Sari la conținut

INTREBARE


Postări Recomandate

N'ai mentionat despre ce motor vorbesti...

 

Si intr'adevar, am uitat si eu sa specific ca cele doua kit'uri pe care le'am incercat au avut "dog-bones" cu 8mm si respectiv 10mm mai scurte ceea ce au permis o ridicare efectiva a spatelui cu cca 4 si 5 cm !!! In aceste conditii pur si simplu se arunca imediat in curbe iar anvelopele mergeau duse la capat fara sa mai polizeze scaritele sau toba.

 

Explica-mi si mie ca nu inteleg, daca dog-bones alea sunt mai scurte, eu stiu ca daca le lungesti pe alea motorul va fi mai inalt, respectiv daca sunt mai scurte decat in fabrica se coboara. Daca gresesc corecteaza-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Explica-mi si mie ca nu inteleg, daca dog-bones alea sunt mai scurte, eu stiu ca daca le lungesti pe alea motorul va fi mai inalt, respectiv daca sunt mai scurte decat in fabrica se coboara. Daca gresesc corecteaza-ma.

 

"Dog bones" sunt link-urile ce formeaza parghia dintre capatul inferior al telescopului si bascula. Datorita faptului ca sunt pozitionate SUB bascula, scurtarea lor coboara bascula, respectiv ridica motorul de spate.

 

post-11356-1245836387_thumb.jpg

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dog bones" sunt link-urile ce formeaza parghia dintre capatul inferior al telescopului si bascula. Datorita faptului ca sunt pozitionate SUB bascula, scurtarea lor coboara bascula, respectiv ridica motorul de spate.

 

post-11356-1245836387_thumb.jpg

 

 

Ride Safe!

 

Deci ele trag bascula in jos. Dar cand le pui nu trebuie sa mai umbli si pe la amortizor? un arc ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ele trag bascula in jos. Dar cand le pui nu trebuie sa mai umbli si pe la amortizor? un arc ceva?

 

In general exista o limita maxima de scurtare a "dogbones"-urilor care daca este depasita telescopul va freca in locasul sau din bascula. Valorile difera de la motor la motor. In general insa se merge pe maxim 10mm scurtare ce confera o ridicare a spatelui de cca 50mm.

 

Referitor la celalata intrebare ... si eu incerc sa aflu acelasi lucru, daca cineva care a experimentat cu kit de ridicare a reusit sa rezolve problema transferulu inegal de greutate... si mai ales cum!

 

Ride SAfe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
esti sigur de ce ai scris?

 

 

Pai...infiletez-slabesc...desfiletez-incordez.....ori e dependenta de sala ori numai stii ce e ala sens trigonometric,respectiv anti-trigonometric.Cat de prost poti fii ca sa zici asa ceva???? :angry:

Si eu...daca merg cu 30 la ora ajung mai repede decat daca merg cu 280... :cheers: .

Editat de Mihai_J4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...