Sari la conținut

De Pasti cu Africana in muntii Vaii Jiului


Postări Recomandate

Salutare !

 

Prea multe povesti nu isi au rostul, doar cate ceva despre traseu pentru cei interesati si dornici de o tura in Vale Jiului :wacko:

 

Plecare din Valea Jiului catre urmatoarele : Cabana Sureanu , Herculane prin Cerna , Tg. Jiu prin pasul Valcan , Straja-Lupeni , Parangul mic ; din pacate zapada era din belsug :baldy: pe toate drumurile asa ca am fost nevoit sa fac cale intoarsa unde am dat de ea ; eram singur cuc pe acolo si nu merita riscul ,dar vine ea vara si la munte sus :)

 

Numai binie !

post-27251-1241531038_thumb.jpg

post-27251-1241531053_thumb.jpg

post-27251-1241531075_thumb.jpg

post-27251-1241531091_thumb.jpg

post-27251-1241531109_thumb.jpg

post-27251-1241531124_thumb.jpg

post-27251-1241531141_thumb.jpg

post-27251-1241531151_thumb.jpg

post-27251-1241531371_thumb.jpg

post-27251-1241531390_thumb.jpg

post-27251-1241531406_thumb.jpg

post-27251-1241531425_thumb.jpg

post-27251-1241531440_thumb.jpg

post-27251-1241531454_thumb.jpg

post-27251-1241531470_thumb.jpg

post-27251-1241531488_thumb.jpg

Editat de PERL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina iesire,am umblat si eu pe acolo ,dar pe jos,nu aveam motor pe atunci.Poate la vara daca mai vii prin zona vom merge impreuna :baldy: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si felicitari pentru tura !!

Ceva poze de pe Valea Cernei nu ai, :wacko: :wacko: :moto: ca asa am inteles din ce ai scris ca ai fost si pe acolo !!! Multa Bafta si Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Prea multe povesti nu isi au rostul, doar cate ceva despre traseu pentru cei interesati si dornici de o tura in Vale Jiului :wacko:

 

Plecare din Valea Jiului catre urmatoarele : Cabana Sureanu , Herculane prin Cerna , Tg. Jiu prin pasul Valcan , Straja-Lupeni , Parangul mic ; din pacate zapada era din belsug :moto: pe toate drumurile asa ca am fost nevoit sa fac cale intoarsa unde am dat de ea ; eram singur cuc pe acolo si nu merita riscul ,dar vine ea vara si la munte sus :wacko:

 

 

Salut,

frumoasa iesire intr-o zona superba. Ma batea si pe mine gandul sa fac o traversare cu un amic, Herculane- Cheile Butii dar nu stiu cum se prezinta drumul si mai ales surpatura din zona lacului Iovan. Chiar ai facut traversarea sau te-a oprit zapada? Se poate trece?Daca tu ai trecut cu Africa atunci noi cu Transalp-urile (eu si amicul) nu cred sa avem probleme.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !

 

O poveste pentru Doctoras care are ceva impotriva PM :wacko: : Am trimis PM userului Bilutza cu nr. meu de telefon ,urmeaza sa ne intalnim curand pt. a discuta in legatura cu trasele ce vrea sa le faca ,e mult mai bine asa pt. ca din harti si cateva randuri nu il pot lamuri pt ca in zona Sureanu s-au deschis noi drumuri forestiere care nu le gasesti pe harti sau pe G. Earth. Vreo 27 de ani am locuit in Petrosani ,acu in Buc. si am ceva cunostinte despre Valea Jiului si ceva drumuri de pe acolo , in plus pot folosi chestia aia ”” suna un prieten ”” pt. informatiile de care am nevoie . Voi pune si ceva harti daca chiar insisti :moto: . Cauta hartile Mielu si te mai lamuresti, eu am folosit si gps cu harta 3d dar numai pt a vedea cat de abrupte sunt urcarile,nu mi-a fost de folos pt. vizualizare drum in zonele alea etc........

