Sari la conținut

ISTORIA Chopperelor UNDE A INCEPUT


robychopper
 Share

Postări Recomandate

revenire la acest topic pt cei noi aparuti pe forum....

 

cititi primul post scris acolo aveti istoria .....

 

va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

reportaj tradus din revista BIKER ZONE din spania

 

Multi sustin ca chopperele sau nascut inepind cu filmul EASY RIDER.

Altii lsitueaza inceput chopperelor prin anii 60 in USA mai bine spus in california,ar mai fii unii care spun ceva ca pe undeva pe linga coasta de est.

rokeri au si ei de spus ceva,spunind ca sa inceput cu filmul SALVAGE cu marlon brando si prietenii lui conducind motociclete englezesti.

Ca originea lor ar fii in motoarele BSA,TRIUMPH,NORTON,etc ale britanicilor,ca nu ca primele autentice choppere ar fi INDIANURILE,ca ar fi HARLEYURILE

Adevarul este ca chopperele nu sau nascut in USA,nici in anii 60,nici ca ar fii vreo marca legendara

Prima aparitie a fost in anii 30 intro zona numita TASMANIA in AUSTRALIA

si motocicleta se numea REX-ACME

PRIMI choperisti nu fumau marijuana si nici nu erau inbracati in haine de piele nici macar nu aveau bocanci nici barba

Erau inbracati in costum de stofa camasa alba si nu le lipsea nici o data cravata si pipa in gura

Citeodata mai era cite unul care isi tragea ciorapi peste pantalonii de stofa

Nu erau nici un fel de OUTLAWS sau HELLS ANGELS erau cit de simplu se putea pe vremea acea si conduceau niste motoare iesite din comun total pt anii 30

Daca va aduceti aminte din desnele animate cu coiotul si pasarea ce fugea de rupe pamintul si facea BIP BIP asta ar fii unica legatura cu primul chopper

In desenele alea animate tot timpul pe bombele care le punea coiotul sa prinda pasrica...pe bombele acelea scria ACME exact asa cum se numeste si prima marca de CHOPPERE inventata prima si prima oara in 1922

O marca engleza ce uza pe vremea accea niste motoare V-TWIN create de ei care dupa un timp in 1922 a fost cumarata de firma REX si dupa un timp se numeau REX-ACME prima firma de choppere si firma sa numit dupa aia sa numit ACME-RUDGE CHOPPERS cu sediul in AUSTRALIA,pe pantul lui VAN DIEMEN in ziua de azi cunoscut sub numele de TASMANIA si pe vremea accea o ex colonie britanica

GRANDAD FESTER a construit pt prima oara in lume PRIMUL CHOPPER in 1922

care este si il vedeti in prima poza facuta in 1927

iar fii sai in a doua poza in 1932 care au facut bazele primelor choppere

 

UN SALUT SI RESPECT LA FAMILIA FESTER;SI LA REX_ACMEsi la ACME-RUDGE- CHOPPERS

si in special TASMANIEI tara in care sa nascut CHOPPERELE

CE TARE! Chiar nu stia prostia mea de asa ceva!E foarte interesanta faza, oricum de cand ma stiu eu cu sangele pentru motoare am zis ca australieni fac treaba mai faina ca BLHA-usa si uk!!Eu am parerea ca ei fac si cea mai meseriasa treaba, din cate stiu eu ei sunt singuri care fac motoarele de la zero fara ajutorul vreunui intermediar!

 

O sa iau discutzia de unde a ramas Blackrider.

Din cate imi amintesc prima fratzie de chopperishti(implicit modelul celorlalte) a fost Hells Angels. Derivat de la numele unei escadrile de bombardiere din al doilea razboi mondial, numele shi simbolul(capul de mort cu aripi)sunt luate de baietzii proaspat intorshi de pe front...shi nu din Vietnam, ci din Al Doilea Razboi Mondial. Cam prin '48 (San Berbardino) ia fiintza clubul de motociclishti Hells Angels MC. Avand probleme cu adaptarea la viatza civila shi lipsa ei de adrenalina, membrii clubului traiesc mai mult sau mai putzin pe langa lege(exprimare subtzire ca sa nu-mi sara iar in cap iarashi Pionierii)

Fiind putzini shi America(anii 50 deja) fiind aflata in plina dezvoltare a lumii interlope(sindicatele devin mafii) , Hells Angels sunt un fenomen ushor de trecut cu vederea.

