Sari la conținut

EXCURII: 24-26 APRILIE si 30 APRILIE - 3 MAI


adrianbercea
 Share

Postări Recomandate

Dupa o mini-vacanta cu ocazia SARBATORILOR, intorsi la servici, e cazul sa ne gandim serios la alte excursii :wink:

 

Pentru uichendul 24-26 APRILIE ar fi urmatoarele variante:

 

1. plimbare VELIKO ( eu nu am fost niciodata acolo si daca se merge de 1 Mai la mare, poate mergem acum la munte :wink: )

2. plimbare NEPTUN - VAMA VECHE

3. tura SIBIU

4. tura BUSTENI - BRASOV -CHEIA ( cu oprire la Busteni, Predeal sau Brasov - 2 chiar 3 zile)

5. varianta BUSTENI - PREDEAL - BRAN - RUCAR - CAMPU LUNG - PITESTI/TARGOVISTE - BUCURESTI (cu oprire la PREDEAL si CAMPU LUNG in cazul plecarii de vineri sau doar la CAMPU LUNG pentru traseu de 2 zile)

 

EU AS OPTA pentru varianta 5. Este un traseu deosebit de frumos si sunt multe obiective de vizitat: printre altele castelul BRAN, monumentul de la MATEIAS, manastirea FLAMANDA si orasul CAMPU LUNG, Turnul CHINDIEI etc. )

 

Pentru 1 MAI - MARE sau MUNTE ?

 

Daca aveti variante sau sugestii, sunt mai mult decat bine-venite !

 

PS: in ambele uichenduri, incerc sa vorbesc cu prietenii mei, sa vedem care poate merge cu masina. Este relativ util pentru eventuale bagaje dar si pentru catel ( pe al meu il cheama DINO )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

5. varianta BUSTENI - PREDEAL - BRAN - RUCAR - CAMPU LUNG - PITESTI/TARGOVISTE - BUCURESTI (cu oprire la PREDEAL si CAMPU LUNG in cazul plecarii de vineri sau doar la CAMPU LUNG pentru traseu de 2 zile)

 

EU AS OPTA pentru varianta 5.

 

Este cel mai prost drum pe care-l poti alege Rucar -campul lung- pitesti un drum foarte gaurit iar rucar campul lung- targoviste este si mai gaurit !!!!!

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cel mai prost drum pe care-l poti alege Rucar -campul lung- pitesti un drum foarte gaurit iar rucar campul lung- targoviste este si mai gaurit !!!!!

Numai bine.

 

Bucuresti - Targoviste este bun drumul. Nu stiu cum este intre Targoviste si Campu Lung. Insa, daca mergi Bran-Rucar-Campu Lung-Pitesti drumul este perfect. Am fost pe el relativ recent si cu moto si cu masina. Peisajul este superb pe RUCAR, in zona FUNDATA ai posibilitatea sa vezi intr-o parte BUCEGIUL si in partea opusa Piatra Craiului. SUPERB.

 

Drum foarte prost mi s-a parut chiar la intrare in PITESTI, pe zona betonata. Distanta este de aproximativ 5 KM, in rest drumul e bun. In toamna trecuta, am facut traseul asta cu moto chiar pe noapte intre PITESTI si BRAN, prin Campu Lung.

 

PS: am moto mai mult sport si nici mie NU imi place musai enduro :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu si retur e un drum frumos, am fost eu vineri, nu sunt gropi, pe Dealul Negru e pus asfalt proasptat (doar o mica portiune e mai naspa), Valea Oltului e o placere, dar sunt radare multe si trebuie mers cu atentie. Daca mai e si un accident pe Valea Oltului, se strica toata placerea plimbarii, plus ca autostrada e tare boring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu si retur e un drum frumos, am fost eu vineri, nu sunt gropi, pe Dealul Negru e pus asfalt proasptat (doar o mica portiune e mai naspa), Valea Oltului e o placere, dar sunt radare multe si trebuie mers cu atentie. Daca mai e si un accident pe Valea Oltului, se strica toata placerea plimbarii, plus ca autostrada e tare boring.

