Sari la conținut

cauciuc mai lat!


Postări Recomandate

Singura chestie e ca nu prea ai cum sa atingi marginea gumei pentru ca ar trebui sa te inclini imposibil de mult.

...

Guma NU arata mai lata, chiar daca e de 190, pentru ca are marginile trase mai in interior.

 

 

Inca un motiv in plus ca pe janTe de 5.5" nu se merita 190...

 

 

 

 

Eu am avut initial 170/60/17 pe janta de 5.5" si la un moment dat l'am schimbat cu 180/55/17. Diferenta nu a fost uriasa insa pot afirma cu certitudine ca e sesizabila, in curbe stranse spatele coboara o idee mai greu. Merge insa dus la capat fara probleme.

 

Ar mai fi un aspect pe care nu'l ia nimeni in seama, tipul si respectiv forma unei anvelope. Un tip "road" va fi mai turtit in balon pe cand un "sport" mai bombat si chiar oarecum ascutit. Din acest caz, desi masurile propriu-zise sunt identice, doua tipuri diferite de anvelope vor influneta in mod diferit asieta si respectiv ciclista unei motociclete...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un motiv in plus ca pe janTe de 5.5" nu se merita 190...

 

 

 

 

Eu am avut initial 170/60/17 pe janta de 5.5" si la un moment dat l'am schimbat cu 180/55/17. Diferenta nu a fost uriasa insa pot afirma cu certitudine ca e sesizabila, in curbe stranse spatele coboara o idee mai greu. Merge insa dus la capat fara probleme.

 

Ar mai fi un aspect pe care nu'l ia nimeni in seama, tipul si respectiv forma unei anvelope. Un tip "road" va fi mai turtit in balon pe cand un "sport" mai bombat si chiar oarecum ascutit. Din acest caz, desi masurile propriu-zise sunt identice, doua tipuri diferite de anvelope vor influneta in mod diferit asieta si respectiv ciclista unei motociclete...

 

Ride Safe!

\mai pe scurt sun anvelope cu profil " U " -cum am avut michelin pilot sport

si acum am D208RR care fata de michelin e cu profilul " V", mai ascutit, dar e proiectat sa obtina pata optima de contact... vorbesc de acelasit tip de pneu .... 180/55 dar conceptii putin diferite.....nu ma numar printre cei care au schimbat de la 180 la 190...dar stiu pe cineva care avea un 1000RR si avea de 200/... si nu ii placea cum sta mobra pe viraje...cand si-a pus 190/50... standard era alta mobra,

si mai stiu care are pe R1 190/55 in loc de 190/50 si atinge cu toba pe asfalt :) , la viraje

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai pe scurt sun anvelope cu profil " U " -cum am avut michelin pilot sport

si acum am D208RR care fata de michelin e cu profilul " V", mai ascutit

Confirm, eu am pus Dunlop GP Racer, este vizibil mai ascutit ca Pirelli-urile din fabrica. In consecinta pata de contact pe viraje este mai lata.

 

In plus desenul nu merge pana la muchie, ci se opreste la aproximativ 2 cm, asa ca jos de tot in viraj merg practic pe slick. Sunt foarte importanti ultimii centimetrii din pneu, acolo cazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va complexeaza asa de tare latimea, luati-va un cauciuc mai de touring, cu profil mai plat. Iluzie optica garantata, eu eram convins ca un Pilot Road de 160 e 180.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marimea conteaza, bre. Unii ar face orice pentru un centimetru in plus. Unii n-au nevoie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe tdm in talon am 150 sau 160/70/17 sau ceva de genu si acum am 180/55/17 si nu e nicio diferenta....e vorba de obisnuinta....si am de gand sa imi pun 190/50/17....si nu doar de dat prin fata teraselor :)) ci de placerea mea ca am cauciuc lat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe tdm in talon am 150 sau 160/70/17 sau ceva de genu si acum am 180/55/17 si nu e nicio diferenta....e vorba de obisnuinta....si am de gand sa imi pun 190/50/17....si nu doar de dat prin fata teraselor :)) ci de placerea mea ca am cauciuc lat :D

Motocicleta voastra se simte nesatisfacuta? Poate incercati o operatie de marire de cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...