Sari la conținut

O porcarie, a dat un inteleigent cu spatele in mine


CMYK
 Share

Postări Recomandate

Buna, am o mica dilema cu un dosar de dauna RCA si v-as fi deosebit de recunoscator daca m-ati sfatui . Situatia sta in felul urmator: eu pe motocicleta, un "destept" cu masina a iesit cu spatele din parcare(dreapta) fara a se asigura. M-a lovit in partea dreapta apoi am picat taras pe stanga. Deschis dosar de dauna la asig, s-au facut poze, inclusiv kilometraj (21000 km aprox). Initial asigurarea mi-a recomandat un service "deosebit" de bun si profesionist cu care lucreaza. M-am dus pe la ei dar nu am ramas cand am constatat ca cel care urma sa faca un deviz facea calcule in minte dupa ureche si m-a intrebat din ce material sunt fabricate carenele . Am decis sa fac o deplasare de 150 km in cel mai apropiat oras cu reprezentanta (Honda). Acolo mi s-a facut un deviz pe suma de 16.676,85 RON incl. TVA. pe care scrie la final astfel :

 

"Prezentul certificat atesta legal ca lucrarile executate sunt de buna calitate si sunt garantate conform prevederilor HG 394/1995 si 796/96. Carenajele motocicletelor nu se repara si nu se vopsesc."

 

Doresc sa precizez ca motocicleta era inainte de eveniment in stare originala si f bine ingrijita (F4i Sport - ce rosie cu sa din 2 piese). Initial am avut multe discutii/negocieri pe marginea necesitatii inlocuirii/vopsirii pieselor avariate. De ex. inspectorul de daune a vrut sa treaca revopsire la semnalizatorul cel mai putin julit (care de fapt este turnat in plastic negru - putin aberant). Pus in situatia de a explica de n ori de ce sunt anumite piese pe deviz, in cele din urma, am lamurit inspectorul de dauna, si am trecut la faza urmatoare: M-a sunat intr-o zi sa-mi spuna ca a gasit dansul un service ce face reparatii moto "de cea mai buna calitate" - in alt oras la 120 km . Am vorbit telefonic cu respectivii si am ajuns la concluzia ca prefer sa schimb carenele dupa cod de culoare etc decat sa ma vad nevoit sa revopsesc tot si sa iasa o treaba "de mantuiala". Intre timp am cerut si calculul valorii la zi a motocicletei , valoare care pare-se e sub suma devizului. Facand o verificare, se pare ca am fost incadrat la starea de intretinere medie, desi, la moto din an 2001 cu 21000 km ma incadram la stare buna. Am adus inspectorului obiectiile de rigoare, dar se pare ca si asa, incadrat la stare buna, tot iese dauna totala. Mai departe mi s-a sugerat reparatie la service-ul gasit de ei, in cazul in care optez pt dauna totala mi s-a spus ca IMI VOR RETINE carenele si piesele avariate. Asta e partea care nu o inteleg, l-am intrebat si pe insp. de asig. de ce sa se retina 25% din valoarea la zi pt epava, iar apoi si piesele avariate, dansul mi-a spus ca asa fac toate asigurarile. Am hotarat sa merg pe varianta asta, convins ca faza cu recuperarea la carene si piese e o mare gogoasa menita a ma speria. Asta se intampla ieri, iar azi dimineata m-au sunat de la asigurari pe motiv ca au gasit o solutie ce bucura pe toata lumea : mi s-a oferit suma de 8000 lei cu posibilitatea de a pastra piesele avariate. Din ce inteleg eu, inspectorul si-a creat un atu fictiv cu care acum negociaza. Ma insel ? La valoare de deviz de aprox 3900 de euro, cu o valoare la zi a motocicletei de aprox 3550 de euro (2600 euro despagubire dauna totala), ei se ofera sa imi plateasca 8000 ron, adica aprox 1900 euro, oferindu-mi sansa de a pastra piesele avariate. In caz de dauna totala piesele astea in baza carei legi/norme se retin ? Imi cer scuze pt povestea lunga, am incercat sa acopar toate aspectele, sper sa aveti rabdare si sa ma sfatuiti ce sa fac mai departe.

