Sari la conținut

Transfagarasan, Cheile Oltetului, TransALPina, Valea Cernei, Clisura D


Postări Recomandate

le-am vazut pe youtube, cred ca de alea vorbesti, am dat si-=un comment , 2 la unele xD, io vreau sa le downloadez, sper ca dupa mine vor fi doritori in plus :):):D, p.s. o experienta de neuitat, visez cu ochii deschisi...felicitari si la cat mai multe "nebunii" de acest gen :)

Am vazut commenturile , mersi ! :laugh:

 

Eu o sa ma pun sa vad la cine sa le trim initial pe mail , posibil la cineva care a fost in tura , si atunci pun linkurile.

Poate le pun in seara asta , acuma trebuie sa plec de acasa un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Numai are nimeni de bagat poze ? :)

 

 

PS:Apropo , am o oferta pentru voi ! Vrea cineva sa Downloadeze slideurile? Au intre 30 si 70 mb slide-ul. Le pot trim la cineva pe Transfer.ro , dupa care pun linkurile de la ele si aprox 10 zile de cand le-am pus se pot download`a.

 

Sa vedem catzi doritori ar fi ... sa stiu daca merita sau nu sa ma pun pe upload. :laugh:

 

 

si eu vreau slide-urile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau slide-urile :)

Ok , m-am pus pe treaba ... pe Upload. Ti le trimit tie pe e-mail si pun linkurile aici de la fiecare slide... da o sa le postez pe toate odata. Si dureaza ceva timp pana trimit toate. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu a durat asa mult upload`ul la ele. Am terminat.

 

Slide PART 1 - Download

 

Slide PART 2 - Download

 

Slide PART 3 - Download

 

Slide PART 4 - Download

 

Slide PART 5 - Download

 

 

De azi Vineri 26.Iunie.09 si aproximativ pana pe data de 5-6.Iulie.09 se pot Download`a Slideurile de pe aceste linkuri. Spor si vizionare placuta ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc Berty :)

Cu placere ! :laugh: Mersi de linkul trimis cu pozele tale! Is faine :)

 

Eu mai pun inca odata linkul cu toate pozele facute de mine. POZE - Click !!!

 

Mai intreb odata , NUMAI ARE NIMENI POZE? Dintre participantii la tura?

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaug la cele spuse de tine si urmatoarele:

-suspensia spate modificata

Ce modificare la suspensia spate ? Ca aia e cea care ma tine si pe mine de la off-road-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FanFace, pe tine te ține garda la sol. Am fost pe Transalpină acum un an cu Adam, amândoi recunoaștem că nu am merge cu CBF-urile și ăsta e motivul principal, nu suspensia: oricum ar fi drumul ăla tot cu 10-15 km/h îl faci. Al doilea motiv ar fi cauciucurile, pe mobra veche aveau profil mai des și mai adânc și erau și mai înguste, astea de CBF parcă sunt schiuri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FanFace, pe tine te ține garda la sol. Am fost pe Transalpină acum un an cu Adam, amândoi recunoaștem că nu am merge cu CBF-urile și ăsta e motivul principal, nu suspensia: oricum ar fi drumul ăla tot cu 10-15 km/h îl faci. Al doilea motiv ar fi cauciucurile, pe mobra veche aveau profil mai des și mai adânc și erau și mai înguste, astea de CBF parcă sunt schiuri :)

Cu rabdare si vointa se poate face ! Nu-i atata asa de rau drumul , is undele zone cu pietre. Acolo mergi la pas si gata !

Daca vrei sa faci TransALPina , se poate ... numa pui motorul putin la treaba :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum e drumul ca doar am fost pe-acolo, dar cu CBF-ul ating cu galeriile pe jos si pe strada in Bucuresti iar FanFane are fix aceeasi moto. Poate daca ai o zi intreaga doar pentru Novaci-Obarsie merge, altfel e pacat de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca ai o zi intreaga doar pentru Novaci-Obarsie merge, altfel e pacat de motocicleta.

Eu am zis daca ai rabdare si vrei neaparat sa faci TransALPina sa sti ca ai facut-o ... se poate :laugh:

 

Nu ma refeream la tine special cu adresarea asta " daca ai rabdare si vrei neaparat sa faci " , asa in general ... pentru toata lumea care are de gand sa se bage cu alt tip de moto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unele peisaje care te lasa masca...Felicitari!

Dar ati scapat toti motoarele? sau era un principiu de poze :laugh: ...apoi la ce "asfalt" era, te cred si eu..

