Sari la conținut

Imi Fac Motorul Varza


kata
 Share

Postări Recomandate

zilele trecute mi-am schimbat janta pe fatza si cauciucul si mi-am pus trusa de scule, o cam ploat si n-am avut timp de ''motociclit''

 

post-7361-1151538731_thumb.jpg post-7361-1151538829_thumb.jpg post-7361-1151538895_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 225
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am nevoie de ajutorul vostru (cunoscatorii) intr-o chestiune delicata, vreau sa imi schimb scaunul cu unul din piele cu sireturi tzinte si din alea, piele invechita etc. vreau sa fie specific stilului meu si mai vreu sa fie dublu. am avut cateva idei dar am cam ramas in pana. nu vreau ''pilion pad'' ca la nevasta ii se pare incomod (nu stie ea cum se mergea pe moto si fara shea acasa) pun niste poze sa vedetzi prin ce am trecut deja .multzumesc anticipat tuturor

 

 

anii trecutzi

 

anul asta

 

 

 

aa era sa uit anul asta iar ma bag in el, ma mai scap de ceva crom revopsit negru mat, piesele cromate date ca ''cuprat'', ghidonul ''curatzat''de intrerupatoare si alte kkturi, acceleratzie si ambreiaj intern (thanks to klaus, sper :hug: ), am luat un alt rezervor , si o alta fatza , alte jante (spitzate si negre sper), alte cauciucuri 16'' fatza-spate. nu-i asha c-atzi prins ideea? :(

 

franele o sa fie actzionate de un singur cilindru (spate) ca sa-l pot elimina cel de pe ghidon

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...o sa iasa belea..dar eu n-am vazut genul de sha pe care il vrei tu care sa aiba 2 locuri si in acelasi timp fara pilion..al 2-lea loc este invariabil inconfortabil..poate sa-ti pui 2 single (cum e la m72 dar nu stiu cum ar arata..)

noua sha o sa o pui tot `suspendata` ca cea actuala? eu zic sa incerci sa vezi cum ar sta pusa jos.

si inca o mica sugestie daca nu te superi,cu noul rezervor si cu noua sha n-ar da bine o aripa ca asta?

post-6551-1161777092_thumb.jpg

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca o sa arate la fel pentru ca asta din poza are cadru rigid si de aia sta aripa lipita de cauciuc.

Pentru ca aripa sa stea `lipita` la cadrele cu suspensie spate,aripa se prinde de bascula ca in poza de mai jos :hug:

post-6551-1161856595_thumb.jpg

bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca aripa sa stea `lipita` la cadrele cu suspensie spate,aripa se prinde de bascula ca in poza de mai jos :P

post-6551-1161856595_thumb.jpg

bafta multa

 

Buna observatie! :crack: :hug: Chestia asta este chiar faina cu aripa prinsa de bascula dar te limiteaza in alegerea scaunului.Poti sa pui doar scaun solo.De fapt poti sa pui solo si pe aripa de spate dar asta insemna ca pasagerul ar sari in sus cu roata la fiecare crapaura din drum.Rigid frame or no frame! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea cineva mai sus, poti face ca la M72, inca o sa pt pasager, prinsa nu pe aripa, ci de chestiile alea cromate care tin aparatoarea spate (ca sa nu-ti omori nevasta; cel putin nu asa evident). Calculat cat exact culiseaza amortizoarele spate (mai mult de 10 cm ma indoi ca iti culiseaza), si marginea seii pasagerului sa se continue cu niste franjuri ceva ca sa nu se vada distanta intre ea si aripa spate.

O alta varianta, dar vizual nu da asa bine (cred eu) e ca la Indian, sau mai nou Kawasaki Vulcan Drifter (800 sau 1500).

A treia varianta, ia-i si ei o motoreta si gata!

 

Succes!

A treia varianta e cea mai eleganta :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic

pt kata

postez aici pt ca poate ma poti ajuta tu cu o informatie

eu am tot cautat dar n-am gasit vreun site care vinde shockuri pt sha ca in poza de mai jos

m-ar interesa doar shockurile fara seat pan dar daca nu exista,poate si cu totul

merci

post-6551-1161870732_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzumesc tuturor pt sugestii,

black de site-ul lui cox stiam dar alalalt ii criminal, am gasit o sha de 2 pers in a 3a pagina si cred ca ala o sa fie stilul castigator

alex123 m-am gandit si io la m72, mz etc dar ai dreptate o sa arat ciudat....cat despre aripa mi-ar place dar daca pun aripa aia o sa arate ca un endurache, am telescoape pe spate chit ca se misca doar cam 2-3 cm nu pot sa am distantza prea mare. aripa montata pe bascula iar nu pot sa am cu 2 persoane dupa cum a observat si easy

awd a 3a ii castigatoare, numa' sa o invatz si pe ea sa mearga...

hahahah, alex telescoapele alea is de mountain-bike spate, le pozti vopsi ajusta, lucreaza la cam aceeasi greutate.... prinzi ideea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un miliard de poze pe siteul ala, pune poza, suntem curiosi! :hug:

aiasta. bine dar fara pow-mia pe ea si poate un maro mai inchis

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat, dar trebuie sa fac ceva si pt nevasta, in + cred ca o sa dea ok cu apehangers si cu sissy-bar, nu?

 

Merge.Stiti si voi ca bobberele cu ape se faceau pe vremuri cu un sisy bar scurt din doua tevi sudate la un unghi asutit si cu varful indoit pe spate.Super simplu si practic.

Cateva exemple.Eu zic ca arata foarte frumos.

post-7907-1162207977_thumb.jpg

post-7907-1162207985_thumb.jpg

post-7907-1162207993_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul ma cam indoi de sissybar. Saua ca saua, dar sissybarul nu-l vad pe motorul tau. A, daca il dai jos imediat ce ai ramas singurel, da; adica sa-l pui numai in caz de necesitate (a se citi nevasta).

 

Geo

nu, sa stii ca m-am gandit sa o pun anul asta dar m-am lenevit, m-am gadit sa fac ceva in genul unei cruci malteze mult alungite si poate un ? in varf (pt indian larry), vreau sa intind piele (vezi poza) pe ea si foarte putzina captuseala, si sa gravez numele motorului in ea ''short on cash'' cu C-ul taiat de o linie verticala ca si $, numai ca C-ul taiat inseamna centzi nu dolari

 

 

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pai inca nu am intrat in el ca abia l-am bagat la iernat acu vreo 2 saptamani, nu stiu daca ma credetzi dar pe podeaua atelierului mi-am lasat toate sculele primavara asta cind mi-am scos motorul. saptamana asta ma ajutat nevasta (alte neveste luatzi exemplu) sa imi adun sculele si gunoiul si toate alea. probabil daca am timp sambata o sa mai fac ceva poze cu dezmembrarea. am mai luat niste joburi de vopsit cate un rezervor si o aripa pe ici colo si toata lumea vrea sa fie gata ieri, in plus black si awd ma tzin ocupat cu comenzile lor de piese si cu tot felul de liste hahahaha.

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HERE WE FUCKING GO AGAIN!!!!!!!

azi am comis-o, nu stiu ce dreq am de nu ma pot abtzine, boala grea futui.

facetzii cu mana ca ii ultima oara cind il vedetzi asha

 

post-7361-1166852902_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...