Va multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla ieri, iar azi dimineata m-au sunat de la asigurari pe motiv ca au gasit o solutie ce bucura pe toata lumea : mi s-a oferit suma de 8000 lei cu posibilitatea de a pastra piesele avariate. Din ce inteleg eu, inspectorul si-a creat un atu fictiv cu care acum negociaza. Ma insel ? La valoare de deviz de aprox 3900 de euro, cu o valoare la zi a motocicletei de aprox 3550 de euro (2600 euro despagubire dauna totala), ei se ofera sa imi plateasca 8000 ron, adica aprox 1900 euro, oferindu-mi sansa de a pastra piesele avariate. In caz de dauna totala piesele astea in baza carei legi/norme se retin ? Imi cer scuze pt povestea lunga, am incercat sa acopar toate aspectele, sper sa aveti rabdare si sa ma sfatuiti ce sa fac mai departe.

Va multumesc,

 

Daca mergi pe dauna totala, mobra ta se considera epava, si ei au dreptul de a o retine si de a o "scoate la licitatie".

Eu zic ca cel mai bine e sa pastrezi mobra asa cum e si sa iei cei 1900 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care e RCA au dreptul de a o retine, sau am si eu dreptul de a o retine ? Stiu ca un dosar de dauna RCA se finalizeaza cand eu semnez ca sunt multumit si nu mai am pretentii. Mai stiu ca in caz de dauna totala se retine maxim 25% valoare epava. Chestia cu valorificarea epavei tare ma tem ca e la CASCO. Nu sunt 100% sigur de chestiile ce le scriu aici.

TU esti ? 100% ? Sau nu .... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe dauna totala, mobra ta se considera epava, si ei au dreptul de a o retine si de a o "scoate la licitatie".

Eu zic ca cel mai bine e sa pastrezi mobra asa cum e si sa iei cei 1900 euro.

 

E corect, din cate stiu eu asigurarea poate sa opreasca epava, dar atunci se da 100% din valoarea motorului, adica 3500 sau cat a zis el ca sa incadrat. Daca asigurarea vrea sa-i lase lui epava atuci se da in jur de 75-80% din valoare + epava, fara a se oprii nimic din ea. Eu asa stiu, acum 3 ani am avut o dauna totala cu un auto si am luat de la sigurari 80% din valoare asigurata + epava fara sa mi se opreasca nimic din masina. Dar pe foamea asta dracu stie, vezi ca este infiintata o institutie care supravecheaza asigurarile, afla un numar de tel. si incearca sa aflii ceva de la ei.

 

Incearca o reclamatie aici: http://csa-isc.ro/index.php

 

cine stie poate functioneaza ceva in tara asta.

Editat de crazydriver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe dauna totala, mobra ta se considera epava, si ei au dreptul de a o retine si de a o "scoate la licitatie".

Eu zic ca cel mai bine e sa pastrezi mobra asa cum e si sa iei cei 1900 euro.

 

 

 

nu e adevarat! din moment ce ti-au scazut epava nu au dreptul sa o opreasca...ori primesti suma totala si iti iau epava ori iti scad 25% epava si este a ta! sfatul meu?!?! nu accepta niciun cent in minus!!! sunt obligati sa iti dea o solutie la 30 de zile de la inceperea dosarului si in doua sapt sa iti vireze banii!du-te si fa-le o plangere si explica-le ca au mult mai mult de pierdut pe bani de judecata, amenzi si penalizari decat sa iti plateasca suma!

 

citeste aici: /index.php?...c=608&st=30

 

 

LE: sa ai in vedere si faptul ca suma pe care trebuei sa o primesti se mareste in cazul in care nu ai facut f multi km cu moto...vezi in link!!!

