Sari la conținut

Parerea Voastra,


Fi|oz0phu'
 Share

Postări Recomandate

Deci,sunt pe cale de a incepe un poriect,si anume niste modificari la o Jawa. Chestia e ca bestia de 125cmc e a unui prieten,dar mi'a promis'o mie daca o "chopperim".Asta ar fi o premiera pt noi,deoarece nici unul nu avem mare experientza sau cunostintze mecanice,dar incercarea moarte n'are. :lol: Asa ca va cer si voua parerea,daca merita sa ne apucam de Jawa asta sau sa o lasam in plata Domnului si sa si sa mergem la net? :cheers: Acum sa va spun de ce am indoieli:

1. Motocicletei ii lipsesc dierite piese,precum shaua,releu,acumulator,fire electrice,cablu de frana...

2. Jawa asta arata de parca ar fi luptat strabunicu in ambele razboaie mondiale cu ea,adica paint-job'ul e deteriorat in ultimul hal,vopseaua e crapata...deci toate piesele majore trebuie vopsite,diferite piese trebuie duse la cromat,iar altele trebuie curatzate,precum si motorul trebuie dat jos si curatzat.

3. Varsta avansata a motocicletei..si anume 57 ani (e din '49 ) ..sau cel putin asa mi'a spus proprietarul.

Asa dar,as vrea sa stiu cat ar costa piesele de schimb,vopsitul si cromatul,si mai ales daca as gasii piese de schimb pt ea.

 

P.S. Motorul e de 125 cmc,si nu stiu cati cp are.De asemenea nu stiu nici modelul ei,doar ca e jawa. :laugh: O sa revin si cu poze indata ce fac rost.

Astept parerea voastra,

 

numai bine! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice motor poate fi chopperit.....daca numa asta aveti,jawa 125,asta e.....orice componenta din cadru se poate face/reface( sha,cadru,aripi,rezervor,instal electrica....)asa ca n-ar fi o problema,numa motoru sa fie bun.

daca e asa de veche,recomandarea ar fi sa o restaurati mai bine,decat sa o chopperiti....

 

 

B.

 

ps:cautati altceva pt chopperit,ceva in 4 timpi macar( ieftin-simson).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai..asta e..cum sa zic,mai mult pt capatat de experientza,sa ne facem o idee despre ce si cum,iar pe viitor ne apucam de ceva mai serios..si cu banii cu care am cumpara un simson,sau un ij,putem sa cumparam piesele pt jawa ...

P.S. jawa asta e ceva mai personal pt noi,pt ca de foarte mult timp tot am dorit sa lucram la ea,dar tot am amanat din diverse motive,iar acuma avem ocazia si am zis sa profitam :cheers:

 

Si inca ceva...(nu prea le am cu actele),daca midificam cadrul,trebuie omologata individual?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insist sa o restaurati,altfel e pacat,e o raritate....

daca insistati totusi sa o modificati,intai puneti-o la punct,face-ti RAR-ul si actele,numerele.....abia apoi o chopperiti....

altfel,trebuie sa o omologati si costa/dureaza...

 

 

B.

ps:de unde esti?completeaza la profil si tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact acelasi model de jawa am vazut la un tanar in Ploiesti, la Palatul Copiilor. Acelasi sfat i l-am dat, cum zic si baietii- restaurare.E pacat sa iti bati joc de ea.In mod sigur e jawa de-aia cu cadrul din profil patrat.Repet, e pacat sa o strici. Asculta mesterii astia chopperisti de aici si nu o sa iti para rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok baietzi,ma incred in sfatul vostru. :cheers:

Daca stau sa ma gandesc bine...chiar ar fi pacat de ea sa o modific. Cat despre restaurare,o restaurare complecta nu o sa'i fac pt ca n'are rost,doar cat sa mai dau cateva ture cu ea ..pana o sa gasesc un simson (de preferat) sau un ij pt chopperit. :laugh:

Ms de sfaturi! Poate faceam o prostie mai mare ca mine... :laugh:

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neglija Nipru, care se preteaza f bine...Sau Ij-ul Festival.

Daca tot nu vrei/poti sa o restaurezi, macar nu strica nimic.Fa-o sa te dai cu ea cum poti ( desi e nerecomandat sa iesi cu un motor care nu e OK) si apoi sigur vei gasi pe cineva dornic sa o aduca la luciul de odinioara.

Si apoi la 4-5 milioane iti gasesti o comunista de chopperit, o sa ai ce... Mult succes si ma bucur ca ti-a venit mintea la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..si mie. :cheers:

Cat despre Nipru,intotdeauna mi'am dorit unul,stiu ca presteaza f bine si ca e bun din multe puncte de vedere..numai ca eu sunt incepator,si 650 cmc (parca) ma cam sperie,dar cine stie,vom vedea in timp. :laugh:

Ms de urari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RESTAUREAZ-O FRATE,si-ti zic si de ce. Cit dai s-o faci chooper mai bine bagi in restaurare,iti iese ceva frumos,cu care te mindresti. Daca vrei sa tai un motor,ia si tu un ij,ca macar gasesti piese pt. motor. O sa vezi tu cit de frumoasa o sa fie java cind o fi ca noua. Sa stii ca mare chooper nici nu prea cred ca o sa-ti iasa din prima,fara suparare,iar pe parcurs,cind o sa vezi citi bani haleste o modificare serioasa se poate sa te si razgindesti,sau mai rau,la final sa nu fii multumut de lucrare si sa zici ce fraier ai fost ca ai stricat frumusete de java.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede'ma..nu se poate strica mai mult decat ii deja (sau poate daca treci cu tancu peste ea). Cat despre restaurat,o s'o restaurez cat sa pot merge cu ea,asa ca nu voi investii mult in ea. Despre frumusetea ei nu zic nimic..stiu cum arata cand e noua,si imi place overall aspect'u,dar ..nu e pe gustul meu . :laugh:

Iar despre motorul care va urma chopperit..probabil un ij ,simson..sau (cu toate ca ma indioesc) un nipru.

 

 

Numai bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...