Sari la conținut

Prese Pentru Jawa!


cristian78
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am o problema destul de dificila .... totusi nu e urgenta... nu stiu cu ce sa-mi desfac motoru'.

 

 

STIE CAREVA CE FEL DE PRESE SA FOLOSESC PENTRU A SCOATE AMBIELAJUL si RULMENTII DE PE CARTER ??????

 

CREDETI ca se potrivezc prese de la alte "chestii" (de la rulmentiii de dacie de ex.)???

 

VOI CARE AVETI JAWA ce folositi?????

 

 

MERCI!

 

 

PS:

Anu' trecut am fost nevoit sa-mi desfac motoru de la JAWA .... cu ciocanu' si cu dalta :D (bineintzeles cu grija mare sub indrumarile lui Axa, care are experienta mai multa)..... dar nu am reusit sa scot ambielajul din ambele cartere ...... acum vreau sa-i schimb alte chestii (separator, semeringuri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci .... am vazut anuntul, dar specifica la piese nefolosibile si separatorul de cartere.

 

Stiti nu prea vreau sa ma apuc acum de proiectat prese .... poate are careva si imi poate spune si mie dimensiuni/schitze etc....

 

PS: Imi era mila sa lovesc tare cu ciocanu ..... dupa ce dadusem destui bani sa-mi repare ambielajul (am folosit un ciocan invelit in plastic, dala' rosu').

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e posibil sa nu fie vorba de separatorul de cartere care e stricat, ci de carterele insasi.Caz in care ....e groasa rau :D

 

Presa de care zici are 2 craci=suruburi care se infileteaza in gaurile din carterul stang si cu un surub central impinge in conul ambielajului.Asta se face dupa ce scoti pinionul primar de pe ambielaj cu o presa cu 3 craci "caracatita :P ", cu multa bataie de cap ca ala e presat acolo pe con.

Rulmentii de la cutie se scot cu ciocanul spre interior,pentru rulmentii de pe ambielaj (aia din capete) trebuie o presa cu 3 craci dar ...problema:

cracii nu incap intre rulment si "sunca" ambielajului. La rulmentul central nu am umblat niciodata, dar trebuie demontat ambielajul si pe urma centrat la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa cred ca e separatorul :D .

Pana acum am merfs foarte bine cu garnitura aia ...... si inca mai merge, dar il desfac sa vad cum arata si sa ii pun una din aluminiu....

 

Daca imi fac prese il desfac detot.

 

Merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...