Sari la conținut

Probleme DR 350


bobo2
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti. Va rog frumos sa ma ajutati si p mine. Am un DR 350 de cateva luni si motorul are un sunet f ciudat de parca ar merge fier p fier. (sau ar juca o tablita inauntru) :friends: Am facut schimbul de ulei si sunetul persista. Am citit in diferite locuri k asa ar suna toate DR-urile dar totusi este ceva dubios. In rest merge super. Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai tachetii dereglati si te-ai speriat degeaba. Dr-urile au un sunet mai aparte, si eu m-am speriat prima data cand l-am auzit, apoi am constatat ca am un motor care merge ceas.

Te sfatuiesc sa mergi cu motorul la cineva care se pricepe cat de cat, iti va spune imediat daca are o problema sau nu. Dupa spuse pe forum nu poate sa-ti dea nimeni un raspuns clar.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca auzi zgomotul asemanator unei furculite lovite usor de marginea unei farfurii(e ritmat si ascutit), cauta intinzatorul de lant. O sa vezi o piesa cu 2 suruburi cu cap de imbus si un hexagon mai mare intre ele. Desfa hexagonul, trage-l afara(ai grija sa nu iti sara arcul in freza), desfa suruburile de prindere si scoate corpul intinzatorului. O sa vezi o limba cu caneluri si un cioc. Uita-te la limba si vezi cat e iesita de mult(adica fara sa atingi limba anterior, apuc-o cu 2 degetzele si trage-o afara) daca e spre capatul cursei...ai gasit buba. Alta varianta sa verifici uzura lantului e sa scoti capacul si sa tragi de el sa vezi cat se desprinde de pinionul de la axa cu came.

Daca ai scos intinzatorul urmeaza urmatorii pasi

 

1) curata-l bine si da-i niste ulei...nu-i strica niciodata

2) baga limba in corp(perversilor, nu va ganditi la prostii!)

3) monteaza corpul pe cilindru( cu cele 2 surubele)-sa nu strangi ca berbecul...

4) bagi arcul odata cu hexagonul si strangi. O sa auzi un tzacanit cand se destinde arcul(in afara de vocea din capsorul oricarui nebun )

 

multa bafta!

 

@Cazimir...e destul de clar raspunsul? :friends:

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca auzi zgomotul asemanator unei furculite lovite usor de marginea unei farfurii(e ritmat si ascutit), cauta intinzatorul de lant. O sa vezi o piesa cu 2 suruburi cu cap de imbus si un hexagon mai mare intre ele. Desfa hexagonul, trage-l afara(ai grija sa nu iti sara arcul in freza), desfa suruburile de prindere si scoate corpul intinzatorului. O sa vezi o limba cu caneluri si un cioc. Uita-te la limba si vezi cat e iesita de mult(adica fara sa atingi limba anterior, apuc-o cu 2 degetzele si trage-o afara) daca e spre capatul cursei...ai gasit buba. Alta varianta sa verifici uzura lantului e sa scoti capacul si sa tragi de el sa vezi cat se desprinde de pinionul de la axa cu came.

Daca ai scos intinzatorul urmeaza urmatorii pasi

 

1) curata-l bine si da-i niste ulei...nu-i strica niciodata

2) baga limba in corp(perversilor, nu va ganditi la prostii!)

3) monteaza corpul pe cilindru( cu cele 2 surubele)-sa nu strangi ca berbecul...

4) bagi arcul odata cu hexagonul si strangi. O sa auzi un tzacanit cand se destinde arcul(in afara de vocea din capsorul oricarui nebun )

 

multa bafta!

 

@Cazimir...e destul de clar raspunsul? :-L

 

Da, e clar, dar ai uitat sa mentionezi despre ce lant e vorba. Banuiesc ca se subintelege dar o sa completez eu: e vorba de lantul de distributie si intinzatorul acestuia. :friends:

 

Va multumesc baieti. O sa incerc singur dk nu merge o sa merg la "medic". :bounce:

 

Mai bobo, de ce te apuci sa surubaresti la motor daca nu stii sigur ca e defect?! Probabil nu are nimic motorul. De ce nu-mi asculti sfatul? Du motorul sau adu pe cineva care se pricepe cat de cat la enduro, roaga-l sa asculte motorul, nu trebuie desfacut nimic, si doar daca apare sunet suspect, atunci apuca-te sa desfaci. Aceste lucruri te-ar putea scuti de timp pierdut si probleme care pot aparea in urma interventiei tale ca mecanic amator.

Iti doresc succes si Tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

De fel DR 350 are un sunet specific... pentru necunoscatori ar putea sa para ca este ceva stricat la el....

 

1. Lasa motorul sa mearga in gol cca. 10 minute si asculta eventuale sunete suspecte abia dupa aceea.

2. Cel mai mult zgomot la DR 350 este produs de (in ordine descrescatoare):

- Pistonul (joc prea mare intre piston si cilindru);

- Lantul de distributie (intindere peste limita maxima admisa)(se rezolva temporar prin sudura unui adaos

pe intinzator - dar eu nu recomand - un lant nou costa 50-60 euro);

- reglaj incorect al tachetilor sau uzura tacheti (joc corect 0,07 mm admisie si 0,10 mm evacuare - la rece (a se

considera 15-20 grade));

3. Pot fi si zgomote de la cutia de viteze sau ambreiaj dar aceste pot fi usor depistate in mers.

 

Pentru clarificare consulta un mecani sau un posesor "experimentat" de DR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...