Sari la conținut

Voi Ce Ziceti?


new biker
 Share

Postări Recomandate

A cazut combinatia cu MZ-ul.Omu acum zice ca il vinde in Germania cu 1600 de euroi, ca e de colectie si alte cacaturi de genul asta.Cred ca am sa ma duc la farmacii si am sa-i intreb pe toti mosii aia care stau la coada la retete daca nu au motociclete de vanzare ca nu stiu unde sa mai caut.Astia care dau anunt in ziar, toti au numai "raritati".Si au dreptate, mai rar asemenea mormane de rugina cu 500 de euro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Prima mea experienta pe moto a fost pe un RT 125 Maaaaaama :haha:! Si acum mai simt in stomac emotia primei ture. Parca nu-mi venea sa mai cobor...A mers motorul ala foarte bine si a fost "frecat" in ultimul hal.

 

Revenind la Simson: e un motor frumos si merita sa ai unul. Io renunt la Jawa 350 din 82' pentru un Simson si asta pentru ca-mi plac mersul "asezat", formele motociletei, si nu in ultimul rand SUNETUL MOTORULUI. Avand in vedere varsta unui S 425 e nevoie si de mesterit, da asta face parte din farmecul vietii de "comunist"

Merita sa ai un Simson, asa cum spuneam, dar nu la 550 de euro

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa iei un motor de epoca tre sa ai rabdare si bulan fratioare.Uite,eu,par examplu,de cind ma stiu ma atrag vechiturile,normal ca n-am avut nici una.Cind am zis ca le-am pus punct si mi-am luat un jeg de Ij de ala in doi tilindri,ce sa vezi.Ma vede Dumnezeu si pe mine si pun gheara pe un IJ 49 mai mare frumusetea,doar faru si stopu nu-s originale.Cit am dat pe el?2.5 bulioane,bani de buzunar.Acuma e in restaurari si la primavara sint smecher.

MORALA? Rabdare si un car de noroc, si fara sa te arunci din prima pe orice jeg vinde un mos imbecil la pret de mare scula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! E scumputz, e vechiutz , e mult mai bun decat un IJ chiar unul cu 20 de ani mai tanar. Pe mine m-a tinut bine pana cand si-a dat obshtescul sfarsit . Probleme: aprinderea pe magnetou e cam pa si-a depasit numarul de rotatii... mie asta mi-a murit prima, apoi atenzie la cardan !!! FARA JOCURI ,altfel e nasol... In rest motrul merge bine la 70-80 km/h, consumul 3.5-4l/100km cu mici modif. la carburator.In rampa e BIG FUKING PROBLEM!! Se cam inmoaie!!! Per ansamblu .. e cam scump si e problema cu seriile alea!! :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Cautand aripi originale pentru Simson (vineri) am dat peste un Ural muuuuult sub pretul Simsonului gasit de tine (proprietarul nu stie inca daca sa-l vanda au ba din pacate), asa ca iar intru in discutie recomandandu-ti sa mai cauti. Oricum iarna-i lunga si vreme e destula

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...=0entry288863

 

:friends:

 

cam pestritz colorat si ushor modificat dar poate fi adus ushor la starea originala

iNTRADEVAR E POATE CEL MAI COMPLET MOTOR DE ACEST TIP CARE L-AM VAZUT, DAR NU STIU DE CE NU IMI PLACE TIPUL ASTA DE MZ.AM GASIT 2 DIN ASTEA LA 100 EURO NEG DAR CAM DISTRUSE.mULTUMESC MULT!

 

Cautand aripi originale pentru Simson (vineri) am dat peste un Ural muuuuult sub pretul Simsonului gasit de tine (proprietarul nu stie inca daca sa-l vanda au ba din pacate), asa ca iar intru in discutie recomandandu-ti sa mai cauti. Oricum iarna-i lunga si vreme e destula

Sper sa am si eu noroc.Cred ca ma bag prin satele de langa Timisoara si lipesc ceva anunturi pe la birturi, ca in targ nu am reusit sa gasesc decat motoare scumpe:BMW R 35 2000 euro, BMW R 71 2400 euro fara acte etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Fratele meu a cumparat un MZ 125 din 60 complet exceptand carburatorul (pana si acumulatorul nemtesc) cu 1 000 000 de lei. Se intampla intr-un sat situat cam la 30 de Km de Alba. Mosul (~80 de ani) il scosese dintr-o capita de fan (la propriu :friends: ). In general iti recomand sa dai iama prin satele mai uitate de lume. In Alba, problema sunt insa si cativa italieni care aduna cam tot ce-i vechi (mai ales motociclete) la preturi PENTRU EI derizorii, pentru ca nu se gandesc la costul restaurarii, sunt doar intermediari ...

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...