Sari la conținut

Drive Belt


spire
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca s-a mai discutat ceva de genu' pe forum da' nu stiu unde, asa ca o sa va intreb. Am un suzuki cu transmisie finala pe curea si se pare ca nimeni nu stie sa-mi zica in ce stare se afla aceasta curea ... din owner's manual nu am inteles tot, asa ca stau si ma gandesc daca mai merge sau nu, inca un sezon.

 

Asadar... cineva spunea ca a fost la service-ul Suzuki din Titulescu la un tip ok de acolo si ca tipul in cauza nu-i cioflingar si nu iti ia pielea de pe tine pt o treaba d-asta. Mie trebuie doar sa-mi zica : mai merge aproximativ X Km sau tre sa o schimbi ... fara sa imi ceara 500 de mii pt treaba asta, asa cum se mai intampla. Bineinteles nu consultatie moka dar intr-o limita rezonabila.

 

Multam de raspunsuri.

 

 

 

Asfalt uscat!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat ceva de genu' pe forum da' nu stiu unde, asa ca o sa va intreb. Am un suzuki cu transmisie finala pe curea si se pare ca nimeni nu stie sa-mi zica in ce stare se afla aceasta curea ... din owner's manual nu am inteles tot, asa ca stau si ma gandesc daca mai merge sau nu, inca un sezon.

 

Asadar... cineva spunea ca a fost la service-ul Suzuki din Titulescu la un tip ok de acolo si ca tipul in cauza nu-i cioflingar si nu iti ia pielea de pe tine pt o treaba d-asta. Mie trebuie doar sa-mi zica : mai merge aproximativ X Km sau tre sa o schimbi ... fara sa imi ceara 500 de mii pt treaba asta, asa cum se mai intampla. Bineinteles nu consultatie moka dar intr-o limita rezonabila.

 

Multam de raspunsuri.

Asfalt uscat!

 

De reviziile periodice , nu scrie nimic in certificatul de garantie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are certificat de garantie!! Are ITP dar pe mine nu asta ma intereseaza ... ci vreau sa dau de cineva care se pricepe la asa ceva sa-mi spuna ce sa fac. Atata tot!

 

 

 

 

Asfalt uscat!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand o analogie cu curelele de distributie la masini, nici un mecanic nu stie sa zica "e uzata sau mai are atat de mers". La masini se schimba la limita de kilometri (intre 60.000 - renault si 100.000 - alte marci). Cureaua de distributie nu da "semne" de oboseala, ori merge, ori se rupe. In cazul tau zic sa nu-ti faci griji, nu este o tragedie daca cedeaza cureaua respectiva, nu iti va bloca roata riscand un accident, cel mult se vor toci dintii de pe curea pana cand peste un anumit cuplu vor incepe sa alunece pe butucul mic de la cutie, deci vei merge pe "avarie" spre casa. Nu cred ca se justifica schimbarea preventiva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Ba da pt ca acest consumabil e de fapt curea de transmisie si nu de distibutie. Ma agit pt ca nu e ceva ce poti sa iei de la mag din coltul strazii ci e de gasit prin state la pretul de 150 de dolari sau in europa pe la dealeri cu aproape 200 de euro adica in ambele cazuri cam multicel zic eu si nu mai pun ca poti astepta gramada de timp pana ajunge in tara. :laugh: Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu toate astea ... dar asta e ideea , nu stau bine cu cash-ul si sper sa nu fie nevoie sa o schimb .. tot ce vreau e sa aud o parere avizata caci daca plec la mare sau stiu eu unde ma ia dracu daca se rupe sau se beleste ceva .Daca e expirata si tre sa o cumpar s-a dus plimbarea de 1 mai si orice plimbare pe lunile Aprilie si Mai , s-a inteles acum care e ideea?

 

 

Imi pare rau ca nu am specificat de la inceput... Este vb de cureaua de transmisie finala( de la roata) care e din cauciuc.

 

Chiar nu stie nimeni despre cine e vb????? mai astept... :cheers:

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles despre ce e vorba, am zis doar ca fac o analogie cu cureaua de distributie.

E vorba clar de transmisia finala, dintre cutia de viteze si roata, ca la harley.

La unele motoare Harley mi se pare ca si transmisia primara (dintre arborele cotit si cutia de viteze (ambreiaj) este tot pe curea de cauciuc.

Oricum, eu zic ca nu are sens sa te ingrijorezi, cureaua respectiva nu cred ca se rupe, cel mult se vor toci dintii, cum ziceam, deci va ceda intr-un mod "safe". Mult mai mare decat riscul ruperii "dintr-o data" este probabil riscul sa o taie vreun "curios" cu lama...

 

A.. si ca timp de utilizare, am citit ca ar tine de 3 ori mai mult decat un lantz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...