Sari la conținut

Inventie


cata_cata_cata
 Share

Postări Recomandate

Sal de mult timp ma bate gandul sa construiesc o bicicleta cu motor de drujba. Mentionez ca voi folosi un motor de drujba de 4cp si 46cm3 de pe o drujba mai veche cu manere pe care le voi dezasambla odata cu lama si astfel nu va trebui sa-mi fac probleme cu aprinderea si alte lucruri. CEea ce nu prea stiu eu este cum sa fac transmisia pentru ca as vrea ceva de genu lant de la motor la foaia de angrenaj pentru a schimba vitezele cu ajutorul pinioanelor ce parere aveti??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal de mult timp ma bate gandul sa construiesc o bicicleta cu motor de drujba. Mentionez ca voi folosi un motor de drujba de 4cp si 46cm3 de pe o drujba mai veche cu manere pe care le voi dezasambla odata cu lama si astfel nu va trebui sa-mi fac probleme cu aprinderea si alte lucruri. CEea ce nu prea stiu eu este cum sa fac transmisia pentru ca as vrea ceva de genu lant de la motor la foaia de angrenaj pentru a schimba vitezele cu ajutorul pinioanelor ce parere aveti??

nu vreau sa te descurajez da randament prea mare nu o sa-ti dea motorul asta de drujba pus pe bicicleta,,,indiferent cat de puternic ar fi....inainte de-a te apuca de treaba tre sa iei in calcul anumiti factori cum ar fi ,nu ai suspensie si chiar daca ai avea nu te ajuta prea mult (cea de bicicleta),nu ai (pe motorul de drujba) rapoarte de transmisie a cuplului (cutie de viteze)ai unul singur pt care a fost conceput si anume pentru taiat lemne,

si daca tot vrei sa incerci cu lantul la foaia de angrenaj tre sa ai un pinion mic la motor si pe foaie unul mare (minim 6 ture cel mic la o tura la cel mare )si de la foaie la roata la fel ,adica tot 6 ture la pinionul de pe foaie la una la cel de pe roata...bafta...si anunta-ne si pe noi cand te apuci de treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
nu vreau sa te descurajez da randament prea mare nu o sa-ti dea motorul asta de drujba pus pe bicicleta,,,indiferent cat de puternic ar fi....inainte de-a te apuca de treaba tre sa iei in calcul anumiti factori cum ar fi ,nu ai suspensie si chiar daca ai avea nu te ajuta prea mult (cea de bicicleta),nu ai (pe motorul de drujba) rapoarte de transmisie a cuplului (cutie de viteze)ai unul singur pt care a fost conceput si anume pentru taiat lemne,

si daca tot vrei sa incerci cu lantul la foaia de angrenaj tre sa ai un pinion mic la motor si pe foaie unul mare (minim 6 ture cel mic la o tura la cel mare )si de la foaie la roata la fel ,adica tot 6 ture la pinionul de pe foaie la una la cel de pe roata...bafta...si anunta-ne si pe noi cand te apuci de treaba

Saptamana asta o sa ma apuc si o sa revin cu poze si raspunsuri saptamana viitoare :disappointed: dar as vrea sa mai discutam da add la cata_cool_65 :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu sunt cel care a facut o astfel de jucarie. Sfatul meu pentru cei mai comozi: exista kit-uri de motoare de bicicleta pe internet. Se potrivesc la fix ... nu mai trebuiesc facute decat mici adaptari. Plus ca aceste kit-uri permit folosirea bicicletei ... ca bicicleta (adica merge atat cu motor cat si cu pedale in caz de defectiune a motorului sau pana de benzina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu lasi bicicleta asa cum este si drujba ( cred ca ai vrut sa spui fierastrau mecanic... si nu traducerea in rusa a cuvantului "prietenie") sa o arunci sau, sa tai lemne cu ea . Aifi mai castigat in urma efortului fizic depus ! Dar , daca esti motivat sa bricolezi... succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moamaaaaaa avem un inteligent intre noi. Sa mori tu ca nu ai folosit niciodata traducerea in rusa a cuvantului prietenie sau ca suntem inculti ca folosim denumirea de drujba. Si nici macar nu e fierastrau mecanic tu, desteptule, de-ti dai importanta. E moto fierastrau in cel mai rau caz. Mecanic e ala de dai tu toata ziua la mana cu in prieten sa dai busteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moamaaaaaa avem un inteligent intre noi. Sa mori tu ca nu ai folosit niciodata traducerea in rusa a cuvantului prietenie sau ca suntem inculti ca folosim denumirea de drujba. Si nici macar nu e fierastrau mecanic tu, desteptule, de-ti dai importanta. E moto fierastrau in cel mai rau caz. Mecanic e ala de dai tu toata ziua la mana cu in prieten sa dai busteni.

Pe vremea cand eram deja cu mii , poate sute de mii de kmtri parcursi, se nastea un geniu prin arges, mergand, la inceput , in patru labe. Se pare ca acum foloseste numai doua si este pacat !Ai timp sa te maturizezi, daca vei reusi sa lasi din tupeu deoparte ! Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rolly, ce ai spune de un ban ? lipsa de bun simt de care dai dovada o cam cere. dar nu meriti efortul, deocamdata. persevereaza si mai vedem. Ar mai fi o posibilitate relativ la topic-ul in speta... sa transformam o drujba in bicicleta...Nu este o provocare interesanta ? ( se poate schimba lantul bicicletei cu unul de drujba si, avem avantajul ca atunci cand ne primblam multumiti de creatie , putem taia si lemne simultan ! sau variante...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...