Editat de jinx22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista CSA, daca e sa le scriu lor, le scriu sesizare, pana atunci speram sa fie un RCA-guru prin zona pe forum....care sa ma lamureasca 100%, sa stiu cum sa pun problema cand ma duc sa ii dau raspunsul mincinosului de la asigurari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt niste carene julite mi se pare foarte bine sa incasezi 1900 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut reclamatie la csa si mi-au raspuns destul de repede. mi-au dat (in acte, pentru ca inca nu am finalizat problema ;)) de la vreo 4000 la 6000 de lei (carena fata, laterala, toba, scarita dreapta + alte maruntisuri - manete, semnale tot din 2001 motorul)....

daca ti-ar da 1900 E in regie proprie ar fi bine ca ti-ai lua doua seturi de carene de la baieti, plus vopsitul si ti-ar ramane bani si de suc...

 

una peste alta astia de la asigurari sunt niste nespalati nesimtiti si trebuie sa ai multa rabdare si sa fii si ceva mai infipt. daca vorbesti frumos nu ajungi departe :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de relevant mai e, eu la masina am prezentat o factura proforma numai de piese, care erau deja peste valoare de daune totala. Pe paza factura (un fel de deviz) m-au dat bani in cont, eu am ramas cu masina. Pana ziua de azi nu i-am reparat, dar asta e. Asta s-a intamplat in 2007, cu BCR asigurari. Oricum pana sa ajung acolo am vorbit cu CSA, am negiciat cu inspector, ca tot tinea cu ale lui, bineinteles. Factura proforma chiar am facut la reprezentant, pentru o masina cu varsta de 35 de ani... Inspectorul ar fi fost mai fericit cu un deviz de la service lui nea ghica, ca sa spun asa, dar pana la urma nu asigurare decide unde faci masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca au incadrat-o la medie e ok. bine ca nu e satisfacatoare

desi, conform legii, o motoreta ok nu poate fi incadrata decat la buna.

 

a)stare de întretinere buna

Autovehiculul prezinta: integritatea elementelor caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti; vopseaua intacta, fara exfolieri sau urme aparente de rugina a tablei; tapiteria fara pete, urme de uzura prematura sau rupturi; cauciucuri uzate uniform, fara sa prezinte uzuri accentuate pe flancuri ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul fara scurgeri de ulei pe partile laterale sau pe capotajele interioare ale spatiului afectat acestuia;

b)stare de întretinere medie

Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie sau capacelor de roti pâna la 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara; degradari ale vopselei în ceea ce priveste luciul, cu urme de rugina aparenta pe o suprafata totala pâna la 10 dm2, cu exfolieri pe o suprafata totala pâna la 1 cm2; pete pe tapiteria scaunelor;

c)stare de întretinere satisfacatoare

Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti mai mari de 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara: degradari ale vopselei, pierderea totala a luciului, cu exfolieri pe o suprafata totala mai mare de 1 cm2, cu urme pronuntate de rugina aparenta si zgârieturi; tapiteria deteriorata si murdara; cauciucurile uzate neuniform, cu accentuari pe unul dintre flancuri, ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul cu urme de ulei pe partile superioare si laterale ca urmare a scurgerilor la capacul distributiei, al chiulasei sau pe lânga garniturile de etansare; joc mare la volanul directiei.

 

 

 

 

mie mi-au incadrat-o la satisfacatoare, facut plangere la csa, asiguratorul angajat evaluator "impartial, care-a evaluat motocicleta mea fara sa o vada (decat din ce-avazut in dosarul de la asigurator, poze cu pixeli de un (1) cm) la aceeasi suma la ace-a evaluat asiguratorul

back to the csa, si-acolo vorbit cu cineva cre-a zis ca odata ce firma "impartiala" de evaluatori a ajuns la acea concluzie...doar in nstanta mai pot rezolva ceva

 

so, intelege-te cu ei sa-ti lase motoreta in starea care e sia-ti dea suma, far sa le mai lasi carene, etc. pot sa-ti explic mai multe si mai pe larg, dar acum sunt un pic in imposibilitate de a fi f coerent...

da un add sau daca esti din buc, maine la arc.

