Sari la conținut

Transfagarasan, Cheile Oltetului, TransALPina, Valea Cernei, Clisura D


Postări Recomandate

Inca sunt la primele pagini, ce sa spun ... felicitari, foarte frumoasa excursie :)

Mersi! :laugh:

 

Tu cand faci urmatoarea vizita in tara ? Sa mai bagam o tura dinaia faina pe undeva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vrea cineva sa aibe slideurile le pot Donwload`a .

 

Slide PART 1 - Download

Slide PART 2 - Download

Slide PART 3 - Download

Slide PART 4 - Download

Slide PART 5 - Download

 

Aproximativ pana pe data de 5-6.Iulie.09 se pot Download`a Slideurile de pe aceste linkuri. Spor si vizionare placuta ! :laugh:

 

ATENTIE !

Slide-urile se pot download`a doar cu Internet Explorer. Acuma vorbeam cu LyanC pe mess si el a descoperit treaba asta. Ca a tot incercat cu FireFox si nu mergea. Poate a mai avut cineva problema asta si v-am spus sa stiti. Daca ati incercat cu altceva de cat Internet Explorer si nu a mers sa Download`ati , nu va speriati si incercati cu IE.

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cand faci urmatoarea vizita in tara ? Sa mai bagam o tura dinaia faina pe undeva :laugh:

 

Mi-am panificat sa vin prin August.

 

Abia astept, o iesire la iarba verde, la un foc ... o bucata de carnitza pajita, eh :)

 

Pana atunci am sa mai fac ceva km pe aici, doar sa ma lase vremea :) ca de vreo doua saptamani tot inorat si ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am panificat sa vin prin August.

 

Abia astept, o iesire la iarba verde, la un foc ... o bucata de carnitza pajita, eh :)

 

Pana atunci am sa mai fac ceva km pe aici, doar sa ma lase vremea :) ca de vreo doua saptamani tot inorat si ploaie.

Ok , depinde in ce perioada vi in August sa nu fim plecati prin tara . :laugh:

 

Facem noi cumva sa fie bine... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar o tura pe afara nu va surade?:kick:

Nu zic nici DA si nici NU .

Conform planului de acuma ( aduca nici unu ) ii plimbare doar prin tara.

Dar niciodata nu se stie :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura de la individul cu Yamaha Tenere alb-rosie care s-a oprit in plin raliu (R.Olteniei) si v-a salutat sus in Ranca.

Din reflex, 2-3 km mai incolo, am ridicat mana stanga sa il salut pe baiatul cu F650 Dakar (THC, tu erai domnule?) si era sa ma iau bine de tot in brate cu un parapet (am pierdut usor fata).

 

Inca o data, superba tura!

Sper sa va calc cat de curand pe urme si sa bag si eu o plimbareala montana de anvergura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru tura de la individul cu Yamaha Tenere alb-rosie care s-a oprit in plin raliu (R.Olteniei) si v-a salutat sus in Ranca.

Din reflex, 2-3 km mai incolo, am ridicat mana stanga sa il salut pe baiatul cu F650 Dakar (THC, tu erai domnule?) si era sa ma iau bine de tot in brate cu un parapet (am pierdut usor fata).

 

Inca o data, superba tura!

Sper sa va calc cat de curand pe urme si sa bag si eu o plimbareala montana de anvergura.

Mersi , da ne-a zis Emilian ca tu esti. Oricum te-am recunoscut ! ( Dupa motor )

 

Macar ai facut treaba buna la Raliu ? Sau ai pierdut prea mult timp cu noi la discutii ? Glumeam :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Mersi , da ne-a zis Emilian ca tu esti. Oricum te-am recunoscut ! ( Dupa motor )

 

Macar ai facut treaba buna la Raliu ? Sau ai pierdut prea mult timp cu noi la discutii ? Glumeam ;)

 

Pai la raliu cea mai mare bucurie a fost ca m-am dat tare (pentru limitele mele). Atata adrenalina nu am mai pompat de ani buni. S-a vazut diferenta intre competitie si plimbare turistica. M-as fi dat si mai tare dar are si Tenerele/organismul meu niste limite.

A doua bucurie e ca m-am dat cu mai multi motociclisti la fel de rau dusi cu capul.

A treia e ca am batut ceva kilometri cu raliul acesta si toti off-road.

Se aseamana cumva cu tura voastra.

Vazand pozele puse de voi si cu amintirile raliului mereu proaspete in minte (a fost o experienta incredibila, sincer) asa mi s-a pus pata de o tura de o saptamana exclusiv prin munti, la cort, etc...

 

Eu cu Zoli (baiatul cu Tenere albastru) nu am mers la puncte. Hobby, cu singurul gand de a termina. Am iesit amandoi pe locul 3 (din 3 bineinteles). Am vrut sa terminam si sa ne distram. Cand mergeam, incercam sa mergem cat putem de tare, in tandem. Spre deosebire de restul noi ne mai opream la o tigara, o poza, o minciuna, din astea.

