Sari la conținut

Need Help Cu O Jawa 350


Postări Recomandate

Salutare am si io o jawa 350 california cred :cheers:

Ideea este ca vreau sa schimb instalatia de la zero si vreau sa o trec de pe 6V pe 12V, Si as dori sa

stiu ce imi trebuie pt o ghidusie ca asta ca de exemplu:- cabluri de ce marime si cam ce lungime, ce culori ar fi indicat sa iau (banuiesc ca au o importanta destul de mare) si ce trebuie modificat pe la motor.

La ijuri ma mai pricep un pic dar nu la electrica ci la mecanica asa un pic cât de cât (ca vecinu meu a avut un ij)

Este prima mea motoreta, pe care am primit-o cadou de la un priten f bun de ziua mea (imi doream de mic sa merg pe 2 roti dar nu a fost sa fie), am o situatie financiara cam naspa asa ca nu mi-am permis sa imi cumpar una, probabail ca mai asteptam câtiva ani sa imi iau asa ceva dar daca mi s-a indeplinit visul as vrea sa o fac sa mearga bine.

Cadrul la-m dat la sablat si vopsit anul trecut in august, mai ramâne sa fac instalatia electrica si sa verific ceva la cutia de viteze (pedala care schimba vitezele are un balans cam mare si nus daca este normal)

Si daca motorul este gata fac rost de bani si iau si carnetul :laugh:

 

PS: Va rog nu faceti experiente pe motorasul meu :laugh:

Cu cât mai multe pareri cu atât mai bine.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce oras esti?sunt din c-ta si cunosc destui care au jawe de 350,si te-as puta ajuta.eu am altceva,un first bike de 125,dar in curs de cateva zile ti-as putea da anumite sugestii daca ma intalnesc si vb cu ei.in orice caz,tb asta n-ai cum s-o faci tu de unul singur,nu ai pregatirea si nici experienta necesara.tb cineva care are jawa de cel putin 3-4 ani sa te ajute,dar dak motocicleta e facuta bucati deocamdata si vrei s-o faci la loc,e grea tb.ar fi indicat sa te duci cu ea la cineva care mai are una la fel,pe 12v,si sa incerci sa furi meseria de la cum e facuta aia,ca sa zic asa.oricum,nush dak tb umblat si la magnetou sau la bobinele de la alternator,sau doar de la releu si la ce electrice o mai avea pe acolo.daca nu ai un motiv serios sa-i schimbi asta,nu te apuca.numai becurile si firele daca le schimbi pe toate te costa cateva sute de mii,dak zici ca n-ai bani

 

si inca ceva.....jocul pedalei schimbatorului de viteza e normal..dar daca e cam mare iti arata uzura cutiei de viteze,deci si a motorului implicit.n-ar tb ca jocul sa fie mai mare de 2 degete,dak e mai mare ai avea mari uzuri la cutie.ele merg si asa,dar o sat-i fie greu tie sa schimbi corect..si motorului sa mearga cum tb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te ajut eu pe la electrica

iti trebuie un alternator de jawa pe 12 v, un releu de incarcare (merge de dacia) si o punte de diode (si asta merge de la dacia). Fir e bine sa pui cam de 2,5 sa fii sigur ca nu ai probleme (functioneaza f bine si cu fire mai subtiri dar la scurturi se cam belesc ele in locul sigurantelor). Culoarea nu prea conteaza atata timp cat le numerotezi la capete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare am si io o jawa 350 california cred :cheers:

Ideea este ca vreau sa schimb instalatia de la zero si vreau sa o trec de pe 6V pe 12V, Si as dori sa

stiu ce imi trebuie pt o ghidusie ca asta ca de exemplu:- cabluri de ce marime si cam ce lungime, ce culori ar fi indicat sa iau (banuiesc ca au o importanta destul de mare) si ce trebuie modificat pe la motor.

La ijuri ma mai pricep un pic dar nu la electrica ci la mecanica asa un pic cât de cât (ca vecinu meu a avut un ij)

Este prima mea motoreta, pe care am primit-o cadou de la un priten f bun de ziua mea (imi doream de mic sa merg pe 2 roti dar nu a fost sa fie), am o situatie financiara cam naspa asa ca nu mi-am permis sa imi cumpar una, probabail ca mai asteptam câtiva ani sa imi iau asa ceva dar daca mi s-a indeplinit visul as vrea sa o fac sa mearga bine.

Cadrul la-m dat la sablat si vopsit anul trecut in august, mai ramâne sa fac instalatia electrica si sa verific ceva la cutia de viteze (pedala care schimba vitezele are un balans cam mare si nus daca este normal)

Si daca motorul este gata fac rost de bani si iau si carnetul :laugh:

 

PS: Va rog nu faceti experiente pe motorasul meu :laugh:

Cu cât mai multe pareri cu atât mai bine.

 

Multumesc.

e cam scump,dar e calitate

http://www.powerdynamo.biz/deu/systems/lists/jawa.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu vreo doua jawa,una de 125 si una de 350. prima o am de ceva vreme incoace,a doua destul d recent am pus gherutza pe ea...daca vrei,te pot ajuta la electrica...am facut ceva kr cred k nu s-a mai facut inca...nimeni nu cred ca a schimbat rotorul cu unul din magnet permanent...dar eu am facut-o si a functionat ireprosabil!!! :D ;) :D daca vrei si tu asa ceva,imi spui si dau comanda la baieti sa repete ce am comandat eu...adeca nebunia de acum vreo 2 ani... :laugh: :lol: k,astept sa dai un reply,daca te intereseaza. bafta si :cheers: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

Eu sunt din Bucale deci cam departe Constanta de mine.

 

 

am facut ceva kr cred k nu s-a mai facut inca...nimeni nu cred ca a schimbat rotorul cu unul din magnet permanent...dar eu am facut-o si a functionat ireprosabil!!! daca vrei si tu asa ceva,imi spui si dau comanda la baieti sa repete ce am comandat eu...adeca nebunia de acum vreo 2 ani... k,astept sa dai un reply,daca te intereseaza. bafta si

SI cam cât ma-r costa asa o minunatie :moto: ?

:moto: :moto: :moto:

 

125? JAWA nu am mai auzit parca era CZ-ul de 175 da de 125 nu am auzit

 

Acuma 2-3 sute de mii pt niste fire nu ar fi asa mare paguba dar am auzit ca alternatorul de jawa pe 12 este cam scump si ajunge pe la un milion jumatate :moto: .

 

Motorul la-m dat la cineva care a avut jawa câtiva ani ca sa se uite la cutie dar dupa mai bine de 6 luni nu s-a uitat la el ca cica nu a avut timp si ma gândesc sa il iau de la el ca nu are rost sa stea acolo degeaba :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...