Dupa Vietnam, cand s-au intors acasa noii "recrutzi" ai Hells Angels, fenomenul ia amploare. Inadaptabili la viatza civila, shi nu de putzine ori cu sechele din vremea frontului, multzi soldatzi lasatzi la vatra sunt izolatzi de societate. Ei primesc o suma de bani pentru serviciile oferite Statelor Unite...= Harley. Unii mai norocoshi se fac shi cu o pensie , modica, dar de ajuns pentru benzina:).

De aici incolo incep shi ei sa fie cunoscutzi...Majoritatea erau bine familiarizatzi cu Speed-ul(shi nu ma refer aici la viteza) de catre Unchiul Sam, asha ca in scurt timp devin o fortza importanta in vanzarea metanfetaminelor. Lucreaza (din an in pashti cate unii) ca baietzi de ordine sau pur shi simplu bataushi platitzi.

Poate cel mai cunoscut eveniment e participarea lor la concertul lui Rolling Stones din '69 cand in plata pt ei ( ca baietzi de ordine) a intrat prin contract shi bere in valoare de 500 de parai...buahahhaha...Iar pe vremea aia suma asta era babana!

In fine, s-a iscat o altercatzie shi l-au omorat pe un sarman negraci.Mare scandal bine intzeles ..toate ziarele trambitzeaza!

Ash putea sa mai continui da mi-e tare somn shi parca vad ca nici Dreacu nu o sa citeasca ce am scris aici. Oricum de la ei am "luat" (ma refer la chopperishti)stilul de imbracaminte shi aierul cool... cel puztin.

Poate o data o sa scriu shi despre evolutzia designului la custom chopper shi tzoale de chopperishti, tot legat de subiectul asta. Vrem nu vrem ei ne sunt eroii! Eu unul ii respect shi stimez!

Bafta!

Ziceai ca nimeni nu o sa citeasca, chiar pare interesanta faza!Mai dezvolt-o! :)

 

revenire la acest topic pt cei noi aparuti pe forum....

 

cititi primul post scris acolo aveti istoria .....

 

va salut

M-am documentat de la 1-6.....si desigur ce urmeaza :)

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu ei sunt singuri care fac motoarele de la zero fara ajutorul vreunui intermediari

in ziua de azi nu sunt singurii ce fac totul de la zero,exista multi in timpul de azi cam prin toata lumea ce fac cam totul de la zero numai ca nu sunt asa cunoscuti public

Bineinteles motorul este de la s&s sau harley sau ultima sau orice alta marca de motoare in V......

 

salut

si vad ca a e bine venita reinvierea topicului...nu numai pt tine icelord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca a e bine venita reinvierea topicului...nu numai pt tine icelord

Ma bucur, crede-ma!!! :)

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu unde am citit acu' vreo 2 ani (pe net undeva) ca de fapt prima motocicleta construita in forma de chopper a fost undeva in Suedia ....modificata de un nene, tot prin anii '20....dup care au aparut astea de la ACME. e posibil sa fi fost informatie falsa pusa pe net.

Citisem despre ACME inainte sa vad topicul asta...(dar nu stiam ca-i zice ACME, stiam de-o familie de australieni din Tazmania)...

 

foarte bine ca l-ai pus aici robby. sa vada lumea ca nu americanii sunt chiar primii choperisti...chit ca ei reprezinta esenta (sau mai bine zis reprezentau esenta ca acum prea putini isi mai cioparesc fiarele singuri, si s-au umplut statele de contabili si dentisti 'week-end-warriors' pe harlane)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma uitasem acum cind am pus topicul asta ohoooooohoooohooo in 15 Jan 2004 :) au trecut 4 ani si ceva de atunci , nu imi vine sa cred ca a trecut asa repede timpul :)

 

Am gasit doua linkuri cu acelasi reportaj ce cred ca lau luat aia de la noi de pe forum imi dau seama dupa poze....ca habar nam in ce limba e scris....poloneza,ceha,

http://www.motomanai.lt/p-articles.id-1144.back-1.html

 

http://www.lrytas.lt/?id=11501038241149549764&view=4

 

in acest link cei de la motorlife au pus acelasi lucru atit ca au scris de unde il au ....

