Sari la conținut

Filet Rupt La Pahar Decantor, Voshod


doar_eu
 Share

Postări Recomandate

Astazi am curatat rezervorul (cate erau acolo!!!), am dat jos paharul decantor din filetul care se insurubeaza in blocul rezervorului. La demontare, s-a rupt calti-ul care era infasurat in loc de garnitura, iar la infiletare nu am reusit sa aleg o garnitura de aceasi grosime. Rezultat: la insurubarea paharului decantor, filetul se strangea in pozitia exact inversa, era strans cu robinetul spre interior. L-am fortat putin si s-a rupt. Filetul e rupt in totalitate si e inca insurubat in rezervor.

 

Intrebare, cum il scot, il pot lipi/suda ? Ce pot pune in loc, sau de unde cumpar alt pahar cu totul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piulita aia pe care poti sa pui cheia sub rezervor are in ea filet in 2 sensuri. o desurubezi pe aia si o sa pot i sa scoti partea rupta. Daca e rupt filetul de sus, ala de langa tevi, iti trebuie alt robinet. Daca e rupt ala care tine paharelul pe partea cu sita se poate da o gaura prin tija aia ramasa si prin fundul paharelului filetezi si pui surub de 6.

Tehnica corecta da montare a robinetului (daca umbli la saibi)este: desfaci piulita cu 2 filete, proptesti robinetul in pozitia de lucrupe piulita si piulita pe filetul de pe rezervor si o rotesti numai pe asta. robinetul il tii fix. o sa vezi ca strange pe ambele filetesi el apropie. DAca nu strange ok mai umbli la saibe. Eu am montat sita in rezervor si am anulat decantorul :haha: (am ij dar sistemul e acelasi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piulita aia pe care poti sa pui cheia sub rezervor are in ea filet in 2 sensuri.

 

 

Mecanismul asta il am eu la trabant, nu e cazul la voshod: la rusnaca paharul decantor este alcatuit din: o tija cu filet exterior, care se infileteaza in rezervor si care la baza are o piulita pe care pui cheia CORP COMUN CU FILETUL, sudata pe o alta tija orizontala pe care se afla teava de robinet, care e sudata pe un capac in care se infileteaza borcanul decantor. Totul e compact, iar mie mi s-a rupt filetul deasupra piulitei.Poate o sa anulez si eu decantorul, sa ma gandesc, cum.

post-7380-1133472731_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Zidu' cum ai bagat sita in rezervor, si ce fel de sita ai bagat?

Multzam!

sita - cauti una inoxidabila ideal e sa iei de la un rezervor de jawa sau de cz, alea au un filtru de plasa foarte bun. daca nu faci sita sub forma de prezervativ in asa fel incat sa treaca peste tevusca aia lunga dar sa fie suficient de supla sa intre in rezervor pe gaura de jos. o lipesti pe generatoare cum poti. inelul de alama de jos se scoate , eu am lipit pe el sita cu poxipol si l-am infipt la loc. ideal era sa o cositoresc, dar lenea e maaare. Inainte am curatat tot ce se putea curata in filtru si m-am asigurat ca merge bine pe rezerva. Am anulat sita din decantor si gata.

Ideea e ca se potriveste foarte bine acolo un robinet de jawa sau cz cu totul daca gasesti unul bun sau daca dai 250k in targ

 

Mecanismul asta il am eu la trabant, nu e cazul la voshod: la rusnaca paharul decantor este alcatuit din: o tija cu filet exterior, care se infileteaza in rezervor si care la baza are o piulita pe care pui cheia CORP COMUN CU FILETUL, sudata pe o alta tija orizontala pe care se afla teava de robinet, care e sudata pe un capac in care se infileteaza borcanul decantor. Totul e compact, iar mie mi s-a rupt filetul deasupra piulitei.Poate o sa anulez si eu decantorul, sa ma gandesc, cum.

La tine e rupt filetul de sus. treaba cu surub de 6 merge pt cazul in care se rupe filetul de jos, ala din decantor

Robinetul ala din poza e la fel ca ala de la ij. Esti sigur ca aia in care a ramas rupt filetul nu e o piullita cu filet in 2 sensuri? ca la ijuri asa e. Apropo, se potriveste la filet un robinet de trab daca stiu bine. Din pacate ala care il ai e terminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robinete de Ij se gasesc , am si eu p-acasa, nu are plasa la paharul decantor. Cel mai belea decantor e cel de M72, daca gasesti in targ, da trebuie sa-i etansezi una din gurile de curgere spre carburator ca e pt 2 cilindrii. Cu ocazia asta iti poti face un robinet rapid de unde scoti benzina sa faci amestecul de ulei mai misto. Asa am si robinete de Nipru de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Still me. Am cumparat pahar cu totul, dar nu reusesc sa scot vechiul filet care e rupt, in filetul rezevorului.(vezi poza). Nu am cu ce sa-l prind e rupt ezact pe langa blocul rezervotului. Am incercat: bormasina cu reglarea rotirii in sensul de desfiletare (rezultat s-a marit gaura :ok: ), am incercat sa bag orice obiecte contondente(inclusiv o secera ramasa de la bunici) in partea interioara a tubului si sa-l fortez la desfiletat (rezultat: :peace: ), am incercat sa lipesc cu poxipol un cui de filet si sa-l rotesc (s-a dezlipit la soc). Am esuat in toate. Astept alte idei creative .

post-7380-1135783286_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit: am bagat surubelnita fortat si am desfiletat fara mare efort :ok: . Ideile simple sunt cele mai bune. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...