Sari la conținut

intrebare


Postări Recomandate

salut. am in far bec h4 12v/55w. am gasit becuri asemanatoare doar ca albastre( ''xenon'', fara balast, in fine, cred ca stiti despre ce e vorba, se gasesc in magzine auto la vreo 15 lei bucata). becurile astea au 12v/90w. intrebarea mea e daca afecteaza cu ceva instalatia electrica a motocicletei daca pun in loc de 12v/55w bec de 12v/90w. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am in far bec h4 12v/55w. am gasit becuri asemanatoare doar ca albastre( ''xenon'', fara balast, in fine, cred ca stiti despre ce e vorba, se gasesc in magzine auto la vreo 15 lei bucata). becurile astea au 12v/90w. intrebarea mea e daca afecteaza cu ceva instalatia electrica a motocicletei daca pun in loc de 12v/55w bec de 12v/90w. ms

vreau si eu un bec d ala :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am in far bec h4 12v/55w. am gasit becuri asemanatoare doar ca albastre( ''xenon'', fara balast, in fine, cred ca stiti despre ce e vorba, se gasesc in magzine auto la vreo 15 lei bucata). becurile astea au 12v/90w. intrebarea mea e daca afecteaza cu ceva instalatia electrica a motocicletei daca pun in loc de 12v/55w bec de 12v/90w. ms

da, poate afecta;

 

prima data verifica releul, poate trebuie schimbat cu unul care sa suporte un consum aproape dublu decat cel din fabrica;

 

90W degaja mai multa caldura decat cel de 55/60W, si asta in timp iti poate afecta oglinda farului, o arde, o decoloreaza si atunci nu mai ii eficient;

 

ca si solutie alternativa, sunt becurile cu 90% mai multa lumina, nu le-am incercat dar se pare ca lumea ii multumita de ele, pretul ii undeva la ~ 30RON;

 

cel mai bine, strange cureaua si ia un kit de xenon; mi-am montat si sunt super multumit de alegere, atata doar ca ii cam nasol noaptea pe drum ud/ploaie (nu vezi drumul, doar marcajele, daca sunt); recomand userul l.u.v. de pe forum, ii de incredere si lumea ii super multumita de produsele cumparate de la el.

 

cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima data verifica releul, poate trebuie schimbat cu unul care sa suporte un consum aproape dublu decat cel din fabrica;

 

90W degaja mai multa caldura decat cel de 55/60W, si asta in timp iti poate afecta oglinda farului, o arde, o decoloreaza si atunci nu mai ii eficient;

dah, e totul clar

ms mult de info :wink:

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, pot apare microfisuri in sistemul de lentile al farului de la caldura degajata. Nu castigi nimic, becurile alea turcisme de 90 W au mai putini lumeni decat un bec sanatos de 55 W atfel incat desi pe motor da mai bine, pe asfalt vezi o suprafata mai mica si mai neclara decat cu becul normal.

 

 

Iti recomand un philips blue vision sau ce mai au ei din gama de becuri "smechere", care ruleaza la 55W, daca nu fa un efort si ia-ti un balast si-un bec xenon de 6000K, nu se compara cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Corect, pot apare microfisuri in sistemul de lentile al farului de la caldura degajata. Nu castigi nimic, becurile alea turcisme de 90 W au mai putini lumeni decat un bec sanatos de 55 W atfel incat desi pe motor da mai bine, pe asfalt vezi o suprafata mai mica si mai neclara decat cu becul normal.

 

 

Iti recomand un philips blue vision sau ce mai au ei din gama de becuri "smechere", care ruleaza la 55W, daca nu fa un efort si ia-ti un balast si-un bec xenon de 6000K, nu se compara cu nimic.

Si daca apar microfisuri, ce?

E oglinda de far, nu mucoasa anala. :wink:

 

Corect, pot apare microfisuri in sistemul de lentile al farului de la caldura degajata. Nu castigi nimic, becurile alea turcisme de 90 W au mai putini lumeni decat un bec sanatos de 55 W atfel incat desi pe motor da mai bine, pe asfalt vezi o suprafata mai mica si mai neclara decat cu becul normal.

 

 

Iti recomand un philips blue vision sau ce mai au ei din gama de becuri "smechere", care ruleaza la 55W, daca nu fa un efort si ia-ti un balast si-un bec xenon de 6000K, nu se compara cu nimic.

Unde scrie ca sunt ilegale?

Eu cred ca becurile cu Xenon puse artizanal, asa cum face l.u.v., sunt ilegale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si bineinteles ca becurile de 90W sunt ilegale... dar cine sta sa te mai caute. uite aici o colectie de becuri philips. spor!

am gasit philips h4 blue vision la 45 lei. o sa comand unul. nu e asa scump si am mai auzit multi care sunt multumiti de aceasta marca de becuri(auto-moto bineinteles, nu casnice :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...