Sari la conținut

Excursie: Bucuresti - Cheia - Predeal - Bucuresti


plachibibi
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Cine este interesat de o excursie de o zi pe data de 25.07.2009 pe traseul Bucuresti-Cheia-Predeal-Bucuresti cu ora de plecare max 9.00 este binevenit!

Vremea e numai buna, timp la discretie, restauranturi nu mai zic....

Daca ne strangem mai multi viteza ar fi bine sa fie una acceptabila pt toata lumea.

Mesaj completat

`Neata!

Nici acum cand e vremea super nu e nimeni dornic de o plimbarica la ``aer curat`` si racorica?

Mesaj completat

Las` k vine ea iarna si sa vedeti ce mai visati la o astfel de excursie! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga la tura, dar nu promit nimic, sa vad ce se aude cu salariul si poate schimb si eu uleiul in seara asta... Revin cu un update pe la 19:00.

 

 

Bafta! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BigDuke si cu mine vom merge sigur pe acest traseu maine. Eu am un Bandit 650S si el are un GSXF 650S. Viteza de mers este limita legala + maxim 20km/h (in general 60 in localitate, 80 pe DN1 in oras, 130DN1 in afara orasului, 80-130 pe Cheia). Eu zic ca ar fi bine sa plecam pana in ora 8 pentru ca este foarte cald si va fi traficul aglomerat, cel putin primii 40km. La ora 8 sunt deja 30 grade.

 

Eu merg pana in Brasov si raman acolo pana duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as baga si eu, vmax 110-120

Viteza nu e o problema pt k nu mergem la curse ci la o plimbarica!Astept un raspuns ferm!

Mesaj completat

M-as baga la tura, dar nu promit nimic, sa vad ce se aude cu salariul si poate schimb si eu uleiul in seara asta... Revin cu un update pe la 19:00.

 

 

Bafta! :lol:

Hai ca se poate, fa si tu un efort! :)

Oricum, te asteptam!

Mesaj completat

BigDuke si cu mine vom merge sigur pe acest traseu maine. Eu am un Bandit 650S si el are un GSXF 650S. Viteza de mers este limita legala + maxim 20km/h (in general 60 in localitate, 80 pe DN1 in oras, 130DN1 in afara orasului, 80-130 pe Cheia). Eu zic ca ar fi bine sa plecam pana in ora 8 pentru ca este foarte cald si va fi traficul aglomerat, cel putin primii 40km. La ora 8 sunt deja 30 grade.

 

Eu merg pana in Brasov si raman acolo pana duminica.

E foarte bine daca sunteti hotarati! Acum eu am spus ora 9.00 pt k mai devreme din pacate nu am cum!

Si hai sa nu exageram cu gradele, caci azi la ora 10.30 erau 30gradeC, plus ca mergem catre munte unde ligic ar trebui sa fie mai racoare!

In orice caz cine e hotarat sa mearga propun k loc de intalnire arcul de triumf (eu plec cu motorul din zona Sos. Giurgiului),ideal ar fi cu rezervoarele pline (sau nu :D ) la ora 9.00, in asa fel incat sa servim masa in jurul orei 13.30-15.00! Locatia de luat masa supun majoritatii (care stiti unde e mai buna mancarea,mai ieftina,etc...).

Asadar, astept confirmarile si parerile voastre!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga la tura, dar nu promit nimic, sa vad ce se aude cu salariul si poate schimb si eu uleiul in seara asta... Revin cu un update pe la 19:00.

 

 

Bafta! :lol:

Revin cu 2 ore mai devreme cu raspuns pozitiv :) Ne intalnim la Arc la 8:30? Hotarati o ora(imi convine orice intre 7:00-9:30) si intru mai tarziu sa vad ce s-a hotarat.

 

 

Bafta! :D

p.s.: in caz de ceva, dati un semn la 0761 339 039.

