Sari la conținut

bucuresti vidin kozlodui bechet bucuresti


Xomin
 Share

Postări Recomandate

salut,

vreau sa fac o tura in care sa treversez dunarea cu bacul pe la calafat si bechet, vor fi de parcurs in jur de 750 km la o temperatura de 16-18 grade cu soare (asta pentru 28.03)

 

plecarea va fi in jur de ora 7 de pe autostrada

traseul va fi: bucuresti - pitesti - craiova - calafat - bac - vidin - kozlodui - oryahovo - bac - bechet - caracal - rosiori de vede - alexandria - bucuresti

opririle vor fi in jur de 5-6 inclusiv masa pe undeva prin kozlodui si traversarea cu bacul

viteza max: 80 in localitate si 120 in afara

 

in afara de drumul vidin - oryahovo pe care nu il stiu ... restul drumurilor sunt practicabile

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii, detalii... :friends:

 

Ai mers pe traseul stabilit initial? Cum a fost asfaltul?

 

din cauaza ca mi s-a stricat gpsul inainte de craiova, am luat alta varianta:

pitesti - craiova - bechet - bac - oryahovo - kozlodui - pleven - ruse - bucuresti (peste 700 km)

 

pana in craiova drum de voie - sub 120 nu se merita

craiova - bechet - portiuni bune si portiuni in care nu se merita mai mult de 80/h

bac - free, intrarea in port free - :kiss:

oryahovo - kozlodui ... primi 15 km fantastici: sosea perfecta, curbata, pe malul dunari (asemanator drumului de la burgas); dupa care a urmat echivalentul drumurilor judetene de la noi (portiuni bune si proaste)

kozlodui - pleven ... drumuri acceptabile

pleven - ruse ... drum de voie, asfalt "bulgaresc", sub 120 nu se merita sa mergi

 

 

poate saptamna viitoare il fac asa cum am stabilit :scratch:

 

am vrut sa o iau tot pe langa dunare la intoarcere (pe la nicopolis) insa fara gps nu ma pot descurca pe drumurile lor "judetene" - si am preferat varianta pleven (drum expres)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ravenitza - poze nu am ... nu am rabdarea sa ma opresc :kiss:

 

harta o gasesti aici

Merci mult de tot, nu ai idee de cand cautam genu asta de harta :scratch:

Cat priveste pozele...Pacat!! foarte pacat!! Mie imi place sa fac, amintire peste ani si ani :friends:

Oricum presupun ca a fost foarte interesant drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta filozofie: daca e un drum frumos, sigur il refac. Daca nu e frumos, nu merita pozat. :scratch:

Eu incerc pe cat posibil sa nu repet drumul mai mult de 2 ori...imi place sa descopar mereu ceva nou si sa nu ma pierd in aceleasi lucruri traite. Iar pozele raman amintire si dovezi pentru prieteni, gen: uite cu pozele astea te conving cat de frumos e in locul X, merita sa mergi :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiam de ce ma intalneam cu asa de multi motoristi pe drum in bulgaria (sambata pe 28) .. cica a fost deschidere de sezon in sofia (5000 mobre !!!) - la un momendat chiar ma ofticam ca in romania ma intalnisem pana la bechet cu 3 mobre iar in bulgaria treceau numa cate 5-6 pe langa mine ... incepusem sa ma plictisesc a mai saluta :D

 

 

link

 

 

PS. parca sunt mai "de actiune" bulgari - parerea mea :D

Editat de p.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci suntem oficial cea mai fraiera natie.

Ar trebuie sa caste ochii si AMR-ul nostru mioritic...Cand faci o chestie din asta...stie toata lumea ca exista motociclisti in trafic..

Dar numai la unii se poate face asa ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, care esti mai priceput, si mai aventurier, pune mana pe un aparat si baga niste poze cu centrala de la kozlodui. :D eu mai am de asteptat pana sa ajung pe acolo.. criza este fabricata, dar se manifesta..:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Si nu te tenteaza un traseu prin munti la bulgari ?

Detalii aici.

 

ba da, insa prefer sa evit drumul spre veliko (m-am plictisit de el) din ruse o sa o iau pe langa dunare pana la pleven dupa care sa cobor in munti si sa fac dreapata pana la vidin via fortareata Belogradchik

 

sau ceva de genul asta, oricum drumuri pe care nu am mai fost, cu inoptare prin zona Belogradchik bike-037.gif

 

 

o mie, o mie si ceva de km :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma tenta Belogradchik. Chiar acuma ma batea gandul. Dar ala nu e munte, si pe caldurile astea o sa fie naspa. Eu vorbesc de urcat pana la 2300 de metri...

In Veliko suntem in 3 ore, dupa aia urmeaza distractia. Sau se poate merge si pe Pleven la dus, pt variatie. Uite o idee buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si un traseu cat de cat :lol:

7850332_z719529445_o.jpg

 

 

pe langa dabuleni e un sat "desertic" stie careva cum se numeste?

Mesaj completat

de-a lungul dunari prin bulgaria

7860639_e68d9598fd_b.jpg

 

7860847_9e7b8f8e81_b.jpg

 

7860720_319dfeda1b_b.jpg

 

o oaza de umbra cu cismea intr-un sat aproape parasit din bulgaria

7860732_04ea5ec97c_b.jpg

 

pe campurile oltenesti

7860685_01a59b557c_b.jpg

 

drumul cu pepeni din dabuleni

7860699_82e9ac52a0_b.jpg

 

 

sighisoara

7860674_c9e67d65e1_b.jpg

 

7860669_2fa47f04dd_b.jpg

 

7860662_a505f71d2f_b.jpg

 

Mesaj completat

cu bacul pe dunare intre Oryahovo si Bechet

muzica: Loituma _ Ievan Polkka

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...