 

facem un calcul, meri la ei cu legea-n mana scoasa la imprimanta si-agungeti voi la un numitor comun. despre ce asigurator e vorba?

 

 

 

 

off: ciudat, desi simt ca-s f incoerent, mi-e f greu sa tastez si parca scriu de-o saptamana...am un chef de palavre nemaipomenit...hehe

 

 

bafta

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

betzigash criteriile alea, ce le-ai scris tu, pentru incadrarea intr-o anume stare de intretinere se aplica pt vehiculele la care nu se cunosc km reali sau nu pusca nicidecum cu starea vehicolului. Daca bine tin eu minte. La mine nu e cazul. Inafara de scarite pilot julite pe capete de la curbe :cheers: ...e stas. Va multumesc pt sugestii si ajutor, oricum maine am sa ii spun ca nu accept decat 75% din valoare la zi cu incadrarea in stare de intretinere buna. NU medie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

betzigash criteriile alea, ce le-ai scris tu, pentru incadrarea intr-o anume stare de intretinere se aplica pt vehiculele la care nu se cunosc km reali sau nu pusca nicidecum cu starea vehicolului. Daca bine tin eu minte. La mine nu e cazul. Inafara de scarite pilot julite pe capete de la curbe :D ...e stas. Va multumesc pt sugestii si ajutor, oricum maine am sa ii spun ca nu accept decat 75% din valoare la zi cu incadrarea in stare de intretinere buna. NU medie.

 

 

daca ti-ar face calculul dupa nr. de km.... ti-ai lua motoreta de noua. consulta-te totusi cu cineva care-a mai trecut prim asta

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit multe aberatii pe aici. nu au dreptul sa retina nimic din motocicleta ta!!!! sa iti arate in lege scris! caculul se face in functie de numarul de km si se pleasca de la stare medie in plus sau minus (in cazul tau minus adica spre valoare mica la uzura). cere banii conform deviz honda sau reparatie la honda. este dreptul tau prin lege. nu te mai lua dupa toti copiii de pe aici. legea e clara si una pentru toti. depune cerere de despagubire la dosarul de dauna pe toata suma din deviz chiar daca este mai mica decat valoarea despagubirii. trec cele 20 zile in care tre sa plateasca si apoi poti cere si penalitatile. apoi daca nu iti convine suma ceri modul de calcul si valoarea de nou din catalogul schwache a motociletei si din ultimul ordin CSA iti faci calculul singurel. media pe ani vechime este de 12000 km/an. la care se scad in cazul tau cate 0,1% la fiecare 1000 km parcusi mai putin decat acea medie (12000). mai departe te descurci tu.... ai grija ca se mai retine intre 0,1 si 25% valoarea epavei in cazul tau 25%.

succesuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa-i ceara sa dovedeasca ca-s reali km cu carte service. binenteles nici ei nu pot dovedi ca nu-s reali.

dupa care, daca vrei sa o incadreze la stare buna, or sa angajeze un evaluator si-o va evalua tot la suma la care-au ajuns ei. exista muuulte cai prin care sa nu-ti dea cat scrie "la lege".

