Sari la conținut

Din Ce Va Faceti Garnituri De Chiulasa?


doar_eu
 Share

Postări Recomandate

Si eu, atunci cand am desfacut impreuna cu cineva mai in varsta motorul de la Mobra, am observat ca intre cilindru si chiulasa nu exista nici un fel de garnitura. La montare chiar l-am intrebat pe nenea respectiv (care atunci a venit la mine acasa si mi-a reparat si verificat motorul de la A la Z) daca intre cele 2 piese nu ar trebui sa existe ceva si el mi-a raspuns ca NU, nu trebuie nimic. Dar m-a rugat sa-l las pe el sa stranga suruburile, si intr-adevar atunci am observat ca le-a strans in cruce asa cum au descris ceilalti mai sus. Si cu foarte multa grija.

 

Deci, la motoare in 2T, nu trebuie obligatoriu garnitura la chiulasa. Motorul meu merge foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-o si voi logic: la 4t mai este si apa care mai circula prin camasa cilindrului, si e logic sa fie obligatorie garnitura, dar la 2t

 

Garnitura de chiulasa nu se pune acolo special ca sa nu intre apa in cilindru, ci mai degraba ca sa nu iasa aerul, ma rog amestecul de gaze din cilindru, care va sa zica sa nu scape compresia. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Garnitura de chiulasa nu se pune acolo special ca sa nu intre apa in cilindru, ci mai degraba ca sa nu iasa aerul, ma rog amestecul de gaze din cilindru, care va sa zica sa nu scape compresia. :ok:

da prietene,asa e ca aeru iese mai repede ca apa! :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...