Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

Apropos de mentalitate sau poate ar fi mai corect mod de lucru:

Când se va schimba metodologia de lucru a politiei rutiere? Într-o săptămână am fost oprit de 3 ori pentru "control de rutină"

Am prezentat actele, Âşi-au notat ceva într-un registru Âşi gata

Problema e că eu chiar mă grăbeam Âşi ei aveau chef de fecundat muÂşte :angry:

E fecundat muste fecundat muste.Daca politia nu e pe strazi una doua sarim cu gura cand se amableaza unu si zicem:Eh uitel si pe ala....undei politia romana?Cand ne opreste pe noi pt un "control de rutina" nu mai e bine.Lasa bine ca is acolo unde is.Nu strica cate un control asa sai sperie pe "marii aventurieri" si marii "batmeni".Graba strica treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos de mentalitate sau poate ar fi mai corect mod de lucru:

Când se va schimba metodologia de lucru a politiei rutiere? Într-o săptămână am fost oprit de 3 ori pentru "control de rutină"

Am prezentat actele, Âşi-au notat ceva într-un registru Âşi gata

Problema e că eu chiar mă grăbeam Âşi ei aveau chef de fecundat muÂşte :angry:

 

 

Da, stiu ce zici. In ultima perioada au fost organizate mai multe actiuni si toate au inclus si controale in trafic. Din cauza ca Politia Romana nu are dotari normale (iar!), suntem nevoiti sa notam fiecare sofer in acel registru de care vorbeai. Afara este altfel, permisul are un fel de cod care il scanezi in 2 sec in masina de politie, calculatorul de bord face toate verificarile intr-un timp f scurt si apoi soferul isi continua drumul daca totul este in regula.

Nu stiu ce sa zic despre chestia cu mustele...Ok, tu ai fost deranjat probabil de faptul ca ai pierdut ceva timp in

urma controalelor dar atata timp cat nu exista ''instalatia'' de mai sus, se vor intampla si neplaceri din astea, pentru ca, un echipaj aflat in Piata Romana nu are de unde sa stie ca auto AR 08 .... a fost oprit si in Podgoria. Cam asta se intampla. Parerea mea, mai bine pierd putin timp soferii (desi nu cred ca este chiar o pierdere de timp, un control avand o durata de pana la 5 min...) si avem posibilitatea sa descoperim transporturi ilegale, persoane urmarite, infractori, bunuri furate etc.

Mai vreau sa precizez un lucru; de vreun an, orice masina a Politiei, inscriptionata, are dreptul legal sa te opreasca in trafic pentru control asupra ocupantilor si asupra autoturismului.

Daca ai observat, pe masinile Politiei, nu mai este inscriptionat "Politia Rutiera'', "Politia Rurarla'', ''Politia Transporturi'' etc., toate fiind inscriptionate simplu, normal, ''POLITIA''. Cred ca asa-i normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca Politia Romana nu are dotari normale (iar!), .

Ca să fiu rău până la capăt:

Cum să aibă dotări din moment ce capii au fost în stare să aprobe achiziția legendarelor Logan-uri de 50.000 euro?

Se duc banii publici ampulea Âşi agentul de pe strada se chinuie cu pixul Âşi registrul

Mesaj completat

Nu strica cate un control asa sai sperie pe "marii aventurieri" si marii "batmeni".Graba strica treaba.

Tocmai că batmenii tăi nu sunt speriați de controalele de rutină

Vezi ce a scris Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să fiu rău până la capăt:

Cum să aibă dotări din moment ce capii au fost în stare să aprobe achiziția legendarelor Logan-uri de 50.000 euro?

Se duc banii publici ampulea Âşi agentul de pe strada se chinuie cu pixul Âşi registrul

 

Da, stim cu totii ca in tara asta banul public se cheltuie aiurea...si asta elegant spus. Din pacate avem de suferit noi, cei de la baza piramidei...

Contractele cu Logan-urile de 70 000 EUR nu s-au mai pus in aplicare dar sunt convins ca sunt multe alte manarii de care nu aflam noi.

Asta este tara in are traim si totul pleaca tot de la mentalitatea de rahat ce domneste in toate colturile patriei.

Pai sa vezi dle. Korben Dallas ce se pricep baietasii de 16 ani sa fure, sa violeze si sa dea in cap... Si speram ca odata cu schmbarea generatilor mergem si noi in sus... Eram prea optimisti oare? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare as vrea sa vad daca un dobitoc dinasta fara carnet iar lovi pruncu unu procuror sa vedem atunci le mai da NUP :cheers:

 

 

Da, e o ipoteza cam dura dar care sigur i-ar mai trezi la realitate...

