Sari la conținut

ulei motor


motorist1
 Share

Postări Recomandate

dupa o minutioasa analiza a pietei, am concluzionat ca cel mai bun raport calitate/pret la uleiul de motor pentru Dnepr, este MOL BOTOND 20w50.

 

are cineva alta parere?

 

am gasit pe net incepand de la 7,5 ron litrul, insa la Targu Mures. Nu cred ca se justifica o achizitie de acolo, cu transport, etc, insa in bcuresti nu stiu unde pot gasi astfel de "oferte"

 

cine are o informatie, sa o faca publica!!!!

 

noroc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa o minutioasa analiza a pietei, am concluzionat ca cel mai bun raport calitate/pret la uleiul de motor pentru Dnepr, este MOL BOTOND 20w50...

Sincer, n-am alta parere, dar nu inteleg cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ai posibilitatea sa faci un un test de calitate al uleiului dupa ce parcurgi sa zicem 1000 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, e ieftin. In ultima vreme s-au scumpit aberant uleiurile, acum 2 ani gaseai ELF 20W50 in Carrefour cu 10 Ron, acum e 18-19 acelasi ulei, desi carburantii au ramas la acelasi pret. Bun si ieftin e si Lubrifin 20W50, Lubrifin (fabrica la Bv) produce si uleiurile Total. Numai ca in Bucuresti e greu de gasit, la Brasov ar trebui sa fie destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, e ieftin. In ultima vreme s-au scumpit aberant uleiurile, acum 2 ani gaseai ELF 20W50 in Carrefour cu 10 Ron, acum e 18-19 acelasi ulei, desi carburantii au ramas la acelasi pret. Bun si ieftin e si Lubrifin 20W50, Lubrifin (fabrica la Bv) produce si uleiurile Total. Numai ca in Bucuresti e greu de gasit, la Brasov ar trebui sa fie destul.

 

Toate s-au scumpit, dar se pare ca doar in Romania. Eu m-am invatat... din experiente anterioare si am ajuns la concluzia ca cel mai bun si ieftin e in cantitati industiale. Asa ca cel mai scump ulei la cantitate de "firma" costa 120 de Euro butoiul de 100 de litri, ulei pentru 100 000 km. Asta se intampla afara...

 

Nici nu ma mira... cand afara gasesti vinurile romanesti mai ieftine ca in tara...

 

Atentie mare de unde ai informatiile... se "mamanca" altceva pe la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

donatie!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

mai ai uleiul?

 

PS: din bidonul ala de 100 litri se instraineaza cate 5 litri pentru utilizatorii de Dnepr???

 

Pentru mine era tot postul???!! Daca da...

 

Acum 3 zile am refacut stocul... Numai sa nu faca nazuri la tine ce am eu... De exemplu, am bagat la masina mica, cu toate ca e de 100.000 garantat si mi-a mancat aprope jumate de litru la miĂĄ de km. Caz in care masina nu consuma ulei deloc. Dupa ce am bagat ce recomanda constructorul, iar nu a consumat ulei deloc. Probabil din cauza ca era cu personalitate masina. E ulei pentru camioane, de heavy duty si de obicei il folosesc de "umplutura". Tocmai din cauza asta cumpar "industial". Pana acuma doar la masina mica mi-a facut probleme.

 

Apropo.... daca vrei... dau la schimb pe o bere 4 litri de ulei dintr-un bidon de 5 litri inceput marca DIVINOL Turbo 15W-40, specificatii API SJ/CG-4, ACEA A3/83/E2, Mercedes-Benz 228.1/229.1, Alison C-4; VW 505.00, Caterpillat TO-2; Volvo VDS; Man 271. Multe prosti scriu astia pe un amarat de bidon de ulei. Am dus duba la service sa imi schimbe lichidu de frana ca faceau faze franele si desteptu´ de acolo mi-a schimbat si uleiul ca pe bileletelul din fata erau Km. in urma cu 50.000, dar tutu nu stie ca imi schimb uleiul singur acasa. Asa ca mi-a cumparat 2 bidoane, ca unu nu i-a ajuns.

 

De fapt... se da la schimb pe cea mai mare oferta de bere, de preferat la Vama saptaman viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donez o sticla de 1 litru de lubrifin, versus plus, ulei de motor, api sj/cg-4, 20w50 (am scris exact ce scrie pe eticheta), expira in 18.04.2010. pm is open.