 

te pui cu te-ncurci? tre sa ai un prieten la ei, sau "sa-ti faci" contra sumei corecte

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Betzigash, ok, hai sa zicem ca isi iau ei avaluator. Ala in baza a ce criterii evalueaza ? Ca in afara de loviturile de la accident totul e stas. Si KM or sa se dovedeasca reali, facem chestia asta la Honda, nu la cine vor ei. Apropos, eu in contractul de vanzare-cumparare de anul trecut cand am luat moto am trecut si nr de km, care erau 11 mii si ceva, care puscau intru totul cu cartea pe care erau numai stampile de Honda. Stiu ca se chinuie ei sa indoaie tot ce pot... dar nu pot face asta pana in panzele albe, ca nu-s de capul lor... CSA / avocat / presa in ultima faza. Daca nu fac ca ala ce si-a parcat Mercedes-ul in fata la allianz si scria mare pe el "Allianz nu despagubeste" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, asta inseamna o investitie mare de timp si bani. d'asta ziceam sa te duci cu legea-n mana la ei, eventual scoase rosii pasajele care te intereseaza) si sa va-ntelegeti. altfel...tre sa ai bani si sa poti astepta un an minim daca-i dai in jud.

 

bafta-n continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CMYK - asculta ce zice pachemon ca stie - tot cu el m-am sfatuit si eu in Octombrie cand am avut o problema similara cu mobra mea, intamplator tot Honda CBR 600 F Sport 2001 Rosie

vezi poate te ajuta asta /index.php?...&hl=allianz

daca te pot ajuta da-mi pm.

 

Bafta!

 

PS: pachemoane berea ta e tot la mine - o tin la rece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saga continua. Alaltaieri le-am comunicat refuzul ofertei de 8000 RON, azi am sunat sa vad ce se mai intampla, mi s-a spus ca imi dau dauna totala si or sa imi retina carenele pt a le distruge de fata cu mine :D . L-am intrebat daca asta e raspunsul oficial pe care il are de la seful sau, mi-a spus ca asta au vorbit ei doi la telefon, urmeaza sa ma sune sa imi ceara numarul de fax in momentul in care primeste hartie de la sef, sa mi-o transmita si mie prin fax. Coafura rezista... Luni/Marti (ca deh...sarbatoare) astept sa ma caute, daca NU, fac foarte urat. M-am acrit. Am fost sa imi spal motorul si imbecilul de acolo nu reusea sa scoata o mizerie ce parea a musca moarta de pe carena. A dat cu unghia pana sa realizeze ca de fapt era "ciobit" autocolantul, iar in momentul in care a pus jetul pe el...pac 1 cm patrat jos :blink: . N-am fost pe faza, eram la cativa metri, pana sa ajung sa ii spun sa caste neuronii faza era deja consumata. Tocmai schimbasem spalatoria, ii schimb si pe astia. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit multe aberatii pe aici. nu au dreptul sa retina nimic din motocicleta ta!!!! sa iti arate in lege scris! caculul se face in functie de numarul de km si se pleasca de la stare medie in plus sau minus (in cazul tau minus adica spre valoare mica la uzura). cere banii conform deviz honda sau reparatie la honda. este dreptul tau prin lege. nu te mai lua dupa toti copiii de pe aici. legea e clara si una pentru toti. depune cerere de despagubire la dosarul de dauna pe toata suma din deviz chiar daca este mai mica decat valoarea despagubirii. trec cele 20 zile in care tre sa plateasca si apoi poti cere si penalitatile. apoi daca nu iti convine suma ceri modul de calcul si valoarea de nou din catalogul schwache a motociletei si din ultimul ordin CSA iti faci calculul singurel. media pe ani vechime este de 12000 km/an. la care se scad in cazul tau cate 0,1% la fiecare 1000 km parcusi mai putin decat acea medie (12000). mai departe te descurci tu.... ai grija ca se mai retine intre 0,1 si 25% valoarea epavei in cazul tau 25%.

succesuri.

 

 

..de notat ca suma trebuie sa creasca in cazul in care ai mai putin de 12000 de km/an...adik daca tu ai o medie de 6000 pe an ei trebuie sa creasca suma asta...