Am facut o evaluare pe paginile anterioare. Din 9 motoare doar 2 au scapat sa nu fie culcate pe Terra. Al meu si un Varadero de 125. Nimeni nu a dat grav cu ele , doar le-au culcat jos... nu a cazut nimeni in mers. Poate max 5 la ora !

Is motoare destul de grele si daca ai prins putina panta sau nu ajungi jos cum trebuie, una-doua le-ai culcat ! Din poze oricum nu poti sa iti dai seama ce a fost. Ca eu m-am oprit sa fac poze unde am putut pune motorul pe crick , si au fost zone unde m-am bucurat ca am reusit sa cobor intreg nu sa mai si parchez motoru sa fac poze :)

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o evaluare pe paginile anterioare. Din 9 motoare doar 2 au scapat sa nu fie culcate pe Terra. Al meu si un Varadero de 125. Nimeni nu a dat grav cu ele , doar le-au culcat jos... nu a cazut nimeni in mers. Poate max 5 la ora !

Is motoare destul de grele si daca ai prins putina panta sau nu ajungi jos cum trebuie, una-doua le-ai culcat ! Din poze oricum nu poti sa iti dai seama ce a fost. Ca eu m-am oprit sa fac poze unde am putut pune motorul pe crick , si au fost zone unde m-am bucurat ca am reusit sa cobor intreg nu sa mai si parchez motoru sa fac poze :laugh:

Nu e nevoie sa imi explici, am vazut in poze ca traseul era greu si na cred ca si eu scapam motorul...Eu doar facem haz de necaz, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tura viitoare, trackul cu Strategica (aveți nevoie de gps-uri de off road ca de exemplu Garmin Zumo 660,550, sau Garmin GPSMAP 60 csx special făcute pentru mobre) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tura viitoare, trackul cu Strategica (aveți nevoie de gps-uri de off road ca de exemplu Garmin Zumo 660,550, sau Garmin GPSMAP 60 csx special făcute pentru mobre) :laugh:

Is total de acord cu tine, daca imi faci cadou unu , accept ! :)

De unde crezi ca avem 600 de euro pentru un GPS? Mai bine ma pierd si ma plimb de banii aia :) :)

 

Oricum ii mai interesant fara , cu unu dinala profi ar fi prea simplu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce modificare la suspensia spate ? Ca aia e cea care ma tine si pe mine de la off-road-uri.

 

Nu am inteles exact detaliile modificarii; din ce am inteles si-a inaltat spatele sudand ceva prelungire la amortizor, repet...asta am inteles eu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

Mai pun si eu vr'o 3 poze, nu am multe.

In cautarea enduroaicei din sv

1 am modificat amortizorul din spate - l-am lungit cu vreo 30 mm la partea de jos,asta sudand niste bucati de platbanda de 5mm grosime .

2 am pus gume k60 heidenau 150/70/17 spate si 120/90/17 fata(asta e cu camera din pacate)

3 am construit un fel de scut ptr motor din niste resturi de tevi si o tabla de aluminiu

4 am construit o aripa pentru roata din fata dintr-o aripa de MZ si o fasie de tabla de Al prinse cu pop nituri

Practic motorul are garda la sol mai mare cu vreo 40 mm.

Suspensia renumita ca fiind moale(pentru sport tourer) pe fata mi se pare un avantaj,avand totusi limitata cursa trebuie sa limitezi viteza pe off.

Gumele sunt criminale pe off (tineti cont totusi ca nu am termen de comparatie decat Pilot Road cu care am incercat cativa Km pe un forestier si mi s-au parut nesigure si firave) Mai tre' sa zic de roata din fata ca se simte cumva mai greoaie decat cu guma originala,cred ca din cauza momentului de inertie mai mare. Totusi, pe coborarea de la Ranca ,pe asfalt nou ,m-am dat la fel ca pe pilot road.

In concluzie: E cel mai tare allrounder pentru mine, as zice mai tare decat Vstrom,pe care il bate la greutate,garda la sol si chiar furca fata(ciudata rau la Vstrom) si avand si motorul mai nervos.Si pret.

La dezavantaje as pune zuruiala gumelor pe asfalt,la viteza mica vibreaza tot;si faptul ca gumele sunt motiv de respingere la ITP, da'-n 30 de minute le schimb cu P Road-urile daca e nevoie.

N-am mers pana acum cu un offroader autentic,ca sa am termen de comparatie, dar as zice ca de o plimbare lejera pe forestiere merge lighioana asta, s-a tinut binisor de Transalp ,Domi,Beemer F .