 

http://www.motorlife.ro/muzeu/istoria_chopperelor.htm

 

salutare

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma uitasem acum cind am pus topicul asta ohoooooohoooohooo in 15 Jan 2004 :) au trecut 4 ani si ceva de atunci , nu imi vine sa cred ca a trecut asa repede timpul :)

 

Am gasit doua linkuri cu acelasi reportaj ce cred ca lau luat aia de la noi de pe forum imi dau seama dupa poze....ca habar nam in ce limba e scris....poloneza,ceha,

http://www.motomanai.lt/p-articles.id-1144.back-1.html

 

http://www.lrytas.lt/?id=11501038241149549764&view=4

 

in acest link cei de la motorlife au pus acelasi lucru atit ca au scris de unde il au ....

 

http://www.motorlife.ro/muzeu/istoria_chopperelor.htm

 

salutare

Asta da faza, (te-au furat) oricum asa ca fapt divers e Lituaneza!! B)

Chiar ca trece timpul repede, nu imi vine sa cred ca si eu am imediat un an de cand am motor si am facut cu el 6000 de km ceea ce dupa mine nu e suficient(scuze de off topic)!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

intreba cineva ce inseamna ACME (in limbajul mai de strada)

altcineva a dat un raspuns - ceva pericol

ei bine uite si raspunsul meu pe care l-am gasit .... greu

Another Crazy Man Exploding - in timpul goanei dupa aur(din australia dupa anul 1850 nu mai tarziu de anul 1930) cuvantul apare in comunitatile cautatorilor de aur si era adresat celor mai bogati (gasisera ceva aur) ,foloseau dinamita (TNT) pentru a forma puturile de mina... se pare ca nu se pricepeau prea bine cu explozibilul . Cand gasesc linkul am sa il pun aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreba cineva ce inseamna ACME (in limbajul mai de strada)

altcineva a dat un raspuns - ceva pericol

ei bine uite si raspunsul meu pe care l-am gasit .... greu

Another Crazy Man Exploding - in timpul goanei dupa aur(din australia dupa anul 1850 nu mai tarziu de anul 1930) cuvantul apare in comunitatile cautatorilor de aur si era adresat celor mai bogati (gasisera ceva aur) ,foloseau dinamita (TNT) pentru a forma puturile de mina... se pare ca nu se pricepeau prea bine cu explozibilul . Cand gasesc linkul am sa il pun aici...

 

bun postul tau ...buna informatie pt cultura generala .....asteptam linkul...

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca pasionat de istoria rablelor, si de rable in general, din ce-si aduce creieru meu imbibat de bautura aminte, Rex ACME e mare producator de mobre din Anglia, de pana in al doilea razbel mondial.

Era o mare companie fondata de doi frati.Erau motoare de curse, si participau la numeroase competitii, luptandu-se parca cu mobre gen Broudh Superior,BSA sau Norton la eleganta si putere.Defapt firma asta era fuziune intre doua companii, Rex, si evident, ACME :blbl:

 

Am tinut minte compania, pt ca sunt inventatorii furcii telescopice pe mobra, si cred ca in general :)

 

caut cartea asta ca nebunul si tot nu dau de ea, ca acolo sunt duzina de informatii faine, cu poze:

Title: The Illustrated Encyclopedia of Motorcycles, Editor: Erwin Tragatsch, Publisher: New Burlington Books, Copyright: 1979

:-L (acolo veti gasi foarte multe raspunsuri, ilustrate)

 

si uite si un REX ACME, gasit pe youtube :D (nu-i chopper)

 

spor la cautari, dragi chopperisti :disappointed:

 

uite si ceva poze cu originalele europene:

http://www.vintagebike.co.uk/Bike%20Direct...Rex%20Index.htm

nu le pot pune aici, pt ca-s in carantina, dar gasiti pe acolo vr'o doua :D

 

si apropo....parca

ACME = IN VARFU PIRAMIDEI (cea mai tare) :D din ce-si aduce dibla mea aminte

 

