi insa te rog, referitor la kyba, chiar am niste ulei si este 01M parca, dar tocmai asta nu am stiut ca unde am gasit ceva despre marzochi spun ca fabrica recomanda sae 7,5, si nu stiu ce vascozitate are kayba 01M fata de sae 7,5!!????!!

mersi,

stefan

[/quot

salut. corect 01M. Kayaba nu comunica vascozitatea, e secret :cheers: ei nu au decat fork oil si shock oil. asa ca nu sta pe ganduri. poti sa-l intrebi si pe Patrick de ce a cumparat Kayaba oil? sau pe fratii Raduta si multi altii care au testat in ultimii ani.

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
SAE80 este recomandat la temperaturi de peste 19 Grade, la temperaturi sub 19 grade este recomandat SAE10

SAE 10 = 75W? pt. ca din cate stiu exista mai multe indicative pt. acelasi ulei. EX:

 

motorex 2t gear oil 10w30(75w85)

putoline GP80(20w40)

 

SAE 10=ulei monograd?ce tip? ATF?

poti da mai multe detalii te rog?

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la Putoline GP80 pentru temperaturi ridicate si putoline GP10 pentru temperaturi mai scazute. GP10 e mult mai subtire fata de GP80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...