E tare cum stau unii ''capi'' si generali la o cafea, sub o clima, cu o secretara voluptoasa prin preajma si iau masuri si dau NUP-uri...asa pentru ''prostime''... Probabil de acolo ''de sus'', se vede altfel... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare as vrea sa vad daca un dobitoc dinasta fara carnet iar lovi pruncu unu procuror sa vedem atunci le mai da NUP :angry:

Sa nu uităm că în urmă cu câțiva ani fiul unui procuror a fost batut cu bestialitate Âşi lăsat să moară pe malul MureÂşului

Nu îmi amintesc dacă a fost acuzat cineva sau nu, dar Âştiu că la vremea respectivă se vehicula ideea unei clasice răzbunări mafiote

Asta ca să vedem Âşi noi ce viață uÂşoară au procurorii care sunt naivi Âşi cred în puterea Justiției...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uităm că în urmă cu câțiva ani fiul unui procuror a fost batut cu bestialitate Âşi lăsat să moară pe malul MureÂşului

Nu îmi amintesc dacă a fost acuzat cineva sau nu, dar Âştiu că la vremea respectivă se vehicula ideea unei clasice răzbunări mafiote

Asta ca să vedem Âşi noi ce viață uÂşoară au procurorii care sunt naivi Âşi cred în puterea Justiției...

Romania, la noi ca la nimeni sau la nimeni ca la noi :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ar trebui filmat in trafic ce se intimpla si apoi opriti cei care incalca regulile de circulatie, nu oprita toata lumea ca suntem si noi in sec. XXI.Si apropo de ce a zis Nicu, politzai care au dat carnete pe naspa s-a dea D-zeu sa aiba familiile lor parte de intilniri in trafic cu cei de la care au luat banul gros ca in judetul Arad sunt f. multi care ii vezi in intersectie ca ezita nestiind ce trebuie s-a faca ! ! !

Editat de liviutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ar trebui filmat in trafic ce se intimpla si apoi opriti cei care incalca regulile de circulatie, nu oprita toata lumea.

pai mai sus se vorbea ca politia romana nu are dotari, am vazut pe soselele noastre ca la fiecare semafor sunt camere de filmat, ma intreb oare functioneaza? :angry: si oricum acele camere nu sunt indeajuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camere pe masini si motociclete nu stationare in intersectii.Daca faci un drum de Timisoara intelegi la ce ma refer.

inteleg, camere in masina politiei cred ca este cel putin in alte tari am observat ca exista, legat de motociclete pana acum nu prea am vazut patruland motociclete ale politiei prin arad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Cu motoru , de doua ori am fost oprit de politie si de fiecare data am fost placut impresionat cat de frumos au vorbit cu mine . Va plangeti ca sunt o gramada de cocalari fara permis si fara acte pe motoare . Cum naiba  sa-i gaseasca politia daca nu ne opresc in trafic ? LASATII SA-SI FACA MESERIA   !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mai sus se vorbea ca politia romana nu are dotari, am vazut pe soselele noastre ca la fiecare semafor sunt camere de filmat, ma intreb oare functioneaza? :angry: si oricum acele camere nu sunt indeajuns

Acele camere sunt pentru inregistrarea traficului

Si nu sunt puse de politie ci de cei de la semaforizare

Mesaj completat

LASATII SA-SI FACA MESERIA   !!

I-a oprit cineva de ne ceri sa ii lasam sa-si faca meseria?

Nu le lua apararea ca nu e cazul, mai intai sa invete meserie

Cocalarul fara permis e idiot sa se duca in fata politistilor? Nu, ii ocoleste

Politia trebuie sa se informeze, ori la noi munca informativa e inexistenta

Si daca le spui ca Ixulescu circula fara permis probabil ca multi dintre ei vor ingropa informatia intr-un carnetel

Registrul pe care il completeaza atunci cand te opresc "pentru un control de rutina" e doar ca sa vada sefii ca au si ei activitate

 

Oricum, fenomenul infractional si contraventional depaseste cu mult pregatirea si dotarile politiei, controalele facute aiurea nu fac decat sa confirme acest lucru, exact asa faceau si pe vremea lu' ceausescu militienii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s permit sa cumpere ca or dat banii pe Loganuri. . . . . .

..daca un pirlit de logan de 7.000.-euro l-au facut 70.000.- oare un motor bmw de 20.000.- la cit l-ar putea ridica la pret? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..daca un pirlit de logan de 7.000.-euro l-au facut 70.000.- oare un motor bmw de 20.000.- la cit l-ar putea ridica la pret? :angry:

si atunci ne mai miram de ce in 2-3 ani un sef de la politie sau ce o fi el si-a facut vila ,oare de unde o avut bani? din salariu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe soselele noastre ca la fiecare semafor sunt camere de filmat, ma intreb oare functioneaza? :cheers: si oricum acele camere nu sunt indeajuns

 

 

Acele dispozitive de pe semafoare la care faci referire nu sunt camere video. Sunt niste senzori conectati la un calculator central care ''simte'' valorile de trafic si coordoneaza timpul de semaforizare, in functie de informatiile transmise de respectivii sezori.

