Sari la conținut

M-am Intors Din "raiul" Motociclistilor...


RENEGADE
 Share

Postări Recomandate

Am fost plecat pentru o luna in SUA, la Miami in Florida. Da domnilor, este raiul motoristilor. De ce? Pai ginditi-va numai la un lucru. Este vara permanent! Ce poate sa fie mai super pentru motociclisti decit sa nu fii nevoit sa hibernezi motorul. A fost senzational. Alte amanunte care ar descrie raiul sunt miile de motociclete de tot felul. Bineinteles ca domina cruiserele ca numar, si in special custom-urile sau choperele. Am vazut motoare si chiar am stat pe unele de nu va vine sa credeti. Orice vazusem doar in reviste, exista fratilor.

Am vazut si calarit choppere facute cu manutza lor de catre proprietar. Asa zisele "bike in a box". Extraordinare! Cu motoare de 120-140 cubic inchi productie S&S cu accesorii Cobra si Kuryakin, vopsite de nu se poate. Si au o tinuta de drum impecabila. Bineinteles ca sunt unele care au cadru rigid, adica fara suspensie pe spate dar la drumurile lor e putin important, cu roti de 250'' si un sunet demential. Parade peste parade, steaguri, chefuri, toate din considerente de caritate. Organizate foarte bine, cu fonduri infime si cu multa bunavointa, aceste rally-uri au caracter caritabil, adica fondurile adunate se doneaza in general copiilor sau batrinilor bolnavi. Toti cei carora le place acest gen de adunari participa si doneaza bani care impreuna cu incasarile din bilete se duc la cei napastuiti. Exista si la ei.

Am fost la toate magazinele de motoare din Miami si Fort Lauderdale, precum si la un atelier de choperizat. Am vazut printre altele motoare de 60-70.000 USD. Nu am cuvinte sa va spun cum arata. La un atelier am avut placerea sa vad si o Hayabusa customizata care avea furca din spate prelungita, motorul prelucrat si avea cam 430 cp! Nu pot sa va explic cum au reusit dar cert e ca era un monstru. Un dragstar!

Sper in curind sa va pun si ceva poze. A fost o experienta fantastica. M-am simtit coplesit la un moment dat in Key-West, un loc superb, cel mai sudic punct al SUA. Este o insula cam cit Bucurestiul dar plina de oameni bogati si turisti excentrici. Seara, dupa ora 18 tot orasul iese pe strazi si petrece. Parade de motoare si auto care mai de care mai tari. Am vazut chiar si un Hummer Custom H2! (Duke la tine m-am gindit!) Incredibil!!! Am vazut cel putin 200 de motoare custom pe o lungime de 1km cit este bulevardul Duval. Super!

Bine v-am regasit si sper ca nu s-au intimplat prea multe cit am lipsit. Incerc sa citesc mesajele dar mai incet ca sunt pe dial-up. Va pup si va mai scriu pe masura ce imi limpezesc gindurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Miami, dar cand eram mai mica si nu stiam eu prea multe despre motoare etc...

dar cea mai misto atmosfera pe care am vazut-o a fost in New Orleans, in Louisiana. statul e in sud, cu conceptii sudiste, cu oameni mai saraci ca in nordul Americii, dar la New Orleans este o alta lume, parca nu mai esti in America. s-au pastrat traditiile de cand era colonie franceza si e o sarbatoare care se numeste "Mardi Gras", un fel de carnaval, cand tin ot orasul e o forfota si o viata cum numai acolo poti sa traiesti. Eu acolo am vazut cea mai mare densitate de motoare la un loc! A fost super! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca am cam intirziat cu pozele dar sunt in aparatul unui prieten cu care am fost si e cam greu sa le extraga (?). Nu am ajuns la Daytona pentru ca nu am avut destul timp liber. Am fost cu treaba la Miami. Dupa cum poate unii stiu, sunt controlor de trafic aerian, ca si inca vreo trei-patru alti motoristi de pe aici. L-a fiecare trei ani ne trimite firma la un curs de perfectionare la Pan-Am Flight Academy. Asa ca numai dupa amiaza sau in week-end aveam timp. Am fost doar la Key-West si prin imprejurimile Miami.

