Sari la conținut

Mi-am Demontat Copilul


UnderTaker
 Share

Postări Recomandate

Avand in vedere ca vine curatenia de primavara mi-am demontat copilul ca sa ii fac transplant de instalatie electrica. Adica inmanat cu j'de mii de metri de cablu - glumesc - l-am demontat sa ii schimb toate firele. Azi nu am reusit sa trec decat de semnalizari, urmand ca maine sa termin (sper). Acum urmeaza dilema. Cand am dat alternatorul jos, s-a dus cu el si jumate de garnitura - aialalta ramanand lipita de motor. Cu ce as putea sa o schimb? Ce materiale pot sa folosesc in locul ei? Vorbesc aici de garnitura dintre alternator si blocul motor si as vrea sa fac in asa fel incat sa nu imi curga ulei pe acolo.

Mersi la toti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc de ani de zile dosare....costa putzin shi sunt destul de bune....daca degresezi bine suprafetzele de contact shi mai dai shi cu gasket (silicon pt motoare) este beton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, din cartoane de dosar eu am facut chiar si garnitura dintre cilindru si carter, la simson (deci nu chiar garnitura de chiulasa totusi). Tai mai multe garnituri, nu e de-ajuns doar una, pentru ca sigur ai abateri de la planeitatea celor doua suprafete. Asa, intre garniturile de carton si intre garnitura si metal pui un strat subtire subtire de tot de silicon, atat doar cat sa-i schimbe culoarea cartonului, nu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[foloseste cu succes cartonul de cutie de dero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu din carton uns cu vaselina, pus in mai multe straturi mi-am facut garnitura la prezon la toba :) (n-aveam silicon rosu si nici chef sa cumpar :) - a se citi bani). Prietenii radeau si spuneau ca nu o sa tina, dar nu am avut treaba.

Cartonul era ceva de genul celui de la cutiile de detergent, cum spunea bykerkess, poate putin mai subtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar traiasca!!!! S-a rezolvat, nu mai curge ulei pe la alternator...DAR ACUM curge pe la busonul de golire a baii de ulei!!! Damn!

Pune-i o saiba din cupru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beleaua e ca tocmai ce i-am facut schimbul de ulei...Si daca il scot, mi se duce drq tot uleiul...Asa ca mai bine picuta (oricum nu picura mult) Dupa cum sicea cineva: comunistele nu pierd ulei...isi marcheaza teritoriul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de productia de garnituri : stia bunica ce stia cand imi zicea sa merg la scoala ca e buna cartea. ai carte ai parte.. de garnituri .. la cate cursuri am o sa fac garnituri la toate masinariile de pe lumea asta si imi mai ramane ceva si pentru navele extraterstrilor.. ca sa zici ca nu te ajuta scoala ..

 

acum la subiect : si eu folosesc carton de ziar.. exact ca in bancul cu "carioca"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in concluzie, cartonul sa traiasca!

traiasca!

De asemenea si limbile de papuci de la papucii de piele mai vechi...(care ar trebui sa fie in echiparea oricarui posesor de comuniste) :)

 

Beleaua e ca tocmai ce i-am facut schimbul de ulei...Si daca il scot, mi se duce drq tot uleiul...Asa ca mai bine picuta (oricum nu picura mult) Dupa cum sicea cineva: comunistele nu pierd ulei...isi marcheaza teritoriul!

golesti uleiul, pui un pic de cîlți de cînepa pe filetul buÂşonului si îi dai cheie...(eventual si un pic de silicon) apoi pui uleiul la loc. :)

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat mai atent si am observat ca surubul acela de la baie are pe centru o supapa mica alba (un fel de cuisor de plastic ce se poate apasa) Am pus silicon rosu la surub si la piulita sa-i ajunga. Ma gandesc ca scapa ulei pe la cuisorul ala de plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...