Sari la conținut

Mici trosnituri in ghidon la franare


Postări Recomandate

scuze ca am dezgropat acest topis dar am zis ca e mai bine asa decat sa deschid altul cu aceeasi tema

tot in legatura cu troznelile din fata, care le are mobra mea la franari si accelerari bruste si invers.

am suspendat roata fata, am tras de telescoape cand erau drepte, am tras de ele si virate stanga-dreapta si nimic, nu se simte nici un joc. e posibil sa vina din vreunul dintre telescoape aceasta troznitura? am auzit varianta asta la un prieten si din cauza ca nu stiu care sunt componentele unui telescop intreb aici. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jocul discurilor este de obicei :)

Asta am auzit si eu, cel mai des :D

Ceva la sistemul de franare, etrierii, placutele sau discurile. Acum nush care e cea mai ok verificare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s nici discuri, nici etrieri, nici pompa. Alea nu trosnesc.

corect. placute noi, discuri aproape noi, rulmenti roata noi, toate schimbate acum 3k km

ramane jugul deci, care probabil ca are joc

puterea din maini nu se compara cu puterea care apasa asupra pieselor in timpul solicitarilor cum ar fi franare brusca, accelerare, samd

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca trozneste la viraj complet stinga/dreapta cind fortezi in ghidn la capat de cursa pe loc inseamna ca a intrat praf/nisip fin la prinderile semighidoanelor. Eu asta am patit. Ma rog, eu nu am semighidoane, era praf in prindera ghidonului pe reisere. L-am desfacut, curatat, la prima spalare cu jetul a intrat la loc asa ca brusc nu ma mai deranjeaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica jocul rulmentilor din jug, necesita strangere sau inlocuire in caz ca mobra e mai veche.

 

Gresit - rulmentii de jug nu se strang. Jugul se monteaza doar cu preluarea jocului in coloana. Strangerea peste aceasta limita face doar sa acccelereze distrugerea cementarii bilelor/rolelor rulmentilor de jug. MARE ATENTIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...