Stiu de Daytona ca fiind leaganul motociclismului. Ar fi interesant de ajuns acolo in August cind este marea adunare a lor.

Dupa cum am spus am colindat magazinele si am constatat ca cel putin la imbracaminte specifica Harley-Davidson, preturile de la noi au luat-o razna. Am fost la Mall in Vitan sa vad ce si cum. Era sa lesin cind am vazut o vesta de piele HD cu 7.500.000 lei cind din SUA am luat-o cu 50 USD ! Sa nu mai spun ca la Mall o curea HD era pe la 3.250.000 lei iar eu mi-am luat una cu 20USD ! Jaf mai tata ! Nu stiu ce principii au comerciantii astia dar chiar au innebunit. Ce sa mai spun de accesorii, o pereche de coburi HD era 120 USD iar la noi sub 7-8 mil. nici nu stai de vorba. Balamuc ! Astia chiar nu au pic de bun simt.

Sunt curios daca noua reprezentanta HD sau ce-o fi, aduce si imbracaminte & accesorii si la ce scor.

Hai ca iar ma enervez. Numai ce-mi revenisem p-acolo si uite ca a trebuit sa ma intorc la balamucul nostru Balcanic. :lol: :D

Ar fi multe de spus dar trebuie sa vedeti ca sa simtiti exact acel feeling de libertate. Ce-i aici la noi e o imitatie ieftina. Ca sa nu mai spun de respect si admiratie chiar, in trafic. Nu se pune problema de oftica daca motocicleta e mai tare ca si conserva. Pur si simplu se dau la o parte.

Ce am vazut la ei si am ramas cu gura cascata este un dispozitiv cu care poti schimba culoarea semaforului in caz ca te dezavantajeaza !!! Pe bune ! Si nu numai pentru tine ci toate din acea intersectie. Da, ar fi interesant sa schimbi culoarea doar pentru sensul tau, nu :P ? Incerc sa caut adresa de Web de la firma care le produce sa vedeti cu ochii vostri. Si inca o chestie : au inventat schimbatorul de viteze electric. E un aparat destul de mic care se minteaza pe motor si care prin intermediu unei tije actioneaza levierul schimbatorului. E ceva, nu ?

Va las acum si mai revin, sper cu poze. Deh, mai trag de timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo sa stii ca in legatura cu preturile la accesorii hd si aici in barcelona sunt mult mai ieftine ca in tara,dar nu numai asta si calitatea este mult mai buna ce am vazut pe la noi prin tara ce zic ai nostrii ca sunt originale hd ,parca sunt chinezisme

oricum preturile au luato razna rau de tot in general la motoare accesorii tot

se pare ca rominii sunt mult mai bogati de cit se pare de isi permit sa deie pret aproape dublu pe o gramada de chestii

zimi cum se numeau atelierele sau magazinele la care ai fost cu specific moto

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai omorit! Pai tu crezi ca mai vedeam firma cind erau in vitrina bijuteriile alea? Glumesti! Le-am luat la rind dupa adresa de pe Web. Incerc sa imi aduc aminte, stiu exact unde-s localizate dar cu numele mai greu. :P Nici macar nu m-am chinuit sa retin firma ci unde sunt, ca sa le gasesc mai usor data viitoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Renegade,

 

Data viitoare cind mai vii prin SUA, da si tu o sirma... Eu traiesc in California de 2 ani jumate, iar asta e adevaratul rai al motociclistilor. In Florida am fost in Martie, la Daytona, dar a plouat tot timpul. Aici, in San Francisco, nu exista iarna niciodata (rareori trece temperatura sub 10C si ploua moderat), iar vara e tot cam asa, din cauza cetii temperatura nu trece niciodata de 25C... Plus ca nu ploua din Februarie pina in Noiembrie... :D

 

Cu ocazia asta vreau sa ii si salut pe toti chopperistii de pe lista asta! Eu sint trup si suflet chopperist si, desi am incercat si enduro si viteza, am de gind sa imbatrinesc pe chopper, asta neinsemnind ca fac vreun fel de discriminare intre motoare - imi plac toate la fel, doar ca chopperele le iubesc! :P

 

Ride free, ride long!

