Sari la conținut

Probleme galeria de admisie


buyuc1
 Share

Postări Recomandate

Am luat si eu de curand un burgman de 125 din 2004,si acum cateva zile mi s-a rupt cauciucul de la galeria de admisie,partea care intra in carburator . Are cineva asa ceva ?Aveti vreo idee cum s-ar putea repara ? Si inca ceva...se vede ca flansa de la galerie e prinsa in niste bolturi ciudate,cum pot fi desfacute ? Oare pot pune suruburi dupa ce scot chestiile alea ?

post-37270-1240169861_thumb.jpg

Editat de buyuc1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

galeria de admisie vine cu totul .100%.Spor la treaba.

... si e vre-o 45 euro...

...mansonul de cauciuc se poate inlocui cu succes si de Teflon rezistent la caldura, benzina ,gaze, si altele ,acum problema e sa gasesti o bucata asa mare de teflon ca sa poti sa copiezi mansonul de cauciuc...bafta :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Suruburi ? Cum asa ? Se vede ca sunt rotunjite in cap,cu ce "cheie" le desfac ?

Sa zicem ca as gasi teflon,nu asta-i problema,dar cu ce il lipesc de stutul acela de meteal ?Multumesc.

Pune o bucata de furtun de cauciuc de la racordul dintre radiator si pompa de apa sau blocul motor de pe la auto, il prinzi cu 2 coliere metalice si ai rezolvat problema fara sa mai desfaci suruburi nituite, piulite ciudate, etc.

Ce rost are sa te complici cu teflon si alte ciudatenii?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune o bucata de furtun de cauciuc de la racordul dintre radiator si pompa de apa sau blocul motor de pe la auto, il prinzi cu 2 coliere metalice si ai rezolvat problema fara sa mai desfaci suruburi nituite, piulite ciudate, etc.

Ce rost are sa te complici cu teflon si alte ciudatenii?????

 

Teflonul ciudatenie??? :wink: poate nu-l cunosti si d'aia....

...poate o fi mai bun furtunu de cauciuc si nu oricare dala de pompa kama de udam rosiile cu el nu ??? :laugh:

...eu am pus teflon,,,,, si furtun de Pexal la galeriile de admisie la cateva scutere si a mers super....

....bafta :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune o bucata de furtun de cauciuc de la racordul dintre radiator si pompa de apa sau blocul motor de pe la auto, il prinzi cu 2 coliere metalice si ai rezolvat problema fara sa mai desfaci suruburi nituite, piulite ciudate, etc.

Ce rost are sa te complici cu teflon si alte ciudatenii?????

chiar de ce? daca tot nu vrei sa cumperi piesa noua, cauta un furtun cu insertie de la dezmembrari auto si nu de la sectorul de irigatii agricole neprofesionale

 

Reparatia (carpeala) de care probabil ai auzit ca se face des, era complicata daca nu aveai cotul ala si trebuie sa te prinzi direct de chiulasa

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teflonul ciudatenie??? :wink: poate nu-l cunosti si d'aia....

...poate o fi mai bun furtunu de cauciuc si nu oricare dala de pompa kama de udam rosiile cu el nu ??? :laugh:

...eu am pus teflon,,,,, si furtun de Pexal la galeriile de admisie la cateva scutere si a mers super....

....bafta :wink:

apropo Pexal se pune la instalatii sanitare si pe la 90 de grade Celsius devine casant iar vibratiile mobrei s-ar putea sa nu fie chiar OK. Nu mai vorbesc de carburator. In acest "context" mistocareala cu furtunu' de udai tu rosiile este putin aiurea. :)

Ai vazut vreodata un furtun de la instalatia de racire a unui buldoexcavator? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asata am facut acum...am luat un furtun de radiator de dacia,am polizat bucsa aia de cauciuc putin conic...cat sa intre fortat in furtun,apoi am prins in doua coliere si gata.Merge mai bine decat atunci cand l-am cumparat.Sa vedem cat tine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Exact asata am facut acum...am luat un furtun de radiator de dacia,am polizat bucsa aia de cauciuc putin conic...cat sa intre fortat in furtun,apoi am prins in doua coliere si gata.Merge mai bine decat atunci cand l-am cumparat.Sa vedem cat tine.....

Ai vazut ca se poate?

Ce, iti era frica ca daca spui ce ai facut, vor rade astia de tine?

