Sari la conținut

Am lovit un bou


cry
 Share

Postări Recomandate

Ieri, in jurul orei 19:10 la Colentina/ D-na Ghica, din dreapta, dintre cei care asteptau sa se faca verde sa traverseze, a plecat un istet, uitandu-se fix la mine. Cand a ajuns pe banda 2, am vazut ca e hotarat sa treaca si am vrut sa trec prin spatele lui, dar omul s-a razgandit, a ezitat, a vrut sa se intoarca si m-am aplecat mai mult sa trec pe banda 3, el continuand sa se uite la mine.

Cand am ajuns langa el s-a intors iar si s-a oprit de parca se chinuia sa nu-l ratez.

Ei bine, a reusit, nu l-am mai putut feri si l-am lovit cu partea dreapta a carenei si cu umarul, pentru ca am incercat sa ma indrept. Am redresat motorul, el s-a adunat si a plecat spre statia de tramvai.

M-am dus dupa el hotarat sa-i crap capul, dar tipul (la vreo 30 de ani), s-a oprit cand i-am spus, parand destul de speriat dar intreg. M-am linistit, am vazut ca nu are nimic, am chemat un echipaj de Politie sa-l identifice si m-am dus la Udriste (chiar daca el zicea ca nu are nimic si nu se duce la spital).

Acum, am o problema: de unde iau repede un parbriz DB, fumuriu, de ZX9R?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, in jurul orei 19:10 la Colentina/ D-na Ghica, din dreapta, dintre cei care asteptau sa se faca verde sa traverseze, a plecat un istet, uitandu-se fix la mine. Cand a ajuns pe banda 2, am vazut ca e hotarat sa treaca si am vrut sa trec prin spatele lui, dar omul s-a razgandit, a ezitat, a vrut sa se intoarca si m-am aplecat mai mult sa trec pe banda 3, el continuand sa se uite la mine.

Cand am ajuns langa el s-a intors iar si s-a oprit de parca se chinuia sa nu-l ratez.

Ei bine, a reusit, nu l-am mai putut feri si l-am lovit cu partea dreapta a carenei si cu umarul, pentru ca am incercat sa ma indrept. Am redresat motorul, el s-a adunat si a plecat spre statia de tramvai.

M-am dus dupa el hotarat sa-i crap capul, dar tipul (la vreo 30 de ani), s-a oprit cand i-am spus, parand destul de speriat dar intreg. M-am linistit, am vazut ca nu are nimic, am chemat un echipaj de Politie sa-l identifice si m-am dus la Udriste (chiar daca el zicea ca nu are nimic si nu se duce la spital).

Acum, am o problema: de unde iau repede un parbriz DB, fumuriu, de ZX9R?

 

 

aia a avut zile si tu ai avut bafta daca ai scapat doar cu parbriju spart.

 

de pe louis gasesti asa ceva. in 2 sapt il primesti, vb cu romi de pe forum sau cu bbmoto la obor cum faci dreapta dp mosilor pe mihai bravu, prima strada faci dreapta si imediat pe stanga e magazinu :unsure:

 

10-18 au program si sambata 10-14 parca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia a avut zile si tu ai avut bafta daca ai scapat doar cu parbriju spart.

 

de pe louis gasesti asa ceva. in 2 sapt il primesti, vb cu romi de pe forum sau cu bbmoto la obor cum faci dreapta dp mosilor pe mihai bravu, prima strada faci dreapta si imediat pe stanga e magazinu :unsure:

 

10-18 au program si sambata 10-14 parca

Fmm, poate data viitoare joaca ratele cu un camion si i s-a consumat acum norocul...

 

 

Multumesc frumos!

Acum plec sa comand, sper sa ajunga repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristi , pacat de incident ... evident s-a panicat , dar bine ca nu l-ai dat cu cracii in sus.

faza cu : Am redresat motorul, el s-a adunat si a plecat spre statia de tramvai. ,tie ce iti spune? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a ajuns pe banda 2, am vazut ca e hotarat sa treaca si am vrut sa trec prin spatele lui, dar omul s-a razgandit, a ezitat, a vrut sa se intoarca si m-am aplecat mai mult sa trec pe banda 3, el continuand sa se uite la mine.

