Sari la conținut

accident iesire pasaj obor honda pan european


anonymus
 Share

Postări Recomandate

Ma eu inteleg ca au inceput sa intre pe forumul asta din ce in ce mai multi tocilari care si-au luat mobre doar ca sa iasa si in evidenta si sa fie si ei bagati in seama doar pentru faptul ca sunt "MOTOCICLISTI" dar deja parca e prea mult.Cum plm sa nu iti pui sticker pe casca ca ii afecteaza structura (care structura apropo).....Lasati dracu' forumul si iesiti sa va dati ca nu o sa ai nevoie sa stie ala de la smurd ca nu trebuie sa iti scoata casca cand tu te dai rossi de la baie pana la bucatarie...

 

Bine,pa

Ai dreptate, fiecare isi protejeaza ce are mai de valoare, daca esti vedeta pop iti asigur sanii, daca munca ta necesita intelect atunci iti protejezi creierul cu o casca buna. Dar pentru black_killer_reloaded, IceCube & Co niste manusi groase si un suspensor sunt suficiente ca echipament de protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o interpretare gresita, totusi omul sangera. Asta cu "casca a rezistat deci e buna" mi se pare un mit, casca nu ar trebui sa reziste pentru ca atunci se plimba creierii-n cap ca doveacul in butoi. Leziunile cerebrale sunt date in general de creieri intorsi in craniu, nu de gauri in craniu. Casca ar trebui sa absoarba energia cinetica, s-o transforme in deformare plastica rezultand o decelerare liniara si mai lenta, d'aia castile in ele au polistiren iar castile bune sunt din fibra de sticla (sunt si usoare dar se si crapa usor absorbind socul). Un accident la care o casca buna se rupe de tot si expune bostanul la asfalt, e un accident atat de violent incat oricum pilotul ar fi murit din urma leziunilor interne.

 

Casca intreaga nu inseamna neaparat ca e si o casca buna. Da, e rezistenta, poate sa reziste la mai multe accidente mortale, dar buna e doar daca protejeaza creierul sa se plimbe-n cap. E mai putin dureroasa o lovitura cu capul intr-o mamaliga (deformare plastica) decat intr-un cauciuc (deformare elastica, returneaza energia cinetica, nu o absoarbe). Parerea mea.

 

OFF: total de acord cu tine ... nu stiu ... da imi face impresia ca ai facut ceva facultate de stii chestiile astea ... poate constructii ??? poate mecanica auto ... plm .... oricum ... acelasi principiu este valabil peste tot, eu sunt inginer constructor si astiu ca daca vreau sa disip energia inertiei (seism) trebuie sa o fac in domeniul elasto-plastic ... adica accept deformatii plastice intr-o limita indicata de norme si standarde in vigoare ... lumea crede ca daca intra cu un tanc intr-o stanca nu o sa pateasca nimic ... intradevar ... se va sifona putin tancul dar ala din interior o sa fie afis deloc electoral

LOL este o formula chimica despre care nu am auzit eu pana acum? :D

 

LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am aflat cum e cu casca (cum trebuie uscata in cuptorul cu micrunde si nu avem voie sa lipim un actibild ) acuma sa spuna careva starea baiatului.

 

Stie careva unde gasesc un stiker :" A nu se scoate decat de catre SMURD" Chiar vreau sa-l lipesc de casca indiferent daca isi schimba proprietatile de absorbtie a socului, pe riscul meu. Un PM va rog, daca stie careva .

Editat de vass_alexandru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
pacat pacat pacat...mare pacat ca sezonul acesta a inceput astfel... eu-s prudent de fel nu ma enervez & stuff... insa ce citesc pe aici zilnic ma pune serios pe ganduri... ceva nu este in regula si a cam inceput sa imi fie frica...

 

insanatosire acelui baiat si... cu restul se va descurca el... cel mai important este sa se faca bine...

ce va mira, nu stiu. nu s deloc geniu, dar chiar si eu mi am dat seama...traficul din Bucuresti, mai ales, UCIDE....nu detaliez, se gasesc argumente pentru sustinerea afirmatiei, e pueril sa le enumar...le stim cu totii, insa suntem ori prea mandri ori prea inconstienti/ pasionati sa recunoastem ca riscul e foarte mare. pe cat de mare riscul, pe atat de mare castigul...ORI BA

 

anyway, insanatosire! si..take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...