Sari la conținut

Accident judetul Bistrita


RocketBoy
 Share

Postări Recomandate

Nu inteleg cum va iau pe voi rutierii la puwla.. nu aveti coloana sa va luatzi in gura cu ei ?..legea junglei cine striga mai tare castiga,daca stii si un pic de lege ii mananci de vii.

P.S. Mai nou exista telefoane care mai si inregistreaza, ba si filmeaza... folositi`le cu incredere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulikaa cine te-a oprit ? Si eu sunt din BN si mi-a promis un destept intr-o seara ca vara asta imi ia permisu, iar cand veni vorba de Veronica & Atti mi-a zis ca pt el suntem o pata rosie pe o situatie, un tabel... mi-e sila de unii de la noi. Culmea e ca cel ce il insotea a fost de nota 11... (militianul anti-moto era mai mare in grad...). Intr-o zi depun ceva plangeri ca mi-e scarba de unii deja... (de parca as rezolva ceva...)

Erau 2 politisti unu mai invarsta care era cu gura mare si parca Suciu sau ceva de genu am vazut pe legitimatia lui ,era m-ai carunt.

I-ar cel care il insotea baiat de nota 10 , a vorbit frumos , nu a comentat , nu nimic,a spus doar sa am grija ca se circula cum se circula , in schimb cel m-ai mare in grad..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( :P :P

 

Frate ori esti prost, ori esti dus cu capu, ti-o zice tot un prahovean si daca iti mai zic inca doi inseamna ca asa e :blink:

 

nu e prost deloc. Asa era odata regulamentul: intoarcerea nu putea fi facuta decat de pe loc, i.e. necesita oprire completa, oprire care nu se putea face decat pe dreapta. Opreai acolo, puneai semnal (partea asta se pare ca e considerata in plus totusi :wacko: ), te asigurai (cred ca si asta e destul de evitata) si dupa aia intorceai. Pe vremea aia nu aveai voie sa te pozitionezi pe mijlocul strazii (de ex. paralel cu linia de tramvai) si sa intorci de acolo ci trebuia sa respecti procedura cu opritul.

 

Asta era regulamentul si asa m-a invatat si pe mine la scoala de B acum vre-o 11 ani. E adevarat insa ca intre timp s-a mai schimbat regulamentul...

 

----------------

 

Referitor la accident, daca motociclistul nu poate sa dovedeasca faptul ca dubistul a schimbat directia de mers fara sa se asigure (respectiva miscare de contravirare pentru a vira de iesire) atunci ramane vinovat.

 

Eu ii doresc sanatate si mai multa atentie pe viitor intrucat un astfel de accident putea fi usor evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau 2 politisti unu mai invarsta care era cu gura mare si parca Suciu sau ceva de genu am vazut pe legitimatia lui ,era m-ai carunt.

I-ar cel care il insotea baiat de nota 10 , a vorbit frumos , nu a comentat , nu nimic,a spus doar sa am grija ca se circula cum se circula , in schimb cel m-ai mare in grad..... :wacko:

 

:blink: vai mama nu am nimic cu tine si nu pot sa ii urez accidentatului decat sanatate..dar cu gramatica ce ai avut??? pui cratimele exact in cele mai neinspirate locuri! i-ar?? era m-ai carunt??

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e prost deloc. Asa era odata regulamentul: intoarcerea nu putea fi facuta decat de pe loc, i.e. necesita oprire completa, oprire care nu se putea face decat pe dreapta. Opreai acolo, puneai semnal (partea asta se pare ca e considerata in plus totusi :wacko: ), te asigurai (cred ca si asta e destul de evitata) si dupa aia intorceai. Pe vremea aia nu aveai voie sa te pozitionezi pe mijlocul strazii (de ex. paralel cu linia de tramvai) si sa intorci de acolo ci trebuia sa respecti procedura cu opritul.

 

Asta era regulamentul si asa m-a invatat si pe mine la scoala de B acum vre-o 11 ani. E adevarat insa ca intre timp s-a mai schimbat regulamentul...

 

----------------

 

Referitor la accident, daca motociclistul nu poate sa dovedeasca faptul ca dubistul a schimbat directia de mers fara sa se asigure (respectiva miscare de contravirare pentru a vira de iesire) atunci ramane vinovat.

 

Eu ii doresc sanatate si mai multa atentie pe viitor intrucat un astfel de accident putea fi usor evitat.

tocmai am dat sala si mai retin cate ceva din legislatie..nu mai stiu ce articol spune ca se numeste neacordare de prioritate ca cel care are prioritate sa schimbe brusc banda sau directia de mers...nu se pune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am dat sala si mai retin cate ceva din legislatie..nu mai stiu ce articol spune ca se numeste neacordare de prioritate ca cel care are prioritate sa schimbe brusc banda sau directia de mers...nu se pune?

