Sari la conținut

Kavala 1 Mai


Postări Recomandate

Imi cer scuze pentru comoditatea de care dau dovada si voi pune linkul de pe picasa.

 

http://picasaweb.google.com/radu.bidiuc/Kavala1Mai2009#

 

Recomand oraselul pentru o zi . Nu sunt multe chestii de vizitat , dar e dragut. Ideal ar fi sa fie legat cu o excursie in Thasos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la Thassos vreau sa ajung :angry:

Nu postezi si ceva detalii de ruta, drumuri, trafic, politisti, etc din RO >> Bulgaria >> Grecia ?

 

Pai ruta pe care am luat-o si eu si pe care am observat ca merg majoritatea in zona este Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Stara Zagora - Svilengrad - Alexandropoli - Keramoti pt ferryboat Thassos sau Kavala pentru Kavala.

Drumul este ok calitativ vorbind, poate iesirea din Buc destul de prost vreo 10 km si pasul Shipka in a doua jumatate la dus. Dar te descurci nu e caz de panica. Nu am avut nicio treaba cu politia in Bulgaria , iar in Grecia sunt cam inexistenti politistii ... mai vezi niste jeepuri din cand dar nu e nicio prob. In orice caz am incercat sa nu trec cu 150 prin localitate. La limita legala a bunului simt sa zic asa. Traficul nu mi s-a parut aglomerat poate doar pe pasul Shipka putin ca e zona de tranzit cu tiruri si se merge mai incet pe serpentine , in rest as zice ca a fost chiar liber in ciuda faptului ca am mers in perioada 1 mai. Ce-i drept eu am plecat joi si m-am intors sambata, dar banuiesc ca nici duminica nu s-a comparat cu ce e pe drumul nostru spre mare de 1 mai.

 

Sper sa-ti fi fost de folos , si eu as vrea sa ajung in Thassos vara asta poate ne strangem mai multi.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Svilengrad - Alexandropoli - Keramoti pt ferryboat Thassos sau Kavala pentru Kavala.

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate ore ai facut? si cati km dus?

 

Pai am plecat la 7.30 din Bucuresti si am ajuns pe la 18.00 in Kavala. Ne-am mai plimbat putin si paralel cu autostrada, dar in directia buna :angry: . Cam 750 de km am facut la dus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serpentinele pe Shipka cum se prezinta? Tiruri multe?

La greci ai deviat de la autostrada?

 

PS: altfel ft faine pozele:)

 

Pasul Shipka - prima jumatate cum mergi spre greci foarte misto calitativ, doar sa nu fie ud. A doua jumatate cam praf , destul de sparta si nisip. Dar usurel se trece. In rest drumul e perfect. Nu am prins multe tiruri.

Eu am confundat Keramoti (de unde iei bacul spre thassos) cu kamotini , un oras de pe traseu. Si am intrat in kamotini iar pe urma am mers paralel cu autostrada pana aproape de kavala (xanthi). Un peisaj foarte dragut chiar merita.

La intoarcere am intrat in Xanthi in oras si intre Xanthi si Drama (alta zona unde se poate trece in Bulgaria) este un drum foarte dragut, serpentine muntisori, cel putin pentru cativa kilometrii dupa Xanthi cat am mers noi. Noi am ajuns din intamplare acolo.

 

Mersi de apreciere :eek:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de informatii! foarte utile! eu am mai facut drumul exact asa, si anul trecut, si il voi face din nou peste 3 saptamani.

 

anul trecut trebuia sa iesi de pe autostrada pe undeva inainte de xanthi parca, se lucra. si reveneai dupa inca vro 20-30km prin munti.

 

ai facut destul de putin pe drum, ai fost singur? eu anul trecut cam 12 ore, dar cu gasca mai mare si opriri din cauza ratacitilor :)

 

ps: pentru planificare concediu va recomand cu caldura http://www.thassos-island.com/ :eek:

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de informatii! foarte utile! eu am mai facut drumul exact asa, si anul trecut, si il voi face din nou peste 3 saptamani.

 

anul trecut trebuia sa iesi de pe autostrada pe undeva inainte de xanthi parca, se lucra. si reveneai dupa inca vro 20-30km prin munti.

 

ai facut destul de putin pe drum, ai fost singur? eu anul trecut cam 12 ore, dar cu gasca mai mare si opriri din cauza ratacitilor :)

 

ps: pentru planificare concediu va recomand cu caldura http://www.thassos-island.com/ :eek:

 

Am fost doar eu cu prietena mea in spate si ne-am oprit pe drum pentru strictul necesar. Masa am luat-o la destinatie , pe drum doar snack pe la o benzinarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, ca deviez putin de la topic, dar cu vreun pont de cazare in Thassos nu ma ajuta careva? Ceva mai linistit & nu prea scump...

 

Stiu ca cineva ((userul este linx)) care a fost in thassos in aceeasi perioada cu exursia mea la kavala s-a cazat aici http://www.villa-morfeas.gr/our-location. Citeste si tu topicul asta /index.php?showtopic=350930 si poate intri in legatura cu oamenii care au fost.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, ca deviez putin de la topic, dar cu vreun pont de cazare in Thassos nu ma ajuta careva? Ceva mai linistit & nu prea scump...

Da, vezi ca postat si BigDuke linkurile mai sus. Variante ai cu gramada si poti incerca si pe go-thassos.com, insa daca nu vrei aglomeratie, tarife mai mari si caldura din plin evita lunile iulie si august, chestie confirmata si de gazda noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, ca deviez putin de la topic, dar cu vreun pont de cazare in Thassos nu ma ajuta careva? Ceva mai linistit & nu prea scump...

 

Incearca si la Niki Studios, la Paradise beach-Kinira(cea mai tare plaja din insula) fara gluma, niki_kaf@otenet.gr

tel: 0030 977.756.717, are preturi si cazare OK si este lg. "Paradise Beach".

Sau Maria Studios in Skala Potamia, insa este mai piperat, insa si mai misto(apt. cu scara int etc).

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in septembrie mai e vreme de plaja? :eek:

Categoric, e si la Marea Neagra daca nu ai ghinion cu vremea, acolo insa e alta clima.

 

Sunt obligat sa merg in august,deci trebuie sa caut ceva pt atunci.

Ceva preturi de anul asta ? LinX, TheLegend? Chiar si PM, daca aici nu se poate.

Mersi!

In sezon, ca medie, am inteles ca sare de la 35 la 50-55, asta asa sa iti faci o idee. Dar cel mai bine e sa ii contactezi direct si sa ii intrebi de tarife in perioada in care vrei sa mergi (pe mail sau formularele de contact online); in general iti raspund toti in maxim 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt obligat sa merg in august,deci trebuie sa caut ceva pt atunci.

Ceva preturi de anul asta ? LinX, TheLegend? Chiar si PM, daca aici nu se poate.

Mersi!

 

 

foloseste cu incredere mailurile de contact, eu am primit raspunsuri de la 40 euro doar cazare per camera si pana la 85 euro cu demipensiune si vila cu piscina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...