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Renegade,

 

Data viitoare cind mai vii prin SUA, da si tu o sirma... Eu traiesc in California de 2 ani jumate, iar asta e adevaratul rai al motociclistilor. In Florida am fost in Martie, la Daytona, dar a plouat tot timpul. Aici, in San Francisco, nu exista iarna niciodata (rareori trece temperatura sub 10C si ploua moderat), iar vara e tot cam asa, din cauza cetii temperatura nu trece niciodata de 25C... Plus ca nu ploua din Februarie pina in Noiembrie...  :D 

 

Cu ocazia asta vreau sa ii si salut pe toti chopperistii de pe lista asta! Eu sint trup si suflet chopperist si, desi am incercat si enduro si viteza, am de gind sa imbatrinesc pe chopper, asta neinsemnind ca fac vreun fel de discriminare intre motoare - imi plac toate la fel, doar ca chopperele le iubesc!  :P

 

Ride free, ride long!

Laurentiu

ce chopper conduci pe acolo

mersi de felicitari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, raiul cum am spus este mai mult din cauza faptului ca este cald tot timpul. E adevarat ca mai ploua, mai un uragan etc. Dar fata de Romania, e rai de rai. De fapt aveti mai multe raiuri daca se poate spune asa. California, Florida, Dakota de Nord/Sturgis! s.a.m.d. De fapt toata SUA sunt un rai al motoristilor. Mi-a placut. Am mai fost si in 97 si in 2000 si de fiecare data e tot mai frumos.

Noi doi ne-am cunoscut odata la "Radu". Fusesem pentru prima data la intilnirea voastra. Daca nu ma insel am stat chiar linga Sarpe, Dumnezeu sa-l ierta. Si ne-am mai vazut odata la OMV Baneasa cind mergeai la SAB.

Acum am viza pe 10 ani pentru SUA asa ca s-ar putea sa vin mai des decit in interes de serviciu.

Bafta si take care!

 

Eu: Suzuki Intruder VS1400 GLP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am fost la Radu decit in Septembrie, cind am fost in tara, da' parca Sarpe, Dumnezeu sa-l odihneasca, n-a fost pe-acolo... Cit despre OMV, zici de anul asta? Daca asa, inseamna ca ne stim, dar nu te stiu dupa numele asta "de alint"... :D

 

Intruderul este cumva luat de la George?

 

Numa' bine!

L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut chiar si un Hummer Custom H2! (Duke la tine m-am gindit!)

Hehe... danke my friend. :lol: Toata lumea se gandeste la mine cand vede un Hummer dar nimeni nu imi si aduce unul... :P Asta e. Va iert! :D

Fain de tot ne-ai povestit, dar poze ceva cand apar ca sunt curios?

Bafta Renegade si La Multi Ani! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Am fost plecat pentru o luna in SUA, la Miami in Florida. Da domnilor, este raiul motoristilor. De ce? Pai ginditi-va numai la un lucru. Este vara permanent! Ce poate sa fie mai super pentru motociclisti decit sa nu fii nevoit sa hibernezi motorul. A fost senzational. Alte amanunte care ar descrie raiul sunt miile de motociclete de tot felul. Bineinteles ca domina cruiserele ca numar, si in special custom-urile sau choperele. Am vazut motoare si chiar am stat pe unele de nu va vine sa credeti. Orice vazusem doar in reviste, exista fratilor.

Am vazut si calarit choppere facute cu manutza lor de catre proprietar. Asa zisele "bike in a box". Extraordinare! Cu motoare de 120-140 cubic inchi productie S&S cu accesorii Cobra si Kuryakin, vopsite de nu se poate. Si au o tinuta de drum impecabila. Bineinteles ca sunt unele care au cadru rigid, adica fara suspensie pe spate dar la drumurile lor e putin important, cu roti de 250'' si un sunet demential. Parade peste parade, steaguri, chefuri, toate din considerente de caritate. Organizate foarte bine, cu fonduri infime si cu multa bunavointa, aceste rally-uri au caracter caritabil, adica fondurile adunate se doneaza in general copiilor sau batrinilor bolnavi. Toti cei carora le place acest gen de adunari participa si doneaza bani care impreuna cu incasarile din bilete se duc la cei napastuiti. Exista si la ei.

