Sari la conținut

Muntii Tatra


Postări Recomandate

Excursie de weekend Brno - Poprad (Slovacia) - Vysoke Tatry, la poalele celui mai inalt varf din muntii Tatra, Lomnicky Stit, 2634m.

 

Poze:

http://picasaweb.google.com/otommaniac/Vys...feat=directlink

 

Am dormit o noapte in cort si am congelat (pe drum, deoarece am plecat vineri la ora 18 din Brno) apoi o noapte la hotel, 15e/persoana chiar in Vysoke Tatry.

Frumos domle, frumosi munti, jumatate din drum a fost peisaj de vis, am amortit de mers cu capul intr-o parte.

 

Enjoy ca eu am enjoyed destul azi. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tura ! Ce-mi plac muntii aia :bounce:

 

Cati km ai bagat si cat te-a costat toata distractia ? Asa informativ ...

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura in sine a costat foarte putin:

Benzina: am plecat cu rezervorul plin, apoi am pus de 2 ori de cate 15 euro.

Cazarea: 1 noapte la cort (free) apoi o noapte la hotel 15e/persoana.

Deci doar excursia: 60euro.

Km: 357 x 2 + marunt pe-acolo = 850.

 

Acolo: telecabina 13euro/persoana + parcarea 6e = 32e

seara papa/beutura: 15e

Suveniruri: 20 euro

 

60+32+20= 112e. in total +sau- 20

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura...super poze.....la cat mai multe ture de genu'.......vad ca s-a mai topit din zapada de cand am fost noi :D

 

@Lutzifer : asa,asa aduna informatiile....urmatorul topic despre Tatra vreau sa-l vad deschis de tine :bounce: cu poze muuuulte

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura...vad ca s-a mai topit din zapada de cand am fost noi :D

Pai pozele voastre m-au inspirat.. :D

 

Am zis, ce naiba, sunt la 350km si sa nu ma duc.. :bounce:

post-7046-1245042045_thumb.jpg

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursie de weekend Brno - Poprad (Slovacia) - Vysoke Tatry, la poalele celui mai inalt varf din muntii Tatra, Lomnicky Stit, 2634m.

Frumoase locuri, dar vezi ca cel mai inalt varf din Tatra se pare ca ar fi Gerlach (2655m).

Cum e cu politia si cu limitele de viteza prin Cehia si Slovacia, cam ca la noi sau cam ca la austrieci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase locuri, dar vezi ca cel mai inalt varf din Tatra se pare ca ar fi Gerlach (2655m).

Cum e cu politia si cu limitele de viteza prin Cehia si Slovacia, cam ca la noi sau cam ca la austrieci?

E posibil, tot ce stiu e de pe google... inseamna ca asta e cel mai mediatizat. :P

 

Cum sa fie, ca in Cehia. :D

 

Politia e OK cu motociclistii in Cehia, se pare ca si in Slovacia. Adica nu te opreste nimeni degeaba, cu parcatul nu e problema, inchid ochii mereu chiar daca o lasi pe trotuar (bine, locul de handicapat e sfant aici, amenda e imensa, in jur de 1000euro), la limita de viteza inchid ochii, la mers printre benzi iar e OK. Nu de multe ori am depasit si politia in coloana si nu au comentat nimic.

Odata noaptea pustiu am trecut pe rosu usurel si erau in spatele meu (nu-i vazusem) si doar mi-au aratat "ai grija!" cu degetul pe geam.

Cu masina e alta poveste, trebuie sa mergi corect, nu te iarta nimeni. Un 60 in loc de 50 se tolereaza in oras mai mereu.

 

Nu ca in Austria in nici un caz. In Austria e crima.

 

Limitele de viteza nu sunt ca la noi, adica la ei nu exista limita de 100.

90/50 drum national/etc.. 130/80 autostrada.

 

In "Ceho-Slovacia" nu se plateste vigneta pentru motociclete.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut gorali in calatorie? Dupa port, case si unele cuvinte ar trebui sa existe o inrudire cu muntenii nostri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut gorali in calatorie? Dupa port, case si unele cuvinte ar trebui sa existe o inrudire cu muntenii nostri.

Nu, si nici nu stiu ce sunt goralii... :D

Dar nu am vazut decat acea ceremonie religioasa duminica dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Faina drumetia. Am o curiozitate dupa ce am vazut pozele. Geaca de piele e cumva de la un costum cu fermoar la mijloc pentru prindere? Costum nemtesc..? Seamana cu al meu doar ca al meu e cu rosu alb si bleu marin. Intreb de curiozitate pentru ca nu prea am vazut costume la fel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Faina drumetia. Am o curiozitate dupa ce am vazut pozele. Geaca de piele e cumva de la un costum cu fermoar la mijloc pentru prindere? Costum nemtesc..? Seamana cu al meu doar ca al meu e cu rosu alb si bleu marin. Intreb de curiozitate pentru ca nu prea am vazut costume la fel :D

E geaca Dainese, da, cred ca e de la costum pentru ca are fermoar de prindere a pantalonilor la spate. Eu am cumparat-o SH acum 2 ani de la un magazin moto aici in Brno. Pantalonii nu erau. Oricum e excelenta este cea mai buna geaca de pana acum, izoleaza perfect si pe frig si pe caldura.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E geaca Dainese, da, cred ca e de la costum pentru ca are fermoar de prindere a pantalonilor la spate. Eu am cumparat-o SH acum 2 ani de la un magazin moto aici in Brno. Pantalonii nu erau. Oricum e excelenta este cea mai buna geaca de pana acum, izoleaza perfect si pe frig si pe caldura.

 

Ok..a mea nu e Dainese :D si are fermoare de jur imprejur nu doar la spate. Ca model semana si de asta te intrebam. Si asta la fel tine de nu are treaba, mai ales de vant. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lutzifer : asa,asa aduna informatiile....urmatorul topic despre Tatra vreau sa-l vad deschis de tine :D cu poze muuuulte

Sper sa ajungem si pe acolo. Sa vedem cum o sa fie cu banu , ca aia ne doare ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Sper sa ajungem si pe acolo. Sa vedem cum o sa fie cu banu , ca aia ne doare ! :)

Daca o sa fii da un semn la mine, poate facem un meeting in Slovacia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...