Cand am ajuns langa el s-a intors iar si s-a oprit de parca se chinuia sa nu-l ratez.

 

Te-ai bazat pe o judecata subiectiva. Cand vezi pe unu' ca pune picioru jos de pe trotuar, singura solutie sigura e sa opresti daca iti permite timpul. Inteleg ca timpul ti-ar fi permis oprirea, dar te-ai bazat ca el parea hotarat sa treaca.

Hotararea aia se poate schimba foarte rapid si nu e bine sa te bazezi pe ea. Pietonii, marea lor majoritate nu au permis de nici o categorie si nu prea stiu sa aprecieze capacitatea de franare a vehiculelor.

Nu merita sa iti risti nervii, timpul si de ce nu libertatea, cand totul se rezolva cu o oprire.

 

Bine ca ai scapat bine. Asflat uscat si bafta cu parbrizul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai bazat pe o judecata subiectiva. Cand vezi pe unu' ca pune picioru jos de pe trotuar, singura solutie sigura e sa opresti daca iti permite timpul. Inteleg ca timpul ti-ar fi permis oprirea, dar te-ai bazat ca el parea hotarat sa treaca.

Hotararea aia se poate schimba foarte rapid si nu e bine sa te bazezi pe ea. Pietonii, marea lor majoritate nu au permis de nici o categorie si nu prea stiu sa aprecieze capacitatea de franare a vehiculelor.

Nu merita sa iti risti nervii, timpul si de ce nu libertatea, cand totul se rezolva cu o oprire.

 

Bine ca ai scapat bine. Asflat uscat si bafta cu parbrizul.

As fi avut timp sa opresc de 2 ori dar omul s-a uitat tot timpul la mine, vedea ca vin, a vazut ca mutam motorul de pe o parte pe alta sa-l ocolesc asa ca am considerat ca este deajuns sa-l ocolesc. Daca nu s-ar fi uitat in ochii mei, as fi oprit cu siguranta, mentionand in conversatie toti mortii, familia si neamul.

M-am intalnit cu el ieri si mi-a dat banii pe parbriz (dupa 10 minute in care am urmarit ciclurile semaforului si s-a convins o data in plus ca era pe rosu) si mi-a spus ca nu a mai putut reactiona, s-a speriat si nu a mai stiut ce sa faca. E o persoana foarte OK si ma bucur ca am rezistat tentatiei de a-i da o casca in gura.

Era inca speriat de ce s-ar fi putut intampla si spre uimirea mea nu il durea absolut nimic, desi in secunda in care am realizat ca nu-l mai pot ferii am accelerat si m-am aplecat spre el ca sa contrabalansez ricoseul si sa nu cad pe partea opusa loviturii. In felul asta dupa ce a sarit in sus din carena, l-am lovit si cu umarul si eu resimt lovitura chiar daca am avut protectii hard in geaca.

Nu mai avusesem nici un incident de 8 ani, dar de sambata sunt putin mai precaut in tot ce fac.

Uitasem ca se poate intampla orice, oricand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am vazut motorul / parbrizul... nu arata asa rau :rolleyes:

 

eu in situatii de genul asta, daca am posibilitatea, opresc, chiar daca e pe rosu, chiar daca e prin locuri nemarcate, chiar daca se uita in ochii mei (mai ales daca e blonda)... sint imprevizibili, cum zicea cineva mai devreme NU toti au permis, NU toti apreciaza distanta de franare, directia pe care o iei... pe la unirii, un aurolac trecea pe unde vroia muschiu' lui si cand m-a vazut a intepenit pe mijlocul benzii pe care veneam eu... zici ca i s-au atrofiat muschii instantaneu.. deci da, mare atentie la vite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...