Sari la conținut

Transfagarasan, Cheile Oltetului, TransALPina, Valea Cernei, Clisura D


Postări Recomandate

Uite si o viziune mai tare a cheilor Oltetului.Da' tre' sa fie intr-o perioada calda,ca mergi prin Oltet .

Fain de tot :)

Pare tare interesant :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Foarte folositoare pozele & descrierile. Apreciez!

 

Are cineva detalii despre portiunea Voineasa - Obarsia Lotrului - Petrosani ?

Intre Voineasa - Obarsie acu' vreo 3 ani era asfalt acceptabil... a doua portiune mai are asfalt? sau e asemanatoare cu Obarsie - Ranca ? Pe Transalpina nu ma bag, doar o intersectez.

Sunt obligat sa trec vadul raului Vidra?

Merg maine dinspre Sibiu cu Yamaha XJ600S si vreau sa ma intorc prin Hateg-Orastie. Tura de 1 zi. Sper sa nu fie ploaie :)

 

Niste camere din Parang:

http://www.jurnalul.ro/webcam/parang-48.html

http://www.jurnalul.ro/webcam/paring-caban...s-zapp-104.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred totusi ca voi incerca Obarsia - Oasa - Sebes. Vad ca au mai nivelat drumul; chiar daca inca n-au ajuns si cu asfaltul, e mai accesibil decat partea spre Ranca - Novaci. ma decid la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred totusi ca voi incerca Obarsia - Oasa - Sebes. Vad ca au mai nivelat drumul; chiar daca inca n-au ajuns si cu asfaltul, e mai accesibil decat partea spre Ranca - Novaci. ma decid la fata locului.

Ai reusit sa faci traseul propus? Poate ne arati si noua prin niste poze :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit :blink: Vremea a fost super, chef era din plin, dar si noroi spre Oasa.. din pacate!

Am mers dinspre Sibiu - Brezoi - Voineasa - Obarsia ...

Pe valea Oltului duminica dimineata era o liniste aproape deplina; trafic minim :P , dar la intoarcere deja imbulzeala obisnuita...

Intre Brezoi - Voineasa asfalt neasteptat de bun, cu unele portiuni chiar noi!

Voineasa - Obarsia asfalt gauro-peteco-nisipos, dar acceptabil.

Lacul Vidra e aproape inexistent - se lucreaza la ceva...

Inainte de Obarsie deja se vede ca s-a inceput marea modernizare = a se intelege ca si Transalpina va deveni un loc mult prea comun & plin de gunoaiele aferente :laugh:

Spre Ranca stiam ca nu am nicio sansa [eram cu Diversion], spre Petrosani era prea putin de mers prin munti si prea lunga intoarcere prin Hateg,Orastie,etc. asa ca m-am orientat spre Oasa - Sebes.

Muncitorii m-au avertizat ca pina la Oasa e destul de nasol, dar am vrut totusi sa incerc... am inaintat cateva minute, dar a trebuit sa renunt :D Au latit, compactat drumul, dar era un noroi cleios peste tot & sleauri adanci de la camioanele grele.

Poate daca nu ploua asa mult inainte sau daca aveam anvelope ca SV-ul din trupa voastra [il invidiam atunci] ma mai chinuiam, dar decat s-o trantesc degeaba, am facut cale intoarsa. M-am intors tot spre Voineasa si am admirat natura. Aveam o doza buna de frustrare in mine, dar oricum a meritat! Turisti foarte putini, iz de padure si munte - era destul:)

Fac cumva sa transport micul enduro pina acolo si voi cutreiera in lung si-n lat Transalpina & restul rutelor de pe colo.

Stiti ce-mi doream cel mai mult la intoarcere?

Sa fi avut motor electric , cel putin pina la Brezoi :D Sa aud natura & sa simt linistea cu adevarat!!!

 

post-12042-1247052291_thumb.jpg post-12042-1247052341_thumb.jpg post-12042-1247052420_thumb.jpg post-12042-1247052446_thumb.jpg post-12042-1247052489_thumb.jpg post-12042-1247052515_thumb.jpg post-12042-1247052545_thumb.jpg post-12042-1247052567_thumb.jpg post-12042-1247052599_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca ii ok si atata ! Bine ca ai facut o plimbare faina si n-ai stat acasa ... :laugh:

 

Asa macar ai un motiv sa te intorci in zona , sa incerci cand o sa fie mai uscat.

 

Bau ! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai dati mari cu pozele voastre ca eu o am pe cea mai apetisanta.. Un nud cu iubita mea...care a decis sa ma lase balta in mijlocul actiunii..

De...mai greu cu potenta la batranete...

 

Jos fustita...

post-17161-1247069348_thumb.jpg

 

Buba..

 

post-17161-1247069403_thumb.jpg

 

Rezolvarea..

 

post-17161-1247069436_thumb.jpg

 

post-17161-1247069464_thumb.jpg

 

 

Compromisul....Pierderea unei minunate excursii..

 

Multumesc lui Joe care a decis sa se intoarca acasa cu mine, in loc sa isi continue drumul.

De altfel, nu stiu daca ajungeam fara el acasa, avand in vedere ca am schimbat de 2 ori bateria.

 

 

Numai bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai dati mari cu pozele voastre ca eu o am pe cea mai apetisanta.. Un nud cu iubita mea...care a decis sa ma lase balta in mijlocul actiunii..

De...mai greu cu potenta la batranete...

Bine ca atzi ajuns cumva acasa , si ca ai reusit sa o rezolvi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...