Sari la conținut

Transfagarasan


mih
 Share

Postări Recomandate

Cum de mult vreau sa dorm la cort pe Transfagarasan cred ca a venit momentul oportun . So , cine este interesat sa ia parte la o astfel de aventura sa dea cu subsemnatu.

 

~ max 10 moto

~ sa se mai gaseasca un gratar (un gratar voi aduce eu)

~ sa nu faca pe zmeii la bautura

~ sa aibe cort

~ vis a vis de mancare / bautura discutam pe parcurs (voi avea eu o lada frigorifica)

 

Cel mai indicat traseu cred ca este via Sibiu dat fiind faptul ca drumul pe Curtea de Arges este rupt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa se deschida pana maxim pe 12 iunie. Caravana Turului Ciclist al Romaniei trece pe acolo intr-o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va puteti caza in cartisoara daca nu vreti sa stati la cort. sunt multe pensiuni si preturile sunt bune. daca tot mergeti cu cortul, exista la iesire din cartisoara foarte multe locuri de pus cortul si nu e zapada. zapada e doar pe platou. de ajuns se poate ajunge foarte usor pana la balea lac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai cort calumea las-o balta, sus inca e zapada!

Si cortu face mult , dar SACU DE DORMIT! Sa fie la minus bine ca altfel !

Cu campatul la Cartisoara ar fi mai ok , acolo nu-i asa frig !

 

Si eu astept sa deschida Transfagarasanul , ca vreau sa fac o tura faina prin mijlocul lui Iunie in care ii inclus si Transfagarasanul. Chiar el ii primu obiectiv :D

 

Daca se spune ca pe 12.iunie ii ciclism pe acolo ... inseamna ca vineri (11.iunie.09) dupamasa ar trebui sa fie practicabil nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as merge si eu la sibiu, cu placere din bucuresti sambata, pe 23, poate chiar de vineri...

 

nu am cort deci prefer varianta cu pensiune daca se poate si asa...

 

apoi, nu am inteles exact daca e sau nu deschis transfagaraseanul. pana la urma, traseul este pitesti-rm valcea-sibiu cu intoarcere prin trans ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...de la croatia la cort, ha?? :P

 

 

Taci ma ca e lux la cort . O sa dispunem de TV , mic dejun , internet , jacuzzi dupa caz :D

 

Acum pe bune ... in cazul in care vremea nu este prielnica ptr o astfel de drumetie o putem lasa pe cand se mai incalzeste

 

O sa ajunga FaneFane astazi pe Transfagarasan si o sa-mi spuna exact cum e atmosfera la altitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca se schiaza pe sus :D In Sud e deschis doar pana la Paraul Capra, in Nord au inceput sa sape dincolo de Balea Cascada, insa nu prea au sorti mari de izbanda prea curand. Asa ca amana planul pana mai spre vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Sud e deschis doar pana la Paraul Capra, . Asa ca amana planul pana mai spre vara.

 

Confirm! Am fost acum o saptamana pe partea sudica. Am injurat "politicienii" nostri de m-am plictisit. :D Drumul este groaznic , daca il faci cu un motor de strada. ( eu am mers cu un hornet )

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ajunga FaneFane astazi pe Transfagarasan si o sa-mi spuna exact cum e atmosfera la altitudine.

Am fost, am vazut, am luat-o inapoi... Sus e zapada destul de mare, dar nu aia e problema, cred ca drumul s-ar curata usor de zapada. Insa sunt stanci cazute pe drum inainte de a ajunge in caldare. Mai jos am vazut un excavator muncind de zor, deci banuiesc ca muncesc baietii sa curete. Dar pana ajung sus si pana curata doar alea cateva alunecari pe care le-am vazut eu, mai dureaza ceva. Eu zic ca nu au nici o sansa inainte de 1 iunie.

O sa pun maine si niste poze, ca acuma nu-mi mai arde nici sa le dau jos de pe camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi, cei de pe topicul cu sibiu - cheile bicazului /index.php?...348738&st=0 am vrut initial pe transfagarasan, dar ne-am dat seama ca mai tre sa asteptam; cu dormitul acolo sus la cort e nasol si in august; cand am trecut pe la balea anul trecut, a intrat soarele dupa stanci si a inceput un frigggggggg; erau cativa temerari cu corturile dar noi am tulit-o spre poale, intr-o poiana langa cartisoara; acolo manelari la greu; poate va lipiti de noi in zona cheile bicazului si o facem lata

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...