Cred ca mai bine razi tu de cel cu teflonul :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo Pexal se pune la instalatii sanitare si pe la 90 de grade Celsius devine casant iar vibratiile mobrei s-ar putea sa nu fie chiar OK. Nu mai vorbesc de carburator. In acest "context" mistocareala cu furtunu' de udai tu rosiile este putin aiurea. :wink:

Ai vazut vreodata un furtun de la instalatia de racire a unui buldoexcavator? :wink:

...doar atat rezista pexal-ul? eu iti spun sigur ca poate mai mult si asta nu din carti din experienta!!!

...si te asigur eu ca nu vreau sa vad nici un furtun de la instalatia de racire a niciunui buldoexcavator....sau ma iei la bascalie...???

 

Cred ca mai bine razi tu de cel cu teflonul :laugh:

...prietene eu am vrut ca omu sa faca ceva bun pentru motorul lui nu tiganie dar vad ca nu ai auzit pana azi ca teflonul exista si sub alta forma decat banda aia subtire pt instalatii...

de ce sa rada de mine???...tu crezi ca furtunul ala rezista mai mult ca teflonul? treaba asta cu furtunul e de moment si o faci cand ramai in camp dar daca vrei intradevar sa faci o treaba ok cauti si cumperi piesa trosnita sau o inlocuiesti cu ceva mai bun...nu?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
...doar atat rezista pexal-ul? eu iti spun sigur ca poate mai mult si asta nu din carti din experienta!!!

...si te asigur eu ca nu vreau sa vad nici un furtun de la instalatia de racire a niciunui buldoexcavator....sau ma iei la bascalie...???

 

 

...prietene eu am vrut ca omu sa faca ceva bun pentru motorul lui nu tiganie dar vad ca nu ai auzit pana azi ca teflonul exista si sub alta forma decat banda aia subtire pt instalatii...

de ce sa rada de mine???...tu crezi ca furtunul ala rezista mai mult ca teflonul? treaba asta cu furtunul e de moment si o faci cand ramai in camp dar daca vrei intradevar sa faci o treaba ok cauti si cumperi piesa trosnita sau o inlocuiesti cu ceva mai bun...nu?.

In primul rand, nu suntem prieteni.

In al doilea rand, cand am spus teflon, nu m-am referit la acea banda subtire, ci exact la ce ai spus tu, adica la un material rigid, ceea ce nu se preteaza la aplicatia de fata. Cu asta cred ca am spus suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, nu suntem prieteni.

In al doilea rand, cand am spus teflon, nu m-am referit la acea banda subtire, ci exact la ce ai spus tu, adica la un material rigid, ceea ce nu se preteaza la aplicatia de fata

 

lasa ma ca ma-m lamurit de ce stii tu chiar esti convins ca nu merge si eu am tot facut garnituri pt admisie pt diferite motoare din materialul asta de vro 3 ani incoace

si cu prietenia ma-m referit la faptul ca daca santem aici pe forumul asta santem ca si un fel de prieteni dar vad ca nici pe asta n'ai prins-o....oricum bafta :wink:

 

...imi cer scuze de la initiatorul topicului pentru discutiile off topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
lasa ma ca ma-m lamurit de ce stii tu chiar esti convins ca nu merge si eu am tot facut garnituri pt admisie pt diferite motoare din materialul asta de vro 3 ani incoace

si cu prietenia ma-m referit la faptul ca daca santem aici pe forumul asta santem ca si un fel de prieteni dar vad ca nici pe asta n'ai prins-o....oricum bafta :wink:

 

...imi cer scuze de la initiatorul topicului pentru discutiile off topic...

Cand vei invata sa scrii, poate ca vei avea macar vreo sansa sa ma gandesc la ceea ce ai stalcit in scris. Pana atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vei invata sa scrii, poate ca vei avea macar vreo sansa sa ma gandesc la ceea ce ai stalcit in scris. Pana atunci...

 

Se pare ca, manometrul mai contorizeaza inca un "prieten" ........cred ca deja ai vo 10....bafta si la mai mare distrusule!!! :wink:

 

Ontopic: Eu am o banda verde cu insertie de fibra de sticla, care nu arde, cu care bandajez si furtunele de dupa debit-metrele de aer, si etansaza perfect(nu mai are fluctuatii de turatie motorul si sta si la relanti)

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...