 

 

 

Pentru Dorumax ---- Am plecat din Petrosani catre Herculane , dupa ce am ajuns la intrarea in Parcul National Domogled am mai putut parcurge doar vreo 7-8 km dupa care a trebuit sa fac cale intoarsa pt ca incepuse sa ninga , am si dat de zapada care era de vreo 40 de cm pe drum.De surparea de la lac se pare ca se poate trece,am vazut un post pe aici in legatura cu traversarea Herculane-valea jiului, exista si niste filmari cu aceea plimbare in care vei vede si cum sta treaba cu surparea.

post-27251-1241601255_thumb.jpg

post-27251-1241601331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poveste pentru Doctoras care are ceva impotriva PM :moto: : Am trimis PM userului Bilutza cu nr. meu de telefon ,urmeaza sa ne intalnim curand pt. a discuta in legatura cu trasele ce vrea sa le faca ,e mult mai bine asa pt. ca din harti si cateva randuri nu il pot lamuri pt ca in zona Sureanu s-au deschis noi drumuri forestiere care nu le gasesti pe harti sau pe G. Earth. Vreo 27 de ani am locuit in Petrosani ,acu in Buc. si am ceva cunostinte despre Valea Jiului si ceva drumuri de pe acolo , in plus pot folosi chestia aia ”” suna un prieten ”” pt. informatiile de care am nevoie .

Am citit si eu de mai multe plimbari in zona aia. Am devenit si eu foarte curios sa o vizitez. Deci, daca mai spre vara te decizi sa mai mergi pe acolo, da un semn. Mi-ar fi mult mai usor sa merg cu cineva care stie cat de cat zona decat sa ma duc eu la nimereala sau dupa hartile care zici ca nu mai sunt la zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o propunere pentru zona aceea, ramane de discutat mai mult....

 

Herculane - Cerna - Campul lui Neag - Straja

Straja - Vulcan - Pasul Vulcan - Tg. Jiu - Petrosani - Cheile Jietului - Groapa Seaca ( Valea Lotrului)

Groapa Seaca - Transalpina - Novaci - Polovragi- Cheile Oltetului - Voineasa

Voineasa - Strategica(drum forestier pe creasta Parangului) - Transalpina - Voineasa

Voineasa - Brezoi - Salatrucu - Curtea de Arges

 

si mai departe....

si cu ramificatii daca este cazul, dar in mare cam asta este ideea....

Editat de bilutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o propunere pentru zona aceea, ramane de discutat mai mult....

 

Herculane - Cerna - Campul lui Neag - Straja

Straja - Vulcan - Pasul Vulcan - Tg. Jiu - Petrosani - Cheile Jietului - Groapa Seaca ( Valea Lotrului)

Groapa Seaca - Transalpina - Novaci - Polovragi- Cheile Oltetului - Voineasa

Voineasa - Strategica(drum forestier pe creasta Parangului) - Transalpina - Voineasa

Voineasa - Brezoi - Salatrucu - Curtea de Arges

 

si mai departe....

si cu ramificatii daca este cazul, dar in mare cam asta este ideea....

Si ca dificultate ? Ca totusi n-am motor decat de un enduro ceva mai spre soft. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut Transalpina complet si 85% din Petrosani-Cerna cu un Kawasaki KLE..... deci se poate.... si acum tot cu ala o sa merg... si un prieten cu un Transalp, plus un Dominator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !

 

O poveste pentru Doctoras care are ceva impotriva PM :) : Am trimis PM userului Bilutza cu nr. meu de telefon ,urmeaza sa ne intalnim curand pt. a discuta in legatura cu trasele ce vrea sa le faca ,e mult mai bine asa pt. ca din harti si cateva randuri nu il pot lamuri pt ca in zona Sureanu s-au deschis noi drumuri forestiere care nu le gasesti pe harti sau pe G. Earth. Vreo 27 de ani am locuit in Petrosani ,acu in Buc. si am ceva cunostinte despre Valea Jiului si ceva drumuri de pe acolo , in plus pot folosi chestia aia ”” suna un prieten ”” pt. informatiile de care am nevoie . Voi pune si ceva harti daca chiar insisti :wacko: . Cauta hartile Mielu si te mai lamuresti, eu am folosit si gps cu harta 3d dar numai pt a vedea cat de abrupte sunt urcarile,nu mi-a fost de folos pt. vizualizare drum in zonele alea etc........

Multam fain! :moto:

N-am intentionat sa deranjez pe nimeni, dar de fiecare data cand ma intereseaza un traseu descris sumar pe forum, mai rar baga cineva o harta sau o ruta.

Bafta! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain! :moto:

N-am intentionat sa deranjez pe nimeni, dar de fiecare data cand ma intereseaza un traseu descris sumar pe forum, mai rar baga cineva o harta sau o ruta.

Bafta! :wacko:

 

no problem ..... stiu cum e cu trasele, si eu imi toc creierii sa ma orientez dupa traseele facute de altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...