Si pe sosea sau prin oras e la fel ca inainte,adica destul de nervoasa si fasneata pentru ce-mi trebuie mie,mai agresiva clar decat enduroaicele pomenite.

Mai ramane sa vedem ce uzuri anormale vor apare(deca apar).

 

Despre plimbarea asta,un singur cuvant:super:trupa,traseu,aventura cu coborarea pe unde au coborat padurarii bustenii...Un singur regret:ca nu am putut ramane si luni.

Urmatoarea?...

Toate cele bune!

Gabi

post-15386-1246037299_thumb.jpg

post-15386-1246037309_thumb.jpg

post-15386-1246037323_thumb.jpg

post-15386-1246037333_thumb.jpg

post-15386-1246037345_thumb.jpg

post-15386-1246037361_thumb.jpg

post-15386-1246037382_thumb.jpg

post-15386-1246037394_thumb.jpg

post-15386-1246037403_thumb.jpg

post-15386-1246037415_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tura viitoare, trackul cu Strategica (aveți nevoie de gps-uri de off road ca de exemplu Garmin Zumo 660,550, sau Garmin GPSMAP 60 csx special făcute pentru mobre) :laugh:

 

Ups, am uitat trackul

http://www.mopedmap.net/route/225845

 

Trebuie să te înregistrezi Âşi poți să-ți iei trackul ca să-l încarci în GPS.

 

Există Âşi un GPS Garmin - GPS 60 - (600 ron) pentru cei în criză.... Merită baniiii (eu am din ăsta). După ce înveți să umbli cu el îi descoperi utilitatea. Fără el nu mai plec prin coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

Urmatoarea?...

Toate cele bune!

Gabi

Pentru noi urmatoarea cred ca va fi tura de tara. Din lipsa de fonduri pana atunci stam cuminti. Asta ar fi pe la sfarsitul lui Iulie ( aprox 25-26 Iulie ) si stam cam 2 sapt. Kilometri , cat reusim sa facem ... aproximez un 3000 km. Oricum vrem sa fie lejera treaba. Anul trecut a fost cam pe fuga.

Intentionam sa mergem la intalnirea TransALPisitilor , la mare , munte , prin nord , pe unde ne taie capu. Si cel mai probabil fara prea multe planuri de acasa. De pe o zi pe alta.

 

Dar pana atunci mai este , nu am vrea sa ne adunam mai mult de vreo 5-6 motoare. Ca prea multi oameni , prea multe idei , prea multe mofturi. Fiecare vrea altceva , altundeva si tot asa!

 

Numa bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ups, am uitat trackul

http://www.mopedmap.net/route/225845

 

Trebuie să te înregistrezi Âşi poți să-ți iei trackul ca să-l încarci în GPS.

 

Există Âşi un GPS Garmin - GPS 60 - (600 ron) pentru cei în criză.... Merită baniiii (eu am din ăsta). După ce înveți să umbli cu el îi descoperi utilitatea. Fără el nu mai plec prin coclauri.

Super harta. Acuma am vazut si drumul pe care am luat-o noi, cel gresit.

Si vreau " sa-l felicit " pe Robert cu BMW-u albastru ca ne-a dus in erroare. Era drumul din stanga care il banuiam si eu. Dar tzapa , asta e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super harta. Acuma am vazut si drumul pe care am luat-o noi, cel gresit.

Si vreau " sa-l felicit " pe Robert cu BMW-u albastru ca ne-a dus in erroare. Era drumul din stanga care il banuiam si eu. Dar tzapa , asta e !

 

Vezi de ce e bun un GPS

 

Azi la noi plouă (naÂşpa !), aÂşa că ne cărăm cu motoarele prin cabană, poate mâine ...

 

Salve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi de ce e bun un GPS

 

Azi la noi plouă (naÂşpa !), aÂşa că ne cărăm cu motoarele prin cabană, poate mâine ...

 

Salve

Stiu ca ii bun un GPS , nu ma indoiesc de acest fapt. Dar momentan nu suntem in situatia de a da destul de multi bani pe asaceva. Asta e cu criza ... se simte !

 

Si la noi ploua de azi dimineata , frig , urat ...

Bag si eu mare la lucru azi toata ziua , sa mai fac un leu :laugh:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Doar acum am ajuns si eu sa ma uit pe topic ... doar saptamana aceasta mi-am primit calculatorul din tara, si ca sa fie totul cat mai frumos, gata virusat :)

 

Inca sunt la primele pagini, ce sa spun ... felicitari, foarte frumoasa excursie :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...