Am fost la toate magazinele de motoare din Miami si Fort Lauderdale, precum si la un atelier de choperizat. Am vazut printre altele motoare de 60-70.000 USD. Nu am cuvinte sa va spun cum arata. La un atelier am avut placerea sa vad si o Hayabusa customizata care avea furca din spate prelungita, motorul prelucrat si avea cam 430 cp! Nu pot sa va explic cum au reusit dar cert e ca era un monstru. Un dragstar!

Sper in curind sa va pun si ceva poze. A fost o experienta fantastica. M-am simtit coplesit la un moment dat in Key-West, un loc superb, cel mai sudic punct al SUA. Este o insula cam cit Bucurestiul dar plina de oameni bogati si turisti excentrici. Seara, dupa ora 18 tot orasul iese pe strazi si petrece. Parade de motoare si auto care mai de care mai tari. Am vazut chiar si un Hummer Custom H2! (Duke la tine m-am gindit!) Incredibil!!! Am vazut cel putin 200 de motoare custom pe o lungime de 1km cit este bulevardul Duval. Super!

Bine v-am regasit si sper ca nu s-au intimplat prea multe cit am lipsit. Incerc sa citesc mesajele dar mai incet ca sunt pe dial-up. Va pup si va mai scriu pe masura ce imi limpezesc gindurile.

Aici e site-ul de care spuneam ca am vazut Hayabusa de 430 cp!

 

Cycle-Tech Motorcycles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Renegade,trebuie s aspun ca chestia cu semafoarele am vazut-o in grecia prn 92` sau93` si am auzit ca este si in italia si sigur si in germania...si sigur nu a fost montata cu 2 zile inainte sa le vad eu...daca intzelegi c vreau sa spun.adica erau de ceva vreme acolo.am o carte romaneasca editie 73` se nu meste MOTOCICLETA,in care este prezentata pe intelesul tuturor,cit de cit o cutie de viteze cu schimbator electric,la buton.scrie ca sa introdus prin anii55` 60` pe scara redusa dar s-a renuntat la ea din cauza ca se stie in ce stdiu erau atunci acumulatorii.deci nimic nou sub soare... cel putin pentru mine.orikum m,a bucur ka ne-ai povestitsi noua cele vazutew acolo...poze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RENEGADE

miam adus aminte de o chestie,spuneai ca vei pune poze

Eu si acum astept sa vad ce poze ai facut prin

...........raiul motociclistilor........

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare Renegade!Intr-o buna zi o sa ajung si eu acolo,si sa-mi bag picioarele daca ma mai intorc.

Brothers,sunt de-al vostru,chopperist trup si suflet.

In curand vom avea un MC nou in SB,o sa ne vedeti/auziti in vara !

 

Painkiller=Laurentiu cel inalt si par in coada,cumva?Ne stim,nu am mai auzit de tine de mult timp,sper ca esti bine.

 

Roby,ce mai faci omule?mai ai simsonu ala in bar in TM?

 

 

 

Blackrider-Sibiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Renegade!Intr-o buna zi o sa ajung si eu acolo,si sa-mi bag picioarele daca ma mai intorc.

Brothers,sunt de-al vostru,chopperist trup si suflet.

In curand vom avea un MC nou in SB,o sa ne vedeti/auziti in vara !

 

Painkiller=Laurentiu cel inalt si par in coada,cumva?Ne stim,nu am mai auzit de tine de mult timp,sper ca esti bine.

 

Roby,ce mai faci omule?mai ai simsonu ala in bar in TM?

 

 

 

Blackrider-Sibiu

ceau blackrider sunt bine,dupa cum observi sunt zilnic aici pe forumul chopperistilor

simsonul este in cargo in bar si va ramine acolo pina ma voi intoarece in tara

te salut si numai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...