Sari la conținut

Cablu Kilometraj Etz...


pepsi
 Share

Postări Recomandate

Buna domnilor etzisti

Daca aveti careva un kablu de kilometraj pt etz, care sa aiba capatu de la roata din spate intact, va rog puneti o poza/schita ce si cum e.

La roata din cate stiu trebe ceva pinion, care invarte cablul, aveti careva asa ceva??? cum arata... ceva idei varog.

mi-am facut ceasul da imi tre cablu, si nu vreau sa cumpar unu...(ca adun $$$ pt suzi) deci pls ajutatima careva.

 

PS: daca fac din bofden , din ala ca la manetele de frana de la bicicletete (cu ceva mai gros) o sa reziste oare?

 

MS :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul costa intr-adevar 15 lei,dar sincer daca nu vrei neaparat sa bagi bani in motor, nu ai foarte mare nevoie de kilometraj. Improvizatiile sitiganiile de tot felul nu cred caisi au rostul.

 

un ceas e intradevar scump: 150 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

M-am kinuit si eu o bucata de vreme cu vitezometrul si cu turometrul.

SFAT: daca iei pionioane pt. turometru/vitezometru precum si roti dintate de la Okanyi, MAI INTAI piesele noi sa le duci la intarit, adica la cimentat, ca piesele respective nu sunt originale, in principiu, au material f. prost.

 

Uite, aici sunt pozele de la pinioane pt. kilometraj.

post-1488-1140628248_thumb.jpg

post-1488-1140628276_thumb.jpg

post-1488-1140628310_thumb.jpg

post-1488-1140628330_thumb.jpg

Editat de Miki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca poza 2 si 4 sunt aceasi piese iar la fel 1 si 3.. nu?

si pinionul din poza 2 antreneaza cel din poza 1?

in poza 3 ii capatul de la cablul de kilometraj introdus in acea roata melcat????

 

PS: ms mult :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, ai nimerit totul. :yikes:

 

Tot ce ai scris mai sus este EXACTA. (vedere laterala/de sus)

 

In poza 3 la capatul axului este ca si capatul a unei surubelnite, pe asta inconjoara capatul cablului de km.

(capatul cablului de km. e ca un cui de diametrul de cca. 1 cm in care, pe mijloc, este taiat in planul lungimii "cuiului"

 

Stiu ca nu am fost tare explicit, dar pozele te ajuta. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O metoda mai balcanica si destul de ieftina.

 

Iei un kilometraj de bicicleta si montezi senzorul pe roata de fata. Masoara pana 100 si arata tot la ce ai nevoie.

Cand opresti isi ceasu. Senzorul nu fura nimeni.

Chestia asta m-a salvat fundul meu de la politai vreo 20 de ori ca nesimtitii stau cu radar aproape in fata portii noastre.

 

Bafta la surubare :yikes:

Editat de fricz-ko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si unde intra cablul la ceas seamana ceva cu cel postat de mine pe oag. anterioara|???

 

Dat fiind faptul ca din pozele tale nu prea pot da seama cum e la intrare ceas, dar la ceasul ETZ cablul km. la capat e patrat, forma patrata intra in ceas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna domnilor etzisti

Daca aveti careva un kablu de kilometraj pt etz, care sa aiba capatu de la roata din spate intact, va rog puneti o poza/schita ce si cum e.

La roata din cate stiu trebe ceva pinion, care invarte cablul, aveti careva asa ceva??? cum arata... ceva idei varog.

mi-am facut ceasul da imi tre cablu, si nu vreau sa cumpar unu...(ca adun $$$ pt suzi) deci pls ajutatima careva.

 

PS: daca fac din bofden , din ala ca la manetele de frana de la bicicletete (cu ceva mai gros) o sa reziste oare?

 

MS :yikes:

 

Tu ai vazut in viata ta cablu de kilometraj??? "bofden" de frana de la biciclete... :moto: :moto: :moto:

Habar nu ai cum functioneza si tu te apuci de improvizatii .. modificari... :yikes:

:eek: "Proiectari" :eek: :eek:

 

ai grija cu improvizatiile la cablul de Kilometraj, fiindca conteaza sensul de rotatie ..

Nu e mai simplu totusi sa faci la loc cum a fost original cablu, ceas, etc...sau incerci cu unul electronic de bicicleta..

decat sa pui cana aia cu ceasul de dacie care in veci nu v-a merge cum trebuie...

 

Dar fii optimist..esti pe drumul cel bun!!! :yikes:

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai vazut in viata ta cablu de kilometraj??? "bofden" de frana de la biciclete... :eek: :moto: :moto:

Habar nu ai cum functioneza si tu te apuci de improvizatii .. modificari... :yikes:

:yikes: "Proiectari" :eek: :eek:

 

ai grija cu improvizatiile la cablul de Kilometraj, fiindca conteaza sensul de rotatie ..

Nu e mai simplu totusi sa faci la loc cum a fost original cablu, ceas, etc...sau incerci cu unul electronic de bicicleta..

decat sa pui cana aia cu ceasul de dacie care in veci nu v-a merge cum trebuie...

 

Dar fii optimist..esti pe drumul cel bun!!! :yikes:

 

ma arpade, no offence da am vazut cabluri de km, si is 100 % sigur ca mai multe ca tine :moto: infine daca stiam ca nui ok cu bofden asemanator celor de la bicla nu intrebam, nu? si oricum am cablu de km de dacia, si mai bine fac din ala, din spusele lui miki nui mare lucru.

 

PS: termina cu posturile batjocoritoare , ca numa de te faci de ras, fara suparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si poza cu kilometrakul gata... post-6144-1140614502_thumb.jpg

 

:yikes:

acum mai trebe doar cablul... asa ca daca puteti ajutatima in leg cu asta

 

PS: termina cu posturile batjocoritoare , ca numa de te faci de ras, fara suparare

 

Ma supara faptul ca un mucos ca tine isi bate joc de munca proiectantilor care au contribuit la aparitia marcii MZ ...ETZ...

Tu esti "marele maistru"!!! Mars ma!!!

 

diferenta intre cablul de kilometraj si cel de frana este enorma... Primul e proiectat sa reziste la rasucire celalalt la intindere.. Au impletitura total diferita!!!!

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu isi bate nimeni joc de numele MZ

stiu care e diferenta intre structura sa zic asa a celor 2 cabluri, si io nu am zis ca cablu de frana, am zis ca ceva asemantor, citeste mai atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...