 

 

Si asta e o varianta interesanta, mai ales ca e foarte frumos Sibiul si sunt multe terase si carciumi in centrul vechi. :wink: Traseul este frumos si sunt MICI mari pe Dealul Negru. Apoi Valea Oltului este iarasi frumoasa...

 

Deocamdata se voteaza intre Campu Lung si SIBIU. Sa vedem ce mai spun si altii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in top PREFERINTE situatia este:

 

PRIMUL loc: Campu Lung, prin BRAN -RUCAR

Locul 2: SIBIU

Locul 3: Veliko

 

Cine are chef de plimbare, sa dea semn si mai multe detalii daca a mai fost pe traseele de mai sus. Important este ca la scurt timp de la lansarea postului, a fost citit. Asta inseamna ca sunt multi cu chef de duca... :wink: ... mai ales eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veliko suna bine,nu am fost la bulgari pana acum si cred ca-i mai interesant decat pe la noi mai ales ca am putea ramane peste noapte la un hotel si sa ne lafaim pe la vreun restaurant ,pub ca se tot spune de preturile mici pe care le au.

Nu ai spus nimic de viteza de croaziera... mobrei mele nu ii prieste peste 110 ca ii strica vantu freza :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt se scrie Cimpulung ...

 

Ai dreptate: se scrie legat CAMPULUNG sau CIMPULUNG MUSCEL ...oricum legat... sa-mi fie rusine :wink:

 

Situatia voturilor sta astfel:

 

Locul 1: Campulung prin Rucar

Locul 2: Velico Tarnovo

locul 3, 4 5 etc nu cred ca mai conteaza

 

La randul meu nu prea stiu ce sa spun. La noi, tot am mai fost, insa la Velico inca nu pana acum. Si mie mi-ar placea o tura la bulgari.

 

Viteza de croaziera este relativ "lejera". Eu merg cu pasagera si nu prea am chef de recorduri, mai ales ca nu imi place sa merg in fata :wink:

 

Este bine totusi ca am ramas doar la doua variante: Velico sau Campulung. Va rog sa dai mai multe detalii despre bulgari. Cum este traseul, cazarea si ce e prin zona respectiva. Velico este statiune sau oras ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost de cateva ori la bulgari, drumul e ok, trebuie avut grija insa cu radarele pana la Giurgiu, eu am pati-o. Cel mai bine e sa mearga cineva cu noi care stie drumul pana la Veliko daca e, eu m-am incurcat cu gps cu tot la Ruse ca e un pod ciudat in constructii si m-am invartit cel putin juma de ora sa gasesc drumul ok. Si daca e de Veliko trebuie sa fim multi ca daca are cineva vreo problema doamne fereste aia nu stiu engleza de loc. La noi e mai "safe" cand sunt pana in 10 motoare. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci s-a cam votat pentru o tura pana la VELIKO TARNOVO. Deocamdata asta e optiunea pentru uichendul acesta. Plecarea va fi sambata dimineata ( propun intalnire la PETROM vama Giurgiu, ora 10.00 ).

 

 

PS: azi, miercuri 22.o4 voi fi la Arc. NU stiu la cat reusesc sa ajung, insa vine si Mosulika si poate vb mai multe...

 

PSS: Pe lista de plimbareti sunt: Adrian; Cristina; posibil Bogdan si Nicoleta :wink:

 

Postati aici, in continuarea listei cine mai merge ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci s-a cam votat pentru o tura pana la VELIKO TARNOVO. Deocamdata asta e optiunea pentru uichendul acesta. Plecarea va fi sambata dimineata ( propun intalnire la PETROM vama Giurgiu, ora 10.00 ).

