Sari la conținut

RCA Moped, Scuter


craksman
 Share

Postări Recomandate

Poate gresesc sau nu dar am inteles ca de la 1 ian 2009 nu mai este obligatorie asigurarea la moped.

 

Astept sa ma contraziceti cu ceva documentatie sa ma lamuresc si eu!!

 

 

 

 

Baffta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar eu astept sa iti sustii afirmatia cu macar 1 link

 

citeste din nou topicul... nu zice nimeni CA S-A SCOS! a fost o intrebare in care am raspuns ca mie mi-a cerut-o ... atentia asta ne mananca zilele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc sau nu dar am inteles ca de la 1 ian 2009 nu mai este obligatorie asigurarea la moped.

 

Astept sa ma contraziceti cu ceva documentatie sa ma lamuresc si eu!!

 

 

 

 

Baffta!!

De unde ai inteles tu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc sau nu dar am inteles ca de la 1 ian 2009 nu mai este obligatorie asigurarea la moped.

 

Astept sa ma contraziceti cu ceva documentatie sa ma lamuresc si eu!!

 

 

 

 

Baffta!!

 

 

Salut , nu ai ce documentatie sa vezi pt a te lamurii ! sapt trecuta un cunoscut cu un scuter a lovit o masina din vina lui ( nu avea RCA -ul ), au ajuns la politie dupa care a fost nevoit sa achite amenda in valoare de 1000 lei avand in vedere ca nu avea RCA plus pagubele tipului cu auto !!!

Eu am facut din primavara RCA la scuter pe o perioda de 6 luni si a costat in jur de 86 lei ... mai departe sa constati tu personal daca ai sau nu nevoie de RCA la moped sau scuter :bounce: .

 

Bafta si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Pentru a circula pe drumurile publice mopedele trebuie sa fie înregistrate la Consiliul Local unde proprietarul

are domiciliul, resedinta sau sediul. (conform art. 12, alin.1 O.U.G. 195/2002 modificata si completata, art. 23 din

Ordinul. 1501/2006)

 

Pentru a fi înregistrate si admise în circulatie mopedele trebuie sa îndeplineasca conditiile tehnice minime

impuse de lege. (conform art. 16 Regulamentul de aplicare al O.U.G. 195/2002 modificata si completata)

 

Mopedele înregistrate care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru

raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii. (conform art. 9,

alin.3 O.U.G. 195/2002 modificata si completata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

o curiozitate am si eu

... din pacate imi expira rca-ul si am plecat la cautat pe net si am vazut o chestie ciudata ... pretul rca-ului difera daca mopedul e inmatriculat fata de inregistrat ... adica exista preturi diferite, iar pana azi plateam pretul pentru un moped inmatriculat. Acuma se poate face rca pentru moped inregistrat :agree:?! A facut careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut eu pentru cel al firmei Âşi costă aproape 200 de lei pentru 6 luni.ÂŞi asta deoarece după noile reguli ale societăților de asigurări intră la categoria "maÂşini" :cheers: Âşi nu cum ar trebui la categoria "motocicletă " sau motociclu cum or avea ei :cheers: .Pe persoană fizică Âştiu că e cam jumate.(undeva la 85 de RON).

Editat de padr3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

 

Asta e RCA ieftin?!? :rose: ...anul trecut in septembrie am dat aproape 70ron pe 6luni ....azi am facut RCA ca imi expirase pe 6martie si am dat fix 100RON(6 luni)...pe link-ul asta cel mai ieftin am gasit 130ron :rose:

Editat de GPRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pune tu unde ai facut ca asta era idea.

 

pai m-am dus la primarie(acolo unde am inmatriculat mobra)...cand am inmatriculat in septembrie mi-au spus ca la ei e cel mai ieftin.

Deci asigurarea mi-a facuto o functionara daia de la primarie si pe chitanta scrie Omniasig. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...