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu 2 ore mai devreme cu raspuns pozitiv :) Ne intalnim la Arc la 8:30? Hotarati o ora(imi convine orice intre 7:00-9:30) si intru mai tarziu sa vad ce s-a hotarat.

 

 

Bafta! :lol:

p.s.: in caz de ceva, dati un semn la 0761 339 039.

Atunci ramane la ora 9.00 la Arc!

P.S.: Ai vazut ca ai putut!? :)

Numai bine!

Mesaj completat

In sfarsit am ocazia sa fac prima plimbarica in afara Bucurestiului. Count me in!

Te asteptam!Ora 9.00 la Arc! Rugamintea ar fi sa incercam sa nu intarziem pt k oricum o sa mai facem o oprire la o benzinarie (Petrom Baneasa probabil) pt alimentare (cine nu are rezervorul plin) si alte cele.Pe de alta parte nici nu vreau sa ne simtim oarecum frustrati la un moment dat din cauza timpului, ci sa mergem toti relaxati, de placere!

Propun ca si ora de intoarcere in intervalul 18-20.00!

Asta ca sa stiti la ce va bagati ;) !

Mesaj completat

Deci, pentru nehotarati: haideti domnilor ca nu avem decat o vara pe an la dispozitie si cateva zile insorite! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa fiu la arc pe la 9.00.. deci cati ar fi pana acum?

Au confirmat:

-NK155

-VladuL

-firewing

+ alte 2 motorete

si ar mai fi Hyadum care a scris mai sus ca o sa vina cu BigDuke.

Total:8

Ar fii bine sa confirmi daca ajungi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreme calda, curbe pt apetitul tuturor. 10 motoare. Si o Cheia careia i-am halit sanatos curbele de-mi racneau tobele.

O mica poza de la intoarcerea pe DN1. post-7333-1248555755_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa iesirea, mi-a placut, era mai frumos daca ramaneam grupati de la inceput pana la sfarsit, dar in fine, a fost o zi reusita. Curbe multe, peisaje superbe, am mers cu adya76 incet sa cascam ochiu la tot peisaju', mai ca-mi venea s-o iau prin padure cu motorul sau sa ma arunc in raul prahova :)

Data viitoare trebuie neaparat sa se faca instructaj de mers in grup!

 

 

Bafta! :lol:

 

p.s.: Fiecare ar trebui sa mearga dupa puterile lui, iar cei experimentati sa mentina ritmul celor mai putini experimentati la mersul in grup :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa iesirea, mi-a placut, era mai frumos daca ramaneam grupati de la inceput pana la sfarsit, dar in fine, a fost o zi reusita. Curbe multe, peisaje superbe, am mers cu adya76 incet sa cascam ochiu la tot peisaju', mai ca-mi venea s-o iau prin padure cu motorul sau sa ma arunc in raul prahova :)

Data viitoare trebuie neaparat sa se faca instructaj de mers in grup!

 

 

Bafta! :lol:

 

p.s.: Fiecare ar trebui sa mearga dupa puterile lui, iar cei experimentati sa mentina ritmul celor mai putini experimentati la mersul in grup :D

 

Si eu am mers incet pentru ca nu am experienta, v-am asteptat pe drum, in mai multe locuri dar se pare ca voi v-ati oprit mai des decat mine

Eu vreau sa mai repet drumul asta a fost super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine a fost un fiasco total, am ramas fara permis pe 30 zile pt o fapta pe care nu am facut-o "depasirea linii continue in curba deosebit de periculoasa" = superman.