 

 

PS: azi, miercuri 22.o4 voi fi la Arc. NU stiu la cat reusesc sa ajung, insa vine si Mosulika si poate vb mai multe...

 

PSS: Pe lista de plimbareti sunt: Adrian; Cristina; posibil Bogdan si Nicoleta :wink:

 

Postati aici, in continuarea listei cine mai merge ! :wink:

 

Stefan+Andreea/honda dominator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce viteza de croaziera aveti? Ma refer de ex. la bucata dreapta de ~1o km dintre Bucuresti si Giurgiu.

Drumul spre Veliko e nemaipomenit, cu exceptia iesirii din Bucuresti ~25km. In rest la Bulgari nu ai cum sa te ratacesti - mergi tot inainte si la bifurcatia cu Sofia (София) o luati in partea cealalta, adica tot inainte.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura Veliko Tarnovo - 25-26 aprilie

adunarea se face la PETROM - VAMA GIURGIU ora 10.00

viteza de croaziera limitata, ca nu mergem la concurs :wink:

 

lista participanti:

 

1. Adrian GSX650F

2. Cristina

3. Ravenshield Adrian Yamaha TDM - cauta partenerA de impartit camera dubla

4. Stefan Honda Dominator

5. Andreea

6. Bogdan Honda CBF

7. Nicoleta

................

 

Am rugamintea sa va treceti in lista de participanti, daca mergeti si voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se sta peste noapte in veliko eu zic sa nu ne grabim sa ajungem acolo si sa mai vizitam si ruse, Basarabov si Ivanovo si sa ajungem spre seara la veliko iar a doua zi sa vizitam cetatea Tsarevets si sa plecam spre casa dupa ora 3-4 :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se sta peste noapte in veliko eu zic sa nu ne grabim sa ajungem acolo si sa mai vizitam si ruse, Basarabov si Ivanovo si sa ajungem spre seara la veliko iar a doua zi sa vizitam cetatea Tsarevets si sa plecam spre casa dupa ora 3-4 :wink:

 

imi place ideea ! daca tu stii si ai mai fost pe traseu, e chiar fain. si mie imi place sa vizitez si timp este suficient :wink:

 

e criminala banana asta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazare Veliko(nu l-am intrebat niciodata cum il cheama,stie engleza) :+359888397830.Vila are 4-5 camere cu cate /3/4/5 paturi pretul fiind de 9 euro/noapte/persoana. Apa calda constant,caldura electric daca e nevoie.

Mancare buna si de altfel singurul loc recomandat de mine si de altii :Tempo Pizza. Nu incercati alte restaurante,trust me!

De vizitat aveti orasul-merita plimbarea seara pe stradutele mici si inghesuite(fiti fara griji ca nu patiti nimic) dar si prin centru,cetatea-12 lei de persoana si daca veti continua drumul mai sus de cetate veti ajunge intr-un satuc Arbanasi,cu vedere superba catre Veliko.

Locatia restaurantului Tempo aici si locatia cazarii aici

Sper ca v-am fost de folos.Drum bun si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazare Veliko(nu l-am intrebat niciodata cum il cheama,stie engleza) :+359888397830.Vila are 4-5 camere cu cate /3/4/5 paturi pretul fiind de 9 euro/noapte/persoana. Apa calda constant,caldura electric daca e nevoie.

Mancare buna si de altfel singurul loc recomandat de mine si de altii :Tempo Pizza. Nu incercati alte restaurante,trust me!

De vizitat aveti orasul-merita plimbarea seara pe stradutele mici si inghesuite(fiti fara griji ca nu patiti nimic) dar si prin centru,cetatea-12 lei de persoana si daca veti continua drumul mai sus de cetate veti ajunge intr-un satuc Arbanasi,cu vedere superba catre Veliko.

Locatia restaurantului Tempo aici si locatia cazarii aici

Sper ca v-am fost de folos.Drum bun si asfalt uscat

 

Am scos la imprimanta harta cu locatiile respective,multam de info :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...