 

Betzigash, ok, hai sa zicem ca isi iau ei avaluator. Ala in baza a ce criterii evalueaza ? Ca in afara de loviturile de la accident totul e stas. Si KM or sa se dovedeasca reali, facem chestia asta la Honda, nu la cine vor ei. Apropos, eu in contractul de vanzare-cumparare de anul trecut cand am luat moto am trecut si nr de km, care erau 11 mii si ceva, care puscau intru totul cu cartea pe care erau numai stampile de Honda. Stiu ca se chinuie ei sa indoaie tot ce pot... dar nu pot face asta pana in panzele albe, ca nu-s de capul lor... CSA / avocat / presa in ultima faza. Daca nu fac ca ala ce si-a parcat Mercedes-ul in fata la allianz si scria mare pe el "Allianz nu despagubeste" :P

 

 

...nu conteaza evaluatorul, ci dovada de la politie si constatarea de la service.le explici asa: judecata+penalizare de 1%/zi+amneda de la CSA+ suma de pe factura= mult mai mutl decat trebuei sa plateasca initial...binenteles daca o faci in regie proprie sa ai in vedere ca din suma totala se scade tva-ul..adik o sa mai castige si ei prin asta 19%

 

Saga continua. Alaltaieri le-am comunicat refuzul ofertei de 8000 RON, azi am sunat sa vad ce se mai intampla, mi s-a spus ca imi dau dauna totala si or sa imi retina carenele pt a le distruge de fata cu mine :D . L-am intrebat daca asta e raspunsul oficial pe care il are de la seful sau, mi-a spus ca asta au vorbit ei doi la telefon, urmeaza sa ma sune sa imi ceara numarul de fax in momentul in care primeste hartie de la sef, sa mi-o transmita si mie prin fax. Coafura rezista... Luni/Marti (ca deh...sarbatoare) astept sa ma caute, daca NU, fac foarte urat. M-am acrit. Am fost sa imi spal motorul si imbecilul de acolo nu reusea sa scoata o mizerie ce parea a musca moarta de pe carena. A dat cu unghia pana sa realizeze ca de fapt era "ciobit" autocolantul, iar in momentul in care a pus jetul pe el...pac 1 cm patrat jos :blink: . N-am fost pe faza, eram la cativa metri, pana sa ajung sa ii spun sa caste neuronii faza era deja consumata. Tocmai schimbasem spalatoria, ii schimb si pe astia. :D

 

 

nu au dreptul asta!daca iti sparg alea nu iti mai scad epava! simplu!

Editat de jinx22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPDATE fratilor :D

M-a trezit azi dimineata desteptul de la GENERALI (ca tot intreba lumea despre ce firma e vorba) sa ma intrebe daca nu am numarul de telefon al celui ce m-a lovit, deoarece vor sa faca o RECONSTITUIRE :D

Zombi cum eram am cautat in tel si pana la urma am gasit nr. salvat de cand am fost la politie, l-am intrebat pe ala de la Generali de ce isi bate joc de mine si i-am zis sa isi reconstituie toata viata ca eu sunt satul de ei, apoi am inchis. M-am ridicat din pat, m-am spalat la ochi si apoi l-am sunat inapoi sa il intreb ce e cu visele astea. Intai era cumva, apoi altcumva, in cele din urma ajungem la un numitor comun referitor la valoarea daunei (deviz Honda, eliminat discutii inutile pe marginea devizului). Ulterior ca ei imi dau asa, apoi invers, apoi ma minte ca imi da dauna totala si imi retine carene, apoi ca nu , apoi ca asa facem, asteptam hartie de la sefu, apoi ma suna azi ca vor reconstituire. Dupa o luna si jumatatel. I-am comunicat politicos ca eu imi bag p in ea treaba, scriu sesizare la CSA, apelez la avocat si dau sfoara si in media, cunosc ceva persoane la entitati media locale si ma vor ajuta. I-am spus ca am avut destula rabdare cu ei, dar nu randare sa isi bata joc.