GRANDAD FESTER a construit pt prima oara in lume PRIMUL CHOPPER in 1922

dap...a modificat un ACME si l-a facut mai util pt australia si "strazile" din teritoriu :D astfel a iesit chopperu

 

intreba cineva ce inseamna ACME (in limbajul mai de strada)

altcineva a dat un raspuns - ceva pericol

ei bine uite si raspunsul meu pe care l-am gasit .... greu

Another Crazy Man Exploding - in timpul goanei dupa aur(din australia dupa anul 1850 nu mai tarziu de anul 1930) cuvantul apare in comunitatile cautatorilor de aur si era adresat celor mai bogati (gasisera ceva aur) ,foloseau dinamita (TNT) pentru a forma puturile de mina... se pare ca nu se pricepeau prea bine cu explozibilul . Cand gasesc linkul am sa il pun aici...

la acea vreme nu prea exista intre clasele sociale care detineau motociclete, limbaje de strada.

erau foarte civilizati, mari magnati si bancheri :D

aia cu goana dupa aur s-ar potrivi, dar totusi, din cate imi amintesc, insemna "The Highest Point" :D era si normal, pt faptul ca firma respectiva este una dintre cele mai mari firme din istoria Angliei, si la vremea aceea aveau clienti babani(nu-si permiteau oamenii de rand sa-si cumpere o motocicleta) si mai si castigau curse cu renume :D

 

asadar, import in Australia, adaptare la conditiile de teren asupra unei motociclete cu renume, de viteza, si ...tanaaaam:

Primul Chopper :D

 

De aceea s-a pastrat si numele, din respect.Pt ca la vremea aia, oamenii puneau mult pret pe imagine, pe marca.

 

Promit ca voi mai cauta date in limita timpului disponibil, si voi face o povestioara mai placuta la citit :ok:

 

PS: Daca vorbim de inceputuri, si de istoria chopperelor, aceasta nu poate fi asemuita in niciun caz cu nelegiuiti prafuiti, cu plete, clasici outlaws :D Astia au aparut mai tarziu, treptat treptat, in urma aparitiei renumitei motociclete Triumph Bonneville(care insemna sex drugs and rock'n roll) pe piata americana, si a lui Marlon Brando(Dumnezeu sa-l odihneasca)pe ecrane :hug: Si din ce stiu, nici pielea nu e unealta vestimentara de satanisti roackeri, ci era foarte utila tot chopperistilor, care circulau in desert si era mult praf.

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun postul tau ...buna informatie pt cultura generala .....asteptam linkul...

 

salut

am gasit ceva mult mai vechi (inca mai caut site dar nu imi mai aduc aminte ce cautam la vremea aia :-L )

 

istoria cuvantului ACME : prezent in vocabularul grecilor antici AKME - punct (in sensul de intarire ,nu ca si semn de punctuatie :disappointed: ). Cuvantul grecesc are o radacina Proto-Indo-Europeana ,traducere ascutit (varf ascutit - sharp pointed) ,o alta radacina a cuvantului gasindu-se in dictionarul grecilor mai din zilele noastre akis si al vechilor vorbitori de limba latina accus - ac (ceva intepator) .

 

Scuze daca is offtopic ... ar trebui sa ma opresc ca si asa nu "E" buna istoria (ca se repreta) .... si cultura generala ... :blbl:

 

noi sa fim sanatosi ca de dus ... .

 

Cu respectul pe care vi-l port ....:)

 

PS: sursa http://www.alphadictionary.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

ACME - acronim pentru A Company that Makes Everything, firma fictiva din desenele animate Looney Tunes, stiti,alea cu coiotul... N-are nici o legatura probabil cu marca amintita de choppere, doar daca nu cumva era o ironie a fabricantului.

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a meritat revenirea la acest topic , cu toate ca a trecut o gramada de timp...cei noi veniti vor aprecia topicul..

 

salutare taica si noroc :lol:

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a meritat revenirea la acest topic , cu toate ca a trecut o gramada de timp...cei noi veniti vor aprecia topicul..

 

salutare taica si noroc :laugh:

Eu am citit sa ma mai documentez, ca nu aveam nici o idee, de aia nici nu am comentat pentru ca ma consider un nou venit :lol: !Scuze de Off Topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...