Pe mine si pe un tigan pufos si transpirat ne opreste politia la iesirea dintr-o curba, vb intai cu tiganu dupa care vine la mine ii dau actele, militianu ia o mica pauza de 2 mine sa vb cu nevastasa dupa care imi zice ca am imi retine permisul pt 30 zile pt "depasirea linii continue in curba deosebit de periculoasa" ;) , se duce cu actele la masina vine cu procesu verbal gol il da la tigan sa il semneze dupa care se duce la masina timp in care vb cu celalalt militian din drum ca nu recunosc fapta si ca nu au dovezi si imi zice "pt asta la oprit pe domnu" ma duc la tigan si il intreb daca ma vazut cand am trecut peste linia continua si de ce a semnat se uita tiganu plin de sudoare si curios la mine si imi zice " nu am vazut, ma pus asta sa semnez, eu nu ti-am facut nici un rau" :D dupa care pleaca si eu raman in drum si ma uit cum mau facut jegosi. Multumesc tovarasilor de drum care erau in spatele meu si au trecut pe langa mine si nu au oprit poate aveam si eu nevoie de un martor sau macar in predeal sa merg si eu la masa. :lol:

 

aici as fi depasit linia, pe urcare :)

post-14986-1248610244_thumb.jpg

post-14986-1248610042_thumb.jpg

Editat de Nk155
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o data se adevereste ce am zis, poate data viitoare mergem grupati la propriu, nu doar plecarea... pacat! Imi pare rau nk155, data viitoare incearca sa ramai intr-un grup care merge mai incet si responsabil :D

 

 

Bafta! :lol:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

In primul rand imi cer scuze in fata lui firewing pentru ca personal nu l-am vazut oprit de politie pt k ramasese in urma si am aflat tarziu ce i s-a intamplat!

Multumesc tuturor celor ce au raspuns invitatiei, sunteti cu totii super.Mi-a placut enorm plimbarica noastra si va astept (eventual peste 2 saptamani) la un gratar pe Cheia!

Cat despre organizare intradevar mai trebuie lucrat, dar pt asta ne mai trebuie cateva intalniri :lol: ca sa ne invatam unii cu altii!

Numai bine!

Mesaj completat

Neata!

In primul rand imi cer scuze in fata lui firewing pentru ca personal nu l-am vazut oprit de politie pt k ramasese in urma si am aflat tarziu ce i s-a intamplat!

Multumesc tuturor celor ce au raspuns invitatiei, sunteti cu totii super.Mi-a placut enorm plimbarica noastra si va astept (eventual peste 2 saptamani) la un gratar pe Cheia!

Cat despre organizare intradevar mai trebuie lucrat, dar pt asta ne mai trebuie cateva intalniri :D ca sa ne invatam unii cu altii!

Numai bine!

Scuze, este vorba despre nk155!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am plecat de acasa la 7:30, dar a trebuit sa fac o oprire neplanificata sa astept un coleg de servici pe la mall in baneasa. Pana pe la ora 9 am vazut foarte multi motociclisti trecand, si am intrat si eu intr-unul din grupuri, dar deja era foarte aglomerat si nu am mai ramas printre masini. Pe la 9:30-10 la intrarea in Ploiesti era o coada de vreo 2km spre intrarea pe Cheia, asa ca am luat-o pe DN1 :lol: A fost foarte aglomerat in zona Breaza-Comarnic si prin statiuni, dar m-am descurcat si nu am avut nici o "bucurie" cu vreo amenda. Si eu am mers bucati bune de drum pe contrases, atat pe linie discontinua cat si continua, dar doar acolo unde aveam vizibilitate si nu veneau masini. Daca vedeam ceva, ma bagam repede inapoi.

Despre procedeele dubioase, cred ca singura cale sa le combati este sa cunosti foarte bine legea si codul de procedura si sa ii iei tare, sa le ceri numele, gradul, nr masinii etc, sa vada ca esti serios si ca nu merge sa te fraiereasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este destul de dificil sa se mearga perfect si compact intr-un grup unde lumea nu se cunoaste si nu au aceeasi experienta. este aiurea pt cei care au ramas in urma, dar fiecare isi cunoaste modul de a merge. eu una decat sa merg cu 80 pe dn si cu 30 pe cheia prefer sa nu merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...