Asa ca nu a fost pierdere cat ne-am oprit sa salutam :kick: .

Deja cativa baieti de prin TM se inspira din tura voastra :disappointed: . In cateva saptamani vor baga, cu motoare de toate modele, o combinata Petrosani-Voineasa cu Petrosani-Baile Herculane.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la raliu cea mai mare bucurie a fost ca m-am dat tare (pentru limitele mele). Atata adrenalina nu am mai pompat de ani buni. S-a vazut diferenta intre competitie si plimbare turistica. M-as fi dat si mai tare dar are si Tenerele/organismul meu niste limite.

A doua bucurie e ca m-am dat cu mai multi motociclisti la fel de rau dusi cu capul.

A treia e ca am batut ceva kilometri cu raliul acesta si toti off-road.

Se aseamana cumva cu tura voastra.

Vazand pozele puse de voi si cu amintirile raliului mereu proaspete in minte (a fost o experienta incredibila, sincer) asa mi s-a pus pata de o tura de o saptamana exclusiv prin munti, la cort, etc...

 

Eu cu Zoli (baiatul cu Tenere albastru) nu am mers la puncte. Hobby, cu singurul gand de a termina. Am iesit amandoi pe locul 3 (din 3 bineinteles). Am vrut sa terminam si sa ne distram. Cand mergeam, incercam sa mergem cat putem de tare, in tandem. Spre deosebire de restul noi ne mai opream la o tigara, o poza, o minciuna, din astea.

Asa ca nu a fost pierdere cat ne-am oprit sa salutam :kick: .

Deja cativa baieti de prin TM se inspira din tura voastra :disappointed: . In cateva saptamani vor baga, cu motoare de toate modele, o combinata Petrosani-Voineasa cu Petrosani-Baile Herculane.

Fain asa , ai comprimat tot esentialul in acest mic rezumat. Frumos ... Imi pot imagina cat de fain a fost de voi !

Pentru noi nu a fost chiar asa distractiva partea offroad , pentru ca ai vazut si tu cam cat de impachetati am fost fiecare. Pot spune ca si pentru noi a fost ceva de genu ca la tine cu prietenu tau , adik : Ne-am bucurat daca am terminat cu bine ;) . Am prins cateva zone unde chiar a fost dificil cu ditamai vacile impachetate. Dar a fost foarte palpitant , si a fost si pentru noi un mini test !

 

Ma bucur ca se inspira lumea din iesirile facute de noi ... si eu la randu meu ma inspir din ale altora.

 

Abia astept sa mai stang niste banuti sa putem pleca in tura de tara , nu este nimic mai frumos de cat sa mergi toata ziua cu motoru si sa campezi pe unde apuci ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din reflex, 2-3 km mai incolo, am ridicat mana stanga sa il salut pe baiatul cu F650 Dakar (THC, tu erai domnule?) si era sa ma iau bine de tot in brate cu un parapet (am pierdut usor fata).

Eu eram :disappointed: , ;) dar ii dadeati ceva gaz domnule Popescu

Chiar ma gandeam dupa ce ati trecut cum ar fi sa am atata incredere sa manuiesc si eu fierul asa bine :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram :disappointed: , :P dar ii dadeati ceva gaz domnule Popescu

Chiar ma gandeam dupa ce ati trecut cum ar fi sa am atata incredere sa manuiesc si eu fierul asa bine :kick:

 

inveti prietene...cu grija si rabdare. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inveti prietene...cu grija si rabdare. :kick:

Asai , orice lucru se invata in timp si treptat ! Si doar daca faci ... Practica ii baza ! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru noi urmatoarea cred ca va fi tura de tara. Din lipsa de fonduri pana atunci stam cuminti. Asta ar fi pe la sfarsitul lui Iulie ( aprox 25-26 Iulie ) si stam cam 2 sapt. Kilometri , cat reusim sa facem ... aproximez un 3000 km. Oricum vrem sa fie lejera treaba. Anul trecut a fost cam pe fuga.

Intentionam sa mergem la intalnirea TransALPisitilor , la mare , munte , prin nord , pe unde ne taie capu. Si cel mai probabil fara prea multe planuri de acasa. De pe o zi pe alta.

 

Dar pana atunci mai este , nu am vrea sa ne adunam mai mult de vreo 5-6 motoare. Ca prea multi oameni , prea multe idei , prea multe mofturi. Fiecare vrea altceva , altundeva si tot asa!

 

Numa bine !

deci sa inteleg ca nu mai venitii in Grecia? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asai , orice lucru se invata in timp si treptat ! Si doar daca faci ... Practica ii baza ! :disappointed:

 

Ma uitam la pozele tale, faine ture...

La iarna sper sa imi iau si eu o jucarie... dar inca oscilez intre Enduro-Routing: Transalp K8 ABS si un model Allrounder: Yamaha Diversion XJ6 K9...

