Sari la conținut

Motociclete Cross


Postări Recomandate

Fratilor kre e treaba cu inmatricularea la motoarele de cross? De ce nu se pot inmatricula? Pai ce fac imi iau una si ma duc cu ea in masina la munte sau pe un camp si le alerg p'acolo? E aiurea rau....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca nu se pot inmatricula pt ca din fabrica nu au montate unele chestii:far,stop spate,kilometraj, si mai ales motorul este proiectat de asa natura, incat nu se inscrie in anumite norme, de care sincer habar nu am . :cheers: Chestii care sunt necesare circularii pe drumuri publice, dar care nu prezinta interes la competitii sau off-road; lucru pt care sunt facute defapt.

Din cate stiu eu ele sunt trecute la articole sportive cand sunt aduse de afara, dar oricum de vama nu scapi decat daca o bagi pe naspa in tara.

Daca am vorbit prostii sa ma scuzati, sunt chestii din auzite. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa poti inmatricula o motocicleta de cross (enduro - cross) trebuie sa aiba cel putin far si stop. Si bineinteles sa aiba acte. Eu acum mi-am luat un KTM GS 250 , adus din Austria, are far si stop ( fara semnalizatoare) si l-am inmatriculat fara problme :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor kre e treaba cu inmatricularea la motoarele de cross? De ce nu se pot inmatricula? Pai ce fac imi iau una si ma duc cu ea in masina la munte sau pe un camp si le alerg p'acolo? E aiurea rau....

Dar cum vrei sa faci? :cheers: ...sa mergi pe sosea cu o motocicleta cross, eventual cu cauciucuri cross pana la munte?(chiar fiind ea si inmatriculata). Pai in cateva sute de kilometri ai terminat cauciucurile si uzezi motorul inutil pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este clar ca nu se pot inmatricula cross-urile.... mi se pare si normal.

Nu au far , semnale , fac zgomot si nu intrunesc nici un fel de norme de siguranta.

 

In afara de faptul ca pe asfalt se uzeaza cauciucurile , dar si la frane au aderenta foarte, foarte mica...

Eu am patit-o cu un cross pe asfalt, se duce ca saniuta... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Fratilor kre e treaba cu inmatricularea la motoarele de cross? De ce nu se pot inmatricula? Pai ce fac imi iau una si ma duc cu ea in masina la munte sau pe un camp si le alerg p'acolo? E aiurea rau....

Cross-urile nu se pot inmatricula pentru ca nu sunt destinate folosirii pe drumurile publice, adica nu au far, semnalizatoare, stop, etc. Motocicletele de cross sunt ... pentru motocross.

 

Daca ai acte la el poti face o inginerie, adica sa-i montezi un far, un stop si ceva semnalizatoare si sa te prezinti la RAR cu actele si cu vama platita, si sa ceri o inmatriculare. Dar asta inseamna ca nu ti-ai ales motorul de care ai nevoie. Manevra s-ar justifica daca ai padurea la 5 km de casa, nu pentru mers sute de km asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...