Sari la conținut

Excursie prin Bucuresti


Postări Recomandate

Excelenta idee, iar melodia e perfecta.

Sunt lucruri printre care traim, dar eu una am incetat de mult sa le mai vad...trec si pur si simplu, nu mai pot baga in seama multe lucruri de kko din micul Paris...

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melodia e perfecta.

O fi ea reprezentativa pentru Bucuresti , da eu sincer nu am putut sa ma uit mai mult de 30 sec din Slide :D ( am sa incerc fara sunet :kali: ) A supravietuit " omu " care canta melodia? Se vaita rau de tot , o fi fost pe moarte ! :P

 

Primele poze ce le-am vazut cu un apus frumos de soare , is chiar faine ! Pacata de melodia aia oribila ce strica tot ! :baubau:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, Lutzifer, gusturile nu se discuta, insa eu unul, cel putin, am invatat sa apreciez muzica adevarata tiganeasca. Ma ajuta si faptul ca ascult tot felul de trupe obscure, tot felul de genuri care de care mai ciudate. Iar muzica tiganeasca traditionala suna de cele mai multe ori foarte bine, simpla cum e ea sau in diverse combinatii, gen Gogol Bordello, Goran Bregovic sau Zdob si Zdub. Si pe slide-ul ala da extrem de bine.

 

Ca idee, manelele sunt, intr-adevar, inspirate din cultura tiganeasca, insa n-au nici in clin, nici in maneca cu ceea ce inseamna traditiile gipsy.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, Lutzifer, gusturile nu se discuta, insa eu unul, cel putin, am invatat sa apreciez muzica adevarata tiganeasca. Ma ajuta si faptul ca ascult tot felul de trupe obscure, tot felul de genuri care de care mai ciudate. Iar muzica tiganeasca traditionala suna de cele mai multe ori foarte bine, simpla cum e ea sau in diverse combinatii, gen Gogol Bordello, Goran Bregovic sau Zdob si Zdub. Si pe slide-ul ala da extrem de bine.

 

Ca idee, manelele sunt, intr-adevar, inspirate din cultura tiganeasca, insa n-au nici in clin, nici in maneca cu ceea ce inseamna traditiile gipsy.

Nu o luati in nume de rau , mi-am spus doar parerea ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna idea,si melodia care se potriveste foarte bine cu imaginile,FELICITARI.

Editat de Dacul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce s-ar potrivi o muzichie tzaganeasca fie ea si traditionala pe un fundal cu imagini din bucuresti ?!?! singura alaturare o pot face, eu, doar din cauza cuvintelor, care par intr-o oarecare limba romana, e cumva Capurica din Clejani, el are sau avea texte d-astea spre erotic "alelelelei viorea, lasa-ma sa pui mana, la tzatzica din stanga ... , sa iau sfarcu' tzatzi-n gura sa-l trosnesc ca p-o aluna ..." ? nu cred ca a ajuns o shatra Bucurestiul, inca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi ea reprezentativa pentru Bucuresti , da eu sincer nu am putut sa ma uit mai mult de 30 sec din Slide ( am sa incerc fara sunet :lol: ) A supravietuit " omu " care canta melodia? Se vaita rau de tot , o fi fost pe moarte ! :banana:

 

Primele poze ce le-am vazut cu un apus frumos de soare , is chiar faine ! Pacata de melodia aia oribila ce strica tot ! :lol:

 

 

:lol: :cheers:

Ai pus punctul pe "I" Lutzifer...bravo, haioasa postare...

Adevaru e ca daca ai fi stat in "Bucicuresti"...ai fi inteles dedesubturile si intelesurile profunde ale alaturarii melodiei cu imaginile alea...crede-ma pentru cineva care a stat akolo 4 ani...i se pare perfecta alaturarea, si nu ma refer la unu care a privit de sus de dinkolo d egeamu unui Mertzan...ci ca simplu student...

A, ai apropo, "manelele" NU "ie" muzica...bre...lasa-ti-ma cu "se trag din muzica tiganeasca traditionala"...MANEAUA e POLUARE FONICA...

Editat de Norsemann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, ai apropo, "manelele" NU "ie" muzica...bre...lasa-ti-ma cu "se trag din muzica tiganeasca traditionala"...MANEAUA e POLUARE FONICA...

Cu riscul de a naste o polemica pe threadul omului, nu a afirmat nimeni ca manelele ar fi muzica, insa incercam sa explic faptul ca trebuie facuta o distinctie clara intre acestea si traditiile tiganesti impreuna cu muzica lor. Am avut curiozitatea de a le studia putin pe cont propriu si mi s-au parut fascinante, cu atat mai mult cu cat transmisia lor s-a facut tot timpul pe cale orala in conditii din cele mai vitrege, tiganii neavand scriere.

 

Cat despre cum a facut Bogdanel pozele, o sa-l las sa povesteasca singurel cat de "cocalar" s-a comportat el in trafic deoarece eu eram pe jos de ras cand l-am auzit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa, sa povestesc. Aveam doua variante: ori mergeam ca pasager pe mobra cuiva (dar in situatia asta scadea punctajul la capitolul spontaneitate) ori luam aparatul de gat, decalnsam din mers fara sa ma uit. Asa ca am ales ultima varianta... In trafic, la stop, in viraje, cand incetineam tot timpul trageam cadre dar nu m-a claxonat nimeni pentru ca de ceva timp mi-am tras lumini de avarie pe motocicleta asa ca am pus-o in functiune in locurile in care se aglomera treaba, chiar si in intersectii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane excelente poze...cat despre muzica... sunt perfect pe aceeasi lungime de unda cu tine: Se potriveste perfect. Departe de mine gandul de a denigra Bucurestiul in sine. Am o problema doar cu unii dintre oamenii ce locuiesc in el... insa sa nu divagam de la topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam aglomerata treaba pe acolo :)

Super faza la min 6:00 cum ii clacsonezi pe saracii oameni pe trecerea de pietoni :)

PS: Imi plac melodiile de fond :laugh:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se discuta mult te coloana sonora din videoclip. Imaginile arata realitatea , un Bucuresti in care intotdeauna ma duc fara chef. Noi intelegem dedesubturile melodiei combinate cu melodia, dar daca un strain se uita la acest videoclip .... imegiat trage o concluzie: Romania= gipsy country. Si ar fi pacat. Totusi e tara noastra, buna sau rea cu probleme ei...dar a noastra:)

 

PS: imi plac mult de tot fotografiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia treceau pe rosu. :laugh:

Trebuiau calcati atunci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...