Poate cand ai putin timp iti dai si tu cu parerea pe topicul asta: Yamaha XJ6 Diversion vs. Honda Transalp, Allrounder vs. EnduroTouring.

 

Mersi frumos,

 

R600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca nu mai venitii in Grecia? :kick:

Cam da , pica Grecia :disappointed: ! Cel putin pentru anu asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarta misto excursia voastra. Superbe locuri.

 

Hai sa te invat cum sa faci fotografii de tip panorama. Fie ele din 2 sau mai multe fotografii.

 

Regula nr 1: toate fotografiile care se vor panorame sa fac de la acelasi nivel si nu se misca aparatul in unghi vertical.

 

Regula nr 2: (cu intoarcere spre dreapta) se face o fotografie, a doua fotografie se face cu 1/3 parte din prima, si daca se poate cautati un punct de referinta. A treia poza se face la fel cu 1/3 din partea dreapta a pozei doi suprapusa. ....si tot asa pana ajungeti la 360 grade.

 

Unele aparate telefoane au aceasta functie in meniu, pentru a face calitate utilizati un program prof.

 

Regula nr 3: pentru ca panorama sa fie de calitate se aduc intai pozele cat de cat la acelasi nivel de luminozitate, contrast, etc....(a se vedea darale din panoramele lui Lutzi)

 

Nu e greu dar trebuie sa prinzi miscarea.

 

Felicitari inca odata si multumim pentru fotografii. Lutzifer rulezzzz Romania:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarta misto excursia voastra. Superbe locuri.

 

Hai sa te invat cum sa faci fotografii de tip panorama. Fie ele din 2 sau mai multe fotografii.

 

Regula nr 1: toate fotografiile care se vor panorame sa fac de la acelasi nivel si nu se misca aparatul in unghi vertical.

 

Regula nr 2: (cu intoarcere spre dreapta) se face o fotografie, a doua fotografie se face cu 1/3 parte din prima, si daca se poate cautati un punct de referinta. A treia poza se face la fel cu 1/3 din partea dreapta a pozei doi suprapusa. ....si tot asa pana ajungeti la 360 grade.

 

Unele aparate telefoane au aceasta functie in meniu, pentru a face calitate utilizati un program prof.

 

Regula nr 3: pentru ca panorama sa fie de calitate se aduc intai pozele cat de cat la acelasi nivel de luminozitate, contrast, etc....(a se vedea darale din panoramele lui Lutzi)

 

Nu e greu dar trebuie sa prinzi miscarea.

 

Felicitari inca odata si multumim pentru fotografii. Lutzifer rulezzzz Romania:D

Mersi mult ! ;)

 

Referitor la panorame , numa ce am inceput cu ele ! Si cum ziceai si tu ... trebuie putina rabdare sa ma obisnuiesc cum se fac !

Si sincer astea le-am " montat " la repezeala atunci seara . Nu am avut nervi de fiecare in parte sa ma joc cu luminozitate si alte minuni. Is si multe.

Dar promit ca pe viitor sa ma perfectionez si in tema asta a " Panoramelor " pentru ca imi plac foarte mult cum ies. Si prog in care le fac " Ulead 360 " ii chiar ok ...

 

Mersi inca odata de sfat si aprecieri . :disappointed:

 

PS: Am vazut slide-u vostru cu tura prin Fagaras , faina ! :kick: Or mai fi si alte parti ? Ca asta era PART 1 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate felicitari pentru plimbarile facute , te apreciez ff mult si iti urez asfalt uscat sa ne auzim cu bn . Ploiesti Alin

Mersi fain ! Si tie la fel ... :kick: :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica intrebare: pe unde se intra spre Cheile Oltetului ? Cred ca dau si eu o tura de o zi pe acolo. :disappointed:

Daca o sa mergi dinspre Horezu gasesti usor. Ai indocator.

 

Ajungi la indicatoru asta !

10116706608b456b97b8d5192f8d454150e5fa5fef.jpg

 

Asa arata intersectia , imediat dupa ce ai facut dreapta ! ( daca vi dinspre Horezu - Rm Valcea )

12746651704e6ab59f3ff81c6995edbeb05cd5bbd5.jpg

 

Drumul asta te duce chiar la intrare la manastire. Acolo faci dreapta vreo 300 m peste o portiune cu iarba! Dupa care stanga... ii drum asfaltat iara ... si in 200 m esti in chei.

14515254231fa62dec5c32d079eba87972241f9973.jpg

 

Cheile !

1123773172ade31fe5058e805bb1726bfc236b2b9c.jpg

 

197193431852c9f6ca0edb7c5425772984cbe88fe4.jpg

 

19630867602dfc495d405e2c74a3f55bf8b0b80fab.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Era de ajuns sa-mi zici ca pe la Polovragi. Mersi de info. :kick:

:P Mda .

Cu placere ! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...