Sari la conținut

Suzuki Gsx R 600 Cloncane Si Sare Rar Din A 2-a


OLY
 Share

Postări Recomandate

nu demult...cea mai folosita viteza a micutei mele a inceput sa cloncane urat si la ture multe si anume 12 -13 mii sare (cateodata) MI-E FRICA SA NU-SI FACA OBICEI DIN ASTA.........ce e de facut? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol oly... craboti,pinionu de a doua, harta din cutie,furcile din ea...poate fi oricare dintre ele...

cred ca pinionu de a doua e frant sau in curs de... ,si dupa el trage si pe celelalte de obicei...

ar trebui sa mergi undeva sa se uite la ea!

asfalt uscat si toate cele bune! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este devina pinionul de a2-a din cutie....mai exact crabotii....si o sa devina un obicei..si dupa aceea o sa le traga si pe celelalte dupa el......asta vb din experienta

va trebui sa cutia......si sa scoti trenul de pinioane de :sus"..cel cu vitezele 1, 2, si 3...sa il desfaci bucati...dar sa tii minte ordinea exacta a fiecarei saibe si dintantier...(cel mai bine pe sfoara)....te uiti ce pinioane sunt uzate si le schimbi.....verifici furcile daca sunt drepte....sunt 3 furci....verifici harta daca este belita.....adica cilindrul ala cu santuri in el pe care intra capetele de le furci......si schimbi daca mai este ceva de schimbat

 

de obicei la suzuki nu se belesc furcile...ci crabotii de pe pinioane....sa nu incerci sa ii rectifici deoarece nu o sa mearga

 

bafta si daca mai vrei inf ai nr meu de tel mai jos

 

 

P.S........vezi sa nu ai surpriza sa iti blocheze roata ca se pate ...asa ca mergi mai incet......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

este devina pinionul de a2-a din cutie....mai exact crabotii....si o sa devina un obicei..si dupa aceea o sa le traga si pe celelalte dupa el......asta vb din experienta

va trebui sa cutia......si sa scoti trenul de pinioane de :sus"..cel cu vitezele 1, 2, si 3...sa il desfaci bucati...dar sa tii minte ordinea exacta a fiecarei saibe si dintantier...(cel mai bine pe sfoara)....te uiti ce pinioane sunt uzate si le schimbi.....verifici furcile daca sunt drepte....sunt 3 furci....verifici harta daca este belita.....adica cilindrul ala cu santuri in el pe care intra capetele de le furci......si schimbi daca mai este ceva de schimbat

 

de obicei la suzuki nu se belesc furcile...ci crabotii de pe pinioane....sa nu incerci sa ii rectifici deoarece nu o sa mearga

 

bafta si daca mai vrei inf ai nr meu de tel mai jos

P.S........vezi sa nu ai surpriza sa iti blocheze roata ca se pate ...asa ca mergi mai incet......

 

 

Asa este,nu mai merge cu ea,se poate sparge vreo furca sau dintii la vreun pinion pe acolo si fhuti toata cutia aiurea.Daca se intimpla sa ai si viteza mare se blocheaza spatele si-ti iei freza mare de tot!Cauta sa schimbi ce este uzat pe acolo,dar constatarea sa ti-o faca un mecanic bun care se pricepe la cutii,orice uzura cit de mica neobservata este vitala la ce forte sunt intr-o cutie.Partea proasta este ca o sa te coste destul de mult,cel mai mic pinion de acolo nu-l gasesti sub 90 iepuroi.

Bafta multa

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este devina pinionul de a2-a din cutie....mai exact crabotii....si o sa devina un obicei..si dupa aceea o sa le traga si pe celelalte dupa el......asta vb din experienta

va trebui sa cutia......si sa scoti trenul de pinioane de :sus"..cel cu vitezele 1, 2, si 3...sa il desfaci bucati...dar sa tii minte ordinea exacta a fiecarei saibe si dintantier...(cel mai bine pe sfoara)....te uiti ce pinioane sunt uzate si le schimbi.....verifici furcile daca sunt drepte....sunt 3 furci....verifici harta daca este belita.....adica cilindrul ala cu santuri in el pe care intra capetele de le furci......si schimbi daca mai este ceva de schimbat

 

de obicei la suzuki nu se belesc furcile...ci crabotii de pe pinioane....sa nu incerci sa ii rectifici deoarece nu o sa mearga

 

bafta si daca mai vrei inf ai nr meu de tel mai jos

P.S........vezi sa nu ai surpriza sa iti blocheze roata ca se pate ...asa ca mergi mai incet......

multzam cu tonele dar ceea ce am auzit nu prea ma bucura...am sa-mi bag nasul sa vad ce e in neregula dar deocamdata facem niste bani de back up oricum pe viitor ce ziceti sa renunt la mersul meu in mii de ture ? :crack: Asta sa fi cauzat rahatul ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

logic ca asta a cauzat rahatul! mergi si tu mai normal, nu spune nimeni sa nu o mai fortezi da' nu tot timpu'! in plus cred ca iti pare rau cand mergi normal si consuma 5%, nu? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzam cu tonele dar ceea ce am auzit nu prea ma bucura...am sa-mi bag nasul sa vad ce e in neregula dar deocamdata facem niste bani de back up oricum pe viitor ce ziceti sa renunt la mersul meu in mii de ture ? :blbl: Asta sa fi cauzat rahatul ? :crack:

Din ce an e gsxr-ul? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzam cu tonele dar ceea ce am auzit nu prea ma bucura...am sa-mi bag nasul sa vad ce e in neregula dar deocamdata facem niste bani de back up oricum pe viitor ce ziceti sa renunt la mersul meu in mii de ture ? Asta sa fi cauzat rahatul ?

VEZI EXACT ce s-0a stricat si masoara si furcile si compara cu manualul cu uzura maxima..etc...pinioanele sunt cateva sute de epuroi...vre-o 200...si nu s-a stricat de la ture.....s-a stricat de la schimbat in carja fara abreiaj.....ca in ture la motoarele si transmisiile aste a este ceva normal..dar folosite corespunzator....

 

Bafta si sa ne zici ce ai facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce an e gsxr-ul? :crack:

din 98 e micutza ......a fost un chilipir......incet incet incep sa-mi dau seama k nu e o motocicleta de buzunarul meu (de acum) asta e strangem din....... si trecem noi cumva peste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut si baiatul meu sfatuitor mai precaut decat un doctor a zis ca e cazu sa iau tot craboti furca ....TOATA a 2-a ......se lasa cu 300 e ...o pun un pic pe bara :laugh: rahatzi pe roata si tocmai vine primavara si iese soarele se usuca asfaltu ........ :cheers:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...