Mesaj completat

inteleg, camere in masina politiei cred ca este cel putin in alte tari am observat ca exista, legat de motociclete pana acum nu prea am vazut patruland motociclete ale politiei prin arad.

 

Pe unele masini ale Politiei exista si camere video, exact cum ai observat in alte tari. La capitolul motociclete, Politia Arad are deficiente; sunt 2, 3 BMW-uri mai vechi... S-au cerut de la Bucuresti vreo 10 BMW K-uri dar deocamata toata problema a ramas in stand-by avand in vedere ''criza'' :angry: ! Pretul unuI BMW de politie este undeva sub 25.000 EUR.

Mesaj completat

Cocalarul fara permis e idiot sa se duca in fata politistilor? Nu, ii ocoleste

Politia trebuie sa se informeze, ori la noi munca informativa e inexistenta

Si daca le spui ca Ixulescu circula fara permis probabil ca multi dintre ei vor ingropa informatia intr-un carnetel

Registrul pe care il completeaza atunci cand te opresc "pentru un control de rutina" e doar ca sa vada sefii ca au si ei activitate

 

Oricum, fenomenul infractional si contraventional depaseste cu mult pregatirea si dotarile politiei, controalele facute aiurea nu fac decat sa confirme acest lucru, exact asa faceau si pe vremea lu' ceausescu militienii

 

 

Poate gandesti putin negativist si rautacios... Nu vreau sa intru in polemici, mi-am zis parerea doar. Munca informativa exista si este una dintre cele mai eficiente metode de lucru, inca de la primele forme de organizare prestatala. Orice informatie primita de Politie, de la orice cetatean, este tratata cu maxima seriozitate, asta pot sa te asigur eu. Pregatirea profesionala se face dupa programe stricte si, aprob, in sensul ca intotdeauna este loc pentru mai multe pregatire profesionala, nu numai in Politie ci in orice alta unitate. Despre dotare, nu are rost sa mai revenim... Mai avem nevoie de ani buni pentru a dobandi o dotare cat de cat decenta! Cat despre comparatia cu fostii militieni de pe vremea lui Ceausescu, nu cred ca mai putem face comparatii de genul asta in ziua de azi... Lucrurile au mai evoluat, nimeni nu poate contesta asta.

post-44358-1248860091_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ar trebui filmat in trafic ce se intimpla si apoi opriti cei care incalca regulile de circulatie, nu oprita toata lumea ca suntem si noi in sec. XXI.

 

da... si dupa aia cum mai fac "unele persoane" wheeelie-uri pe centru\oras ?

Mesaj completat

da... si dupa aia cum mai fac "unele persoane" wheeelie-uri pe centru\oras ? :cheers:
:laugh: :angry:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da... si dupa aia cum mai fac "unele persoane" wheeelie-uri pe centru\oras ?

Mesaj completat

:laugh: :cheers:

acuma nu intra in amanunte, mai sus erau cuprinsi totzi "batmanii"

Mesaj completat

Pe unele masini ale Politiei exista si camere video, exact cum ai observat in alte tari. La capitolul motociclete, Politia Arad are deficiente; sunt 2, 3 BMW-uri mai vechi... S-au cerut de la Bucuresti vreo 10 BMW K-uri dar deocamata toata problema a ramas in stand-by avand in vedere ''criza'' :angry: ! Pretul unuI BMW de politie este undeva sub 25.000 EUR.

asta e mesaj pentro populatzie: luatzi Loganuri ca BMW-urile sunt de porc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da... si dupa aia cum mai fac "unele persoane" wheeelie-uri pe centru\oras ?

 

Si ce probleme ai tu cu ''acele persoane'', cu ce te deranjeaza? O fac pe pielea ta, pe banii tai, cu mobra ta ? Lamureste'ma si pe mine te rog :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce probleme ai tu cu ''acele persoane'', cu ce te deranjeaza? O fac pe pielea ta, pe banii tai, cu mobra ta ? Lamureste'ma si pe mine te rog :polite:

Roly, nu se referea la tine in mod special, atata ca e el mai grijuliu si se asteapta sa se intample ceva de fiecare data cand vede acrobatzii pe strada, io n-am nimic impotriva dar parca vad ca acuma o sa iti sara in cap din nou juma de forum ca te dai pe o roata, noh in fine, lasa tibi draga noi sa fim sanatosi :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...