 

Zi-mi ca ai picat, pls!OMG! :wacko:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am dat sala si mai retin cate ceva din legislatie..nu mai stiu ce articol spune ca se numeste neacordare de prioritate ca cel care are prioritate sa schimbe brusc banda sau directia de mers...nu se pune?

 

Am postat aici pentru ca capetele tinere si nu asa de seci ca ale tale sa inteleaga anumite fenomene care s-ar putea sa le salveze viata. Daca tu te-ai nascut destept sau vrei sa faci posturi pe forum nu le fa pe spatele meu, ca nu m-ai castigat la loto.

 

Ca, in alta ordine de idei, s-ar putea sa mori intr-o zi si sa nu intelegi de ce ala care era tras pe dreapta tocmai ti-a intors in fata... cel putin la cat te vad de destupat la minte!

 

pfiu... am reusit sa ma calmez si imi cenzurez singur postul :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu duba e vinovat in orice situatie vreti.

In primul si in primul rand duba este lovita in partea dreapta , deci cazul nr 1:

- mergea in acelasi sens cu motociclistul , motociclistul banda 1 duba banda 2 --ESTE LINIE CONTINUA - duba nu avea voie sa faca dreapta de pe banda 2 pe 1

Cazul numarul 2 :

- Duba vea din sens opus motociclistului , se apliga regula in cazul de fata ---ESTE LINIE CONTINUA--- deci iar soferul este vinovat de mai multe lucruri .

 

 

 

Saracul motociclist .. cu viteza sau fara ... nu este de vina in cazul de fata ... chiar daca ar fi vazut stopurile pe frana ale microbuzului, daca respectivul sofer nu a semnalizat catusi de putin intentia(neregulamentara) de a face dreapta ,nu ar fi avut cum sa franeze si sa evite la timp duba

 

Hmm revin asupra ideii ... gresesc la faza cu banda 1 si 2 pe acelasi sens de mers dar daca faceti abstractie de faza asta o sa va dati seama ca ideea este corecta

 

 

Orice manevra ar fi facut soferul microbuzului a fost obligat sa taie linia continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau 2 politisti unu mai invarsta care era cu gura mare si parca Suciu sau ceva de genu am vazut pe legitimatia lui ,era m-ai carunt.

I-ar cel care il insotea baiat de nota 10 , a vorbit frumos , nu a comentat , nu nimic,a spus doar sa am grija ca se circula cum se circula , in schimb cel m-ai mare in grad..... :wacko:

 

DA, ei :blink: . Cel tanar de nota 10 , in schimb celalalt, Suciu ... e un om deosebit :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobristul in cauza nu a mierlit! Stiu asta deoarece stam in aceeasi cladire si pe undeva si eu sunt "de vina" ca l-am incurajat in directia moto.Acum e la Mures si l-au operat,dar va avea nevoie de multa recuperare dupa doua fracturi cominutive si una deschisa care i-a sectionat un vas important si de aceea a pierdut mult sange.

Dubarul a facut stanga si apoi brusc dreapta.Horia(ca asa il cheama) vazand ca a luat-o mult stanga a mers tot inainte,dar....Aici o puteam musca oricare dintre noi,din pacate.Cat despre ziarista aia lingatoare de cojones,voi sta personal de vorba cu ea..Desi daca rascolesc bine printre amintirile mele de vechi mobrist,in orice accident cu motoare,chiar daca suntem nevinovati 100% verdictul in Romania e numai unul: CULPA COMUNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu duba e vinovat in orice situatie vreti.

In primul si in primul rand duba este lovita in partea dreapta , deci cazul nr 1:

- mergea in acelasi sens cu motociclistul , motociclistul banda 1 duba banda 2 --ESTE LINIE CONTINUA - duba nu avea voie sa faca dreapta de pe banda 2 pe 1

 

Foarte corect daca nu ar fi fost o singura banda pe sens (cam asa rezulta din poze) caz in care motociclistul in mod normal ar trebui sa mearga in spatele dubei si sa se comporte ca orice alt autovehicol adica sa pastreze distanta si sa depaseasca doar prin stanga ( evident dupa ce se asigura ca manevra este permisa si ca a dat prioritate tuturor vehicolelor care aveau prioritate), daca duba a semnalizat sau nu oricum nu se poate dovedi. In cel mai rau caz in care duba nici nu a semnalizat si a facut si stanga mult inainte de a face dreapta pentru a intra in curte sau unde masa vroia sa intre ( chiar daca a calcat linia continua) nu va fi gasit vinovat soferul dubei.

 

Am ajuns la concluzia ca politistii fac un curs special de logica, o logica pe care noi muritorii de rand nu o putem intelege. Poate ar trebui in schimb sa intelegem ca evitarea unei masini care face stanga sau dreapta in fata noastra nu este cea mai buna idee, cat costa sa incetinesti sau chiar sa oprestii daca e cazul, mai ales ca in Romania trebuie sa dai si prioritate de "mai mare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...