Dupa mi-am baut cafeaua si l-am sunat si eu pe ala ce m-a accidentat. E in AFRICA :moto: si nu vine numai in IULIE. Printre altele mi-a spus ca el si-a pus masina la punct si nu intelege ce reconstituire vor aia, pe el inca nu il sunasera. Ce sa mai zic ? Parchez moto in fata la generali, trag husa pe el si scriu cu spray fluorescent "generali isi bate joc de voi, pazea! "............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPDATE fratilor :D

M-a trezit azi dimineata desteptul de la GENERALI (ca tot intreba lumea despre ce firma e vorba) sa ma intrebe daca nu am numarul de telefon al celui ce m-a lovit, deoarece vor sa faca o RECONSTITUIRE :D

Zombi cum eram am cautat in tel si pana la urma am gasit nr. salvat de cand am fost la politie, l-am intrebat pe ala de la Generali de ce isi bate joc de mine si i-am zis sa isi reconstituie toata viata ca eu sunt satul de ei, apoi am inchis. M-am ridicat din pat, m-am spalat la ochi si apoi l-am sunat inapoi sa il intreb ce e cu visele astea. Intai era cumva, apoi altcumva, in cele din urma ajungem la un numitor comun referitor la valoarea daunei (deviz Honda, eliminat discutii inutile pe marginea devizului). Ulterior ca ei imi dau asa, apoi invers, apoi ma minte ca imi da dauna totala si imi retine carene, apoi ca nu , apoi ca asa facem, asteptam hartie de la sefu, apoi ma suna azi ca vor reconstituire. Dupa o luna si jumatatel. I-am comunicat politicos ca eu imi bag p in ea treaba, scriu sesizare la CSA, apelez la avocat si dau sfoara si in media, cunosc ceva persoane la entitati media locale si ma vor ajuta. I-am spus ca am avut destula rabdare cu ei, dar nu randare sa isi bata joc.

Dupa mi-am baut cafeaua si l-am sunat si eu pe ala ce m-a accidentat. E in AFRICA :moto: si nu vine numai in IULIE. Printre altele mi-a spus ca el si-a pus masina la punct si nu intelege ce reconstituire vor aia, pe el inca nu il sunasera. Ce sa mai zic ? Parchez moto in fata la generali, trag husa pe el si scriu cu spray fluorescent "generali isi bate joc de voi, pazea! "............

 

 

frate, de ce accepti asa ceva!?mergi la ei acolo si spune-le clar ca daca pana maine nu iti vezi banii in cont si suma completa le faci plangere la CSA.pe langa faptul ca isi iau si amenda mai si platesc 1% penalizare pe zi.scoate la imprimanta legea si mergi la ei si le dai cu ea in cap.nu iti sparge nimeni nimic atat timp cat o sa iti scada din epava intre 1 si 25%(in cazul tau 25%).nu inteleg de ce le permiti atatea si stai atat de vb cu ei la tel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia o sa apeleze la toate mijloacele legale ca sa te intarazie cu banii. dupa ce o sa le termine, o sa intarzie pur si simplu. vor de fapt sa-l cheme pe asigurat sa mai dea inca o declaratie la sediul lor, sa le zica cum a fost. o sa ceara de la politie procesele verbale ( si politia o sa se grabeasca sa le dea... am avut un incident similar, un idiot mi-a rasturnat un motor cand era parcat, pana la urma m-am dus personal la politie si le-am luat. l-am intrebat pe imbeciulul de la asigurari de ce are nevoie de toate astea si mi-a raspuns ca vrea sa verifice daca nu suntem intelesi :D . i-am spus : bine mai desteptule, daca eram intelesi crezi ca ai fi gasit vreo diferenta intre procesele verbale si declaratii?? ) nu, explicatia e ca trag de timp cu banii. solutia e comisia de supraveghere a asigurarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...