 

 

lubrifinul il mai ai ?

Mesaj completat

Pentru mine era tot postul???!! Daca da...

 

Acum 3 zile am refacut stocul... Numai sa nu faca nazuri la tine ce am eu... De exemplu, am bagat la masina mica, cu toate ca e de 100.000 garantat si mi-a mancat aprope jumate de litru la miĂĄ de km. Caz in care masina nu consuma ulei deloc. Dupa ce am bagat ce recomanda constructorul, iar nu a consumat ulei deloc. Probabil din cauza ca era cu personalitate masina. E ulei pentru camioane, de heavy duty si de obicei il folosesc de "umplutura". Tocmai din cauza asta cumpar "industial". Pana acuma doar la masina mica mi-a facut probleme.

 

Apropo.... daca vrei... dau la schimb pe o bere 4 litri de ulei dintr-un bidon de 5 litri inceput marca DIVINOL Turbo 15W-40, specificatii API SJ/CG-4, ACEA A3/83/E2, Mercedes-Benz 228.1/229.1, Alison C-4; VW 505.00, Caterpillat TO-2; Volvo VDS; Man 271. Multe prosti scriu astia pe un amarat de bidon de ulei. Am dus duba la service sa imi schimbe lichidu de frana ca faceau faze franele si desteptu´ de acolo mi-a schimbat si uleiul ca pe bileletelul din fata erau Km. in urma cu 50.000, dar tutu nu stie ca imi schimb uleiul singur acasa. Asa ca mi-a cumparat 2 bidoane, ca unu nu i-a ajuns.

 

De fapt... se da la schimb pe cea mai mare oferta de bere, de preferat la Vama saptaman viitoare.

la dnepr merge uleiul pentru benzinar, pt ca e motorul boxer ce doteaza cu succes Oltcit-ul, dar si VW transporter ( respectand bineinteles proportiile). rau nu ii face motorului, mai ales ca al meu e in rodaj si consuma, firesc, uleiul.

PS: eu sunt prin Bucuresti, insa in Vama nu am cum sa ajung :) Nu s-ar putea face schimbul la Bikers Bar pe Matei Voievod? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai, scafbikes, da uleiul omului! tu ai sa-mi dai mie o bere! :) (sau eu una tie ca nu ti-am sustinut ideea? ;) )

motorist, uleiul s-a dat, de aia am si pm inchis (daca ai observat). sorry. da' uite, am pus o vorba buna la scaf, sa lase licitatiile pentru alta sectiune a forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai, scafbikes, da uleiul omului! tu ai sa-mi dai mie o bere! :) (sau eu una tie ca nu ti-am sustinut ideea? ;) )

motorist, uleiul s-a dat, de aia am si pm inchis (daca ai observat). sorry. da' uite, am pus o vorba buna la scaf, sa lase licitatiile pentru alta sectiune a forumului.

 

multumesc

 

ideea de baza e ca e mai simplu sa cumparam 100l de ulei pt dnepr, decat sa umblam care pe unde prin magazine si sa dam 20 ron pt un litru, in loc sa dam 7 ron pe o cantitate mai mare.

n'est pas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

 

ideea de baza e ca e mai simplu sa cumparam 100l de ulei pt dnepr, decat sa umblam care pe unde prin magazine si sa dam 20 ron pt un litru, in loc sa dam 7 ron pe o cantitate mai mare.

n'est pas?

 

Da-mi PM cu nr. tau de telefon. O sa te sun saptamana viitoare cand trec spre mare sa iti dau uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi la Carrefour Orhideea si am gasit ulei de motor 4 litri + filtru ulei pentru Dacia ( marca Texaco), la 38 ron si e 20w50

cred ca e interesant pentru posesorii de Dnepr.

 

cautind pe net am gasit si astea:

 

http://tribe.3x.ro/Revista/Preturi.php

 

http://www.searchengine.ro/cache.php?id=3317559

 

daca ajuta pe cineva, da o bere! :cheers: si apoi dau eu una si tot asa, pana se umple "canistra"

 

PS: stie cineva oarece de barul motociclistilor de pe Matei Basarab? Am vazut multe motoare in curte, chiar cand era inchis, dar ceva detalii...........?

 

PS; nu pot ajunge la Breaza :( , dar macar m